Raketa Falcon 9 po vynesení satelitu úspešne pristála. O pár hodín ju čaká ďalší let

Vesmírna spoločnosť Elona Muska teraz pracuje na obnove pohonných systémov a konštrukcie rakety, aby mohla v nedeľu večer opäť letieť.

Jedna z dvoch na tento víkend naplánovaných misií je už za nami. Vesmírna spoločnosť Elona Muska preto teraz pracuje na obnove pohonných systémov a konštrukcie rakety, ktorá včera večer vyniesla na orbit prvý bulharský satelit lokálneho poskytovateľa prístupu k TV kanálom a následne pristála späť na Zemi. A aj keď to kvôli nadštandardne vysokému letu neprebehlo príliš hladko, dôležité je, že sa jej nič vážne nestalo.

Recykláciou tak umožnia tej istej nosnej rakete Falcon 9 už o necelých 48 hodín opäť letieť do vesmíru, vďaka čomu SpaceX ušetrí milióny dolárov a tiež slušné množstvo drahocenného času, ktorý by v opačnom prípade potrebovali na výrobu inej. Úloha druhej misie bude tá istá – vyniesť komunikačný satelit na obežnú dráhu našej planéty. Tým hlavným cieľom oboch misií vesmírnej spoločnosti je ale úplne niečo iné.

Elon Musk tak chce celému svetu predviesť, že recyklácia rakiet a ich opätovné použitie môže prebiehať naozaj rýchlo. A čím rýchlejšie vieme do vesmíru vynášať náklad za čo najnižšie ceny, tým rýchlejšie vieme kolonizovať novú planétu alebo sprístupniť priestor okolo nás turistickému priemyslu.

TIP REDAKCIE
Exynos 2200 oficiálne: Nový čipset od Samsungu s GPU AMD RDNA 2
Satelity spoločnosti Iridium Communications na nosnej rakete Falcon 9 (foto: SpaceX)

Misia Iridium-1

Po piatkovej misii BulgariaSat-1 čaká SpaceX ďalšia, tentokrát s názvom Iridium-1, kde pôjde viac-menej o to isté, avšak už pre iného klienta. Falcon 9 má vyniesť satelit a potom prostredníctvom propulzívnej techniky pristane na špecifickom mieste, kde ju prídu zobrať, aby ju mohli znovu recyklovať.

Obe misie mali pôvodne úplne odlišné termíny. Kvôli okolnostiam, ale aj snahe predviesť doslova bleskovú obnovu drahej nosnej rakety ich nakoniec naplánovali tak, aby mali medzi sebou rozostup okolo tých 48 hodín, píše web Interesting Engineering. Druhý let by teda mal odštartovať v nedeľu večer, čo si budeme, samozrejme, môcť pozrieť na živom a komentovanom videu, o ktorom vám dáme vedieť pár hodín pred štartom.

Avizovaný let vynesie ďalších 10 next-gen satelitov telekomunikačnej spoločnosti Iridium Communications, aby tak technologicky vylepšili súčasnú konšteláciu. Prvých 10 zo 70 satelitov letelo na orbit ešte v januári začiatkom roka.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať