Ruské ministerstvo zahraničných vecí spustilo online portál, cez ktorý sa cudzinci môžu uchádzať o presídlenie do krajiny. Podmienkou sú žiadané profesijné zručnosti a rešpektovanie takzvaných tradičných ruských hodnôt.
Webová stránka nesie názov Time to live in Russia, teda Čas žiť v Rusku. Okrem angličtiny je dostupná v nemčine, francúzštine, taliančine a ruštine. Portál sa podľa vlastného sloganu zameriava na podporu presídlenia talentovaných ľudí a profesionálov zo zahraničia, ktorí chcú v Rusku žiť a pracovať.
Koho Moskva hľadá
Zoznam vítaných kategórií uchádzačov je pomerne široký. Prihlásiť sa môžu vedci, podnikatelia, športovci, profesionáli z kreatívnych odborov, talentovaní študenti či investori. Portál oslovuje aj držiteľov štátnych a najvyšších odborových vyznamenaní. Samostatnú skupinu tvoria odborníci z profesií, ktoré sú v Rusku aktuálne nedostatkové.
Na webe je zverejnený aj citát prezidenta Vladimira Putina. Podľa neho Rusko víta vzdelaných ľudí s odbornou prípravou, ktorí túžia v krajine žiť a vychovávať deti „v prostredí, ktoré je príjemné pre posilnenie rodiny„. Portál zároveň deklaruje, že „Rusko je miesto, kde sa môže realizovať váš talent.„
Postup podania žiadosti
Uchádzači musia spolu so žiadosťou zaslať krátky životopis. Priložiť k nemu majú aj dokumenty potvrdzujúce kvalifikáciu. Nasleduje online pohovor. O výsledku by sa žiadatelia mali dozvedieť najneskôr do 125 dní od podania.
Tým, ktorí procesom úspešne prejdú, portál sľubuje pridelenie osobného manažéra. Ten má pomáhať s vybavením víz, s procedúrami na hraničných prechodoch aj so zabezpečením ubytovania. Celý proces od prvého kontaktu až po príchod do krajiny by tak mal byť zastrešený jednou kontaktnou osobou.
Nedostatok pracovnej sily
Rusko od začiatku invázie na Ukrajinu čelí akútnemu nedostatku pracovných síl vo viacerých odvetviach. Státisíce ľudí totiž vstúpili do armády, pričom obranný priemysel zároveň odlákal pracovníkov z civilných podnikov, čím sa výpadky v bežnej ekonomike ešte prehĺbili.
Problém zhoršuje aj odliv obyvateľov opačným smerom. Viacero ľudí z Ruska odišlo do zahraničia, a to v období, keď úrady zintenzívnili politickú kontrolu a zaviedli nové reštrikcie, pripomína agentúra Reuters. Kombinácia odchodu civilistov, mobilizácie a presunu pracovníkov do vojenského sektora vytvorila medzery, ktoré sa krajina snaží zaplniť práve náborom zo zahraničia.
Portál nie je len nástrojom na nábor kvalifikovanej pracovnej sily. Ruské úrady dlhodobo prezentujú krajinu ako baštu takzvaných tradičných hodnôt. Západ pritom vykresľujú ako dekadentné prostredie. Táto rétorika sa premieta aj do komunikácie nového webu, ktorý zdôrazňuje rodinné prostredie a výchovu detí ako súčasť ponuky pre potenciálnych presídlencov.

