TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: AKTUÁLNE: Od dnešného dňa sa môžu Slováci zaočkovať novou vakcínou. Dokáže vám zachrániť život (+ lokality)
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

AKTUÁLNE: Od dnešného dňa sa môžu Slováci zaočkovať novou vakcínou. Dokáže vám zachrániť život (+ lokality)

Nové vakcíny proti covidu už sú dostupné na Slovensku. Očkovanie prispôsobené na aktuálny variant sa začína dnes.

Posledná aktualizácia: 22. septembra 2025 10:24
Roman Drexler - Redaktor
Publikované 22. septembra 2025
Zdieľať
3 min
Aktuálne, očkovanie, vakcína
Ilustr. obr. | Zdroj: vladeep/úprava redakcie
Zdieľať
V skratke
  • Na Slovensko dorazili nové vakcíny Comirnaty, ktoré sú prispôsobené na aktuálne najrozšírenejší variant covidu LP.8.1
  • Očkovanie sa spúšťa dnešným dňom (pondelok 22. septembra) vo viacerých nemocniciach po celej krajine
  • Záujemcovia sa môžu na očkovanie registrovať prostredníctvom formulára Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI)

Na Slovensko dorazila prvá dodávka nových, upravených vakcín proti ochoreniu COVID-19. Ako informovalo ministerstvo zdravotníctva, očkovanie vakcínou Comirnaty LP.8.1, ktorá je prispôsobená na aktuálne najrozšírenejší variant vírusu, sa v očkovacích centrách po celej krajine spúšťa už od dnešného dňa, pondelka 22. Septembra. Upozornili na to Správy STVR. 

Vakcína prispôsobená novému variantu 

Nová verzia vakcíny bola schválená na používanie v Európskej únii na základe odporúčania európskych expertov. Tí navrhli, aby sa vakcíny pre očkovaciu sezónu 2025/2026 upravili tak, aby cielili priamo na nový variant LP.8.1, ktorý je momentálne najviac rozšírený.  

Podľa ministerstva zdravotníctva sa očakáva, že takto upravená vakcína pomôže udržať dobrú úroveň ochrany pred ochorením. 

Očkovanie, vakcinácia, COVID-19
Ilustr. obr. | Zdroj: Depositphotos

Ako a kde sa možno zaočkovať? 

Ľudia, ktorí sú už zaregistrovaní v takzvanej „čakárni“ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), budú postupne dostávať termíny na očkovanie podľa dostupných kapacít. Ďalší záujemcovia sa môžu na očkovanie zaregistrovať prostredníctvom online formulára NCZI. 

Očkovanie bude prebiehať vo vybraných univerzitných a fakultných nemocniciach naprieč celým Slovenskom, vrátane miest ako Bratislava, Trnava, Trenčín, Nitra, Žilina, Banská Bystrica, Martin, Prešov a Košice, ako aj v ďalších regionálnych nemocniciach a súkromných zariadeniach. 

Očkovanie je dobrovoľné 

Minister zdravotníctva Kamil Šaško opakovane potvrdil, že očkovanie proti ochoreniu COVID-19 je aj naďalej dobrovoľné a nová vakcína bude k dispozícii pre každého, kto o ňu prejaví záujem. 

Hrozba je vážna

Nový variant covidu, označený ako LP.8.1, predstavuje ďalšiu evolučnú fázu vírusu, ktorá sa stala dominantnou v obehu.

Nové varianty sa zvyčajne stávajú dominantnými, pretože sú nákazlivejšie a dokážu lepšie obchádzať imunitu získanú z prekonania starších variantov alebo z očkovania staršími typmi vakcín. Práve preto je potrebné vakcíny pravidelne prispôsobovať, aby imunitný systém dokázal efektívne reagovať aj na túto najnovšiu verziu vírusu. 

Koronavírus, nový variant koronavírusu
Ilustr. obr. | Zdroj: Depositphotos

Dokáže očkovanie pomôcť či dokonca zachrániť? 

Hlavným cieľom súčasných vakcín proti covidu už nie je úplne zabrániť samotnej nákaze (hoci aj túto pravdepodobnosť znižujú), ale predovšetkým zabrániť ťažkému priebehu ochorenia, hospitalizácii a v najhoršom prípade úmrtiu. 

Upravená vakcína „naučí“ imunitný systém človeka rozpoznávať špecifické znaky práve nového variantu LP.8.1. Keď sa potom očkovaný človek stretne so skutočným vírusom, jeho telo je pripravené a dokáže spustiť oveľa rýchlejšiu a účinnejšiu obrannú reakciu. Vďaka tomu sa vírus nestihne v tele rozmnožiť do takej miery, aby spôsobil vážne poškodenie pľúc alebo iných orgánov. Očkovanie taktiež môže zmierniť priebeh a skrátiť dĺžku ochorenia a podľa niektorých štúdií aj znižuje riziko vzniku dlhodobých post-covidových následkov. 

Záchrana života sa týka predovšetkým najzraniteľnejších skupín obyvateľstva, ako sú seniori, ľudia s chronickými ochoreniami (napr. srdcovo-cievne ochorenia, cukrovka, pľúcne choroby) alebo pacienti s oslabenou imunitou. Práve pre nich môže byť aj novší variant covidu život ohrozujúci a vakcína predstavuje najúčinnejšiu formu ochrany pred tragickými následkami. 

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť

Najčítanejšie

Slovensko, peniaze, ekonomika, poplatok, Slováci, konsolidácia, štát, rozpočet, exekúcie
Štát spustil hromadné lustrovanie. Rozdal stovky pokút, kontroly sa môžu obávať tisíce
22. marca 2026
Operátori dvíhajú ceny v dôsledku 23-percentnej DPH
Ľudia majú platiť daň za každý gigabajt dát. Štát chce zaviesť bizarný poplatok
21. marca 2026
Reddit
Reddit zrejme začne overovať používateľov cez občiansky preukaz. Podobne majú zakročiť aj ostatné sociálne siete
22. marca 2026
Polícia je veľmi blízko prelomovej technológii. Zlým vodičom na diaľku vypnú vozidlo
22. marca 2026

Najnovšie články

  • EÚ s dôrazným odkazom pre Slovensko: Plňte plynové zásobníky. Nie sme na tom najlepšie
  • Sviatok zrušili, 100 % príplatok nie. Na radosť je však priskoro, ešte môže prísť zmena
  • Mark Zuckerberg chce vytvoriť AI, ktorá nás bude poznať lepšie ako vlastní rodičia. Považuje to za nutný ďalší krok
  • Čo je to funkcia ALLM a prečo by som už nekúpil televízor, ktorý ju nemá?
  • Sony nečakane aktualizuje PlayStation 3 z roku 2006. Je mimoriadne dôležitá

Bude sa vám páčiť

Chrípka typu D sa v ľudských pľúcach dokáže množiť bez povšimnutia. Je z nej ďalšia pandemická hrozba

26. februára 2026
peniaze, bankovky, mince, euro, DPH, daň

Štát zdravotným sestrám vyplatí stabilizačný príspevok. 3 000 € ale nepošle naraz

23. februára 2026

Do Európy preniká tropická choroba chikungunya. Príznaky trvajú aj 5 rokov

19. februára 2026
aktuálne, Slovensko, štát

Štát spúšťa elektronické prihlasovanie do škôl. Objavili sa správy, že to systém nemusí vydržať

6. februára 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?