Niektorým rizikám vodiči motorových vozidiel nepripisujú veľký význam. Robia však chybu, pretože štatistiky odhalili, aké riziko motoristi najviac podceňujú za volantom.
Ide o zaspávanie za volantom, ktoré je často príčinou dopravnej nehody a navyše aj s fatálnymi následkami. Šoféri si myslia, že spánok prekonajú otvorenými oknami, hlasnou hudbou alebo silnou dávkou kofeínu. Niekedy však nepomáha ani toto.
Podceňované riziko na cestách
Ako informuje motoristický portál Auto Trendy, podľa nemeckého výskumu až polovica vodičov vo veku do 34 rokov zažila počas krátkej jazdy situáciu, kedy nedokázala udržať otvorené oči. Pri dlhších trasách toto číslo stúpa na dve tretiny. Ide o mimoriadne nebezpečnú situáciu, pretože pri šoférovaní rozhodujú sekundy a aj malá nepozornosť môže skončiť vážnou dopravnou nehodou.
Podľa odborníkov sa tento jav nazýva sekundový spánok, nakoľko trvá len zopár sekúnd. Ako sme ale naznačili, aj takéto pár sekundové „zdriemnutie“ je nebezpečné. Odhady hovoria, že sekundový spánok môže za 10 až 15 percent vážnych dopravných nehôd.
Nepreceňujte svoje schopnosti
Odborníci upozorňujú, aby vodiči nepreceňovali svoje schopnosti. Ak sa cítite unavení, za volant by ste si radšej nemali sadnúť. Ako spresnili, takýto sekundový spánok hrozí ľuďom, ktorí spia menej ako šesť hodín denne. Rovnako tým, ktorí sú v bdelom stave viac ako 20 hodín. Problémovým faktorom sa ukazuje aj práca na zmeny alebo práca vo viacerých zamestnaniach, kedy nemá človek dostatok času na oddych. Najviac ohrození sú tiež vodiči, ktorí jazdia medzi polnocou a šiestou hodinou ráno.
Miera rizika sa líši aj od veku. Napríklad mladí vodiči zaspávajú najmä v noci a skoro ráno. Starší vodiči vo veku nad 45 rokov zas v popoludňajších hodinách. Dôvodom sú rozdielne spánkové rytmy, pretože podľa odborníkov potrebujú starší ľudia viac krátkych odpočinkov počas dňa.
Ako predísť sekundovému spánku?
Triky vodičov, ktoré sme popísali vyššie, nie sú účinné. Ak si otvoríte okno alebo pustíte hlasnú hudbu, únavu zaženiete len na malú chvíľu a počas jazdy sa dokonca môže prehĺbiť. Odborníci preto vodičom radia, aby na cestu vyrazili vždy dostatočne oddýchnutí.
Neodporúča sa jazdiť viac ako dve hodiny bez prestávky a pred jazdou by ste sa mali vyhnúť ťažkým jedlám, ktoré môže spôsobiť „uspávanie“. Odborníci odporúčajú piť dostatok tekutín a ak sa u vás prejaví únava, je ideálne zastaviť na najbližšom možnom mieste, napríklad na parkovisku. Ak vám to dovoľuje čas, doprajte si 10 až 20 minútový spánok. Síce sa bezprostredne po prebudení budete cítiť nepríjemne, po pár minútach by sa mala dostaviť bdelosť.
Ruku k dielu môže priložiť aj vláda
Odborníci sa domnievajú, že riziko sekundového spánku môžu zmierniť aj opatrenia vlád jednotlivých krajín. Napríklad tak, že na krajniciach diaľnic inštalujú pruhy s drážkami. Tieto drážky pri prejazde po nich môžu vodiča zo spánku prebudiť, čím sa predíde závažnej dopravnej nehode. Ako informoval portál Auto Trendy, podľa nemeckého magazínu Stern takéto opatrenie v americkom štáte Pensylvánia znížilo počet nehôd až o 70 percent.
Príznaky únavy za volantom
Ako sme naznačili, mnohí vodiči preceňujú svoje sily a potom sa to skončí fatálne. K prvým príznakom, že na vás ide únava, patrí pálenie očí, rozmazané videnia, ťažké alebo zatvárajúce sa viečka. Pozornosť zbystrite aj vtedy, ak sa vám neustále zíva, máte nesúvislé myšlienky alebo robíte náhle pohyby volantom. Príznakom je tiež to, že vozidlo neviete udržať a vaša jazda je skôr kľukatá. Samozrejme, nepodceňujete celkový pocit únavy a radšej zastavte a dajte si aspoň krátku pauzu od šoférovania.