Mnohí vodiči na rakúskych cestách v posledných mesiacoch prekvapivo narazili na vysoké faktúry za parkovanie na plochách, ktoré vyzerali ako bezplatné verejné parkoviská. Po úvodných sťažnostiach došlo k zásadnej zmene – rakúsky súd rozhodol o výraznom znížení pokút a posilnil práva motoristov. Toto rozhodnutie môže predstavovať dôležitý precedens pre celú krajinu a zmeniť spôsob, akým majú vlastníci súkromných pozemkov monitorovať a účtovať parkovanie.
Nejasné pravidlá umožnili účtovať prehnané pokuty
Mnohí motoristi uvádzajú, že na parkoviskách bez brán či parkomatov, ktoré nijako jasne neoznačovali svoj súkromný charakter, dostali neskôr domov vysoké pokuty. Tieto plochy majú často podobu bežného verejného parkovania a sú monitorované kamerovým systémom. Majitelia pozemkov následne prostredníctvom pošty žiadali od vodičov výrazne nadštandardné sumy, často až stovky eur. V extrémnych prípadoch boli vyžadované platby vo výške až 1 200 eur.
Vodiči spravidla platili požadované sankcie bez ďalšieho boja, pretože sa chceli vyhnúť časovo náročným a nepríjemným právnym sporom v zahraničí. Objavili sa však rozsiahle sťažnosti od rôznych skupín spotrebiteľov, ktoré viedli k žalobám a občianskoprávnym postupom.
Súd nastavil presný limit pokút
Po právnom posúdení a viacerých sťažnostiach rakúsky súd rozhodol v prospech vodičov. Podľa nového rozsudku majitelia a prevádzkovatelia takýchto súkromných parkovísk nemôžu žiadať pokuty v stovkách eur. Súd stanovil hornú hranicu finančnej kompenzácie za neoprávnené využitie súkromného priestoru na približne 30 eur.

Rozhodnutie opiera súd najmä o skutočnosť, že vodiči neboli dostatočne informovaní, že zastavujú na súkromných pozemkoch a nehrozila im zjavná sankcia. Nedostatok jasného označenia či včasné, transparentné informácie o pravidlách parkovania podľa súdu viedli motoristov do omylu. Preto sa vyššia než tridsaťeurová pokuta považuje za neprimeranú a neoprávnenú snahu majiteľov pozemkov o neúmerný zisk.
Súd taktiež zdôraznil, že prevádzkovatelia pozemkov nesmú cielene vytvárať ilúziu bezplatného verejného priestoru, aby následne využili situáciu na udeľovanie vysokých pokút.
Dôležité rozhodnutia
Tento precedens dáva signál aj pre ďalšie regióny Rakúska, ktoré bojujú s podobnými praktikami. Najviac problematické lokality zahŕňajú rušné miesta, kde je vysoký prílev návštevníkov – typickými príkladmi sú nákupné komplexy, zóny pre rodiny s deťmi či parkoviská blízko významných letísk. V mnohých prípadoch prevádzkovatelia aplikovali pokuty za prekročenie bezplatnej lehoty či za nesprávne zastavenie bez toho, aby poskytli jasné a včasné informácie o cenách, podmienkach a parkovacích pravidlách.
Podľa odborníkov má súdny výrok potenciál prispieť k sérii ďalších podobných žalôb, ktoré posilnia právnu ochranu spotrebiteľov. Zvyšujúci sa počet prípadov by mohol vyústiť do jednotného právneho rámca, ktorý stanoví minimálne štandardy pri označovaní súkromných parkovíska a obmedzí možnosť účelových vysokých sankcií zo strany ich prevádzkovateľov.
Medzitým odporúčajú organizácie na ochranu spotrebiteľov motoristom, aby boli stále obozretní. Vodičom radia overovať si informácie o konkrétnych parkovacích lokalitách na internete či prostredníctvom recenzií ďalších návštevníkov. Zároveň odporúčajú vytvárať dokumentačné fotografie a dôsledne sledovať prostredie, v ktorom parkujú. Ak sú informácie nejasné, nečitateľné alebo celkom chýbajú, vodiči by podľa expertov radšej mali zvoliť iné, dostatočne označené priestory.
Verdikt rakúskeho súdu tak predstavuje dôležitú zmenu pravidiel v prospech motoristov, no opatrnosť pre vodičov ostáva stále najlepšou prevenciou.