Odborníci bijú na poplach, že obľúbenej pochúťky môže byť čoskoro nedostatok. Dôvôdom sú klimatické zmeny. No a nedostatok so sebou prináša aj vyššie ceny. Odhady dokonca tvrdia, že táto plodina môže byť drahšia ako striebro. Ide o obľúbenú surovinu, ktorou je vanilka.
Vanilka je súčasťou mnohých sladkých pokrmov, ale farmári majú aktuálne problémy. Ako uvádza portál TN.cz, Madagaskar zaisťuje viac ako 80 percent svetového dovozu vanilky. Krajinu však aktuálne trápia vysoké teploty a nepravidelné zrážky. To farmárom výrazne sťažuje podmienky pre pestovanie tejto obľúbenej plodiny. Hrozí teda, že vanilka sa stane extrémne drahou komoditou.
Vanilka môže byť extrémne drahá
Na ostrove Madagaskar sa vanilka pestuje už od konca 19. storočia, kedy sem Francúzi priviezli vanilkovú orchideu. Tamojšia klíma bola pre pestovanie ideálna, avšak to sa časom zmenilo. Aktuálne sa miestni farmári sťažujú na vysoké teploty, ktoré sú spojené s nepravidelnými zrážkami. Tieto podmienky robia plodinu zraniteľnou voči chorobám, ako uviedol jeden z pestovateľov pre denník Independent.

Pestovanie tejto plodiny bolo vždy náročné, no zatiaľ si s výkyvmi počasia hospodári vždy poradili. Tvrdia však, že klimatické zmeny v posledných rokoch posunuli obdobie kvitnutia vanilky. Aktuálne kvitne od septembra do januára, ale predtým to bývavalo až v novembri. To znamená, že veľa luskov dozrieva skôr.
Drahšia ako striebro?
Pestovateľ vysvetlil, že len tie lusky, ktoré zreli celých deväť mesiacov po opelení, sa považujú za štandard. V praxi to teda znamená, že veľká časť úrady je nepoužiteľná. Ako sme už naznačili, Madagaskar zodpovedá za značnú časť svetovej produkcie vanilky, a preto môže pri súčasných problémoch s úrodou cena vystreliť nahor.
Chorvátsky denník Dnevnik uvádza, že v roku 2017 cena vanilkových luskov prudko vzrástla na viac ako 400-tisíc dolárov za tonu a stala sa drahšou než striebro. Vtedy bol dôvodom zvýšenia ceny cyklón Enawo, čo je búrka štvrtej kategórie.
Čo môžeme očakávať
Ako pripomína portál TN.cz, budúcnosť produkcie vanilky zostáva nejasná. A to aj v súvislosti s clami, ktoré uvalil americký prezident Donald Trump. Madagaskar zaťaží clom až vo výške 47 percent. A vzhľadom na to, že Madagaskar patrí k chudobnejším krajinám sveta, môže to byť likvidačné. Za akú cenu budeme nakupovať vanilku, zatiaľ nie je jasné, no zlá úroda v kombinácii s clami naznačujú, že jej cena bude stúpať.