Príjmy slovenských domácností sú prepojené na automobilový priemysel, nakoľko práve toto odvetvie na Slovensku dominuje. S príchodom amerických ciel sa celá situácia ale komplikuje. Spojené štáty sú pre našu krajinu významným obchodným partnerom a Trumpova colná politika preto ohrozuje tisíce domácností.
Ako uvádza spravodajský portál STVR na základe správy z tlačovej agentúry SITA, nápady americkej administratívy sa Slovenska dotýkajú viac, než by sa mohlo zdať. Takzvané recipročné a dovozné clá neohrozujú len samotný priemysel, ale aj ľudí, ktorí sú s ním úzko spojení. V praxi to znamená, že ohrozené sú tisíce slovenských domácností.
Ohrozenie slovenských domácností
Na to, že politika amerického prezidenta Donalda Trumpa ohrozuje aj domácnosti na Slovensku, upozornilo Ministerstvo hospodárstva SR. Tvrdí, že USA je našim významným obchodným partnerom a aktuálna americká politika našu krajinu výrazne znepokojuje.
Ako dodal rezort hospodárstva, slovenská ekonomika je postavená na silnom priemysle a výrazne je závislá najmä od vývozu automobilov či ďalších súčiastok do USA. Markantnejšie zmeny v podmienkach medzinárodného obchodu preto majú priamy dopad na zamestnanosť Slovákov.

Rezort hospodárstva hľadá riešenia
Ministerka hospodárstva Denisa Saková uviedla, že rezort hospodárstva v spolupráci s ďalšími príslušnými ministerstvami hľadá konkrétne nástroje. Tie by mali zmierniť prípadné negatívne dopady zavedených amerických ciel na slovenské firmy a ich zamestnancov.
Jedným z možných nástrojov je takzvaný kurzarbeit, ktorý vláda SR schválila počas rokovania v máji tohto roka. Cieľom tohto opatrenia je stabilizovať trh práce v obchodných krízových obdobiach. Kurzarbeit bude mať pod palcom Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. A tento rezort sa vyjadril, že je pripravený kurzarbeit spustiť hneď, ako vstúpia do platnosti nové americké clá voči Európskej únii.
Spolupráca s inými krajinami
Ministerstvo hospodárstva SR hľadá v spolupráci so Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) ďalšie krajiny, kde by sa mohol presadiť slovenský priemysel, ak sa situácia okolo USA nevyrieši. EÚ s americkou administratívou naďalej rokuje a clá vo výške 30 percent nechce akceptovať.
Európska komisia zároveň intenzívne analyzuje prípadne dopady amerických ciel na konkurencieschopnosť európskeho priemyslu. „Ministerstvo hospodárstva SR bude aj naďalej pozorne sledovať vývoj situácie. Je pripravené podniknúť všetky dostupné kroky pre ochranu záujmov Slovenskej republiky,“ povedala Saková.
EÚ hrozia clá vo výške 30 percent
Ako sme vás nedávno informovali, americký prezident Donald Trump poslal predstaviteľom EÚ list, v ktorom oznámil, že USA si budú uplatňovať 30-percenté clo na tovary dovážené z Európskej únie do Spojených štátov. Tieto clá majú nadobudnúť účinnosť od 1. augusta 2025, pričom EÚ chce dovtedy intenzívne rokovať.
Okrem 30-percentných ciel zostávajú v platnosti aj dovozné clá vo výške 27,5 percenta na automobily a komponenty pre automobilový priemysel. Ďalej sa uplatňujú clá na oceľ a hliník a to výške 50 percent. V prípade, že Európskej únii sa nepodarí s USA vyrokovať obojstranne výhodné podmienky, EÚ je pripravená voči USA zaviesť protiopatrenia.