Počas leta by ste nemali nechávať v aute žiadne veci, ktoré tam nepatria. Akonáhle vonkajšia teplota vystúpi nad 30 stupňov Celzia a auto máte zaparkované vonku, už po krátkej chvíli je v interiéri extrémne teplo.
Teplota dosahuje 65 až 70 stupňov Celzia, pričom niektoré prvky interiéru sa zohrejú ešte viac a teplota môže vystúpiť až na 80 stupňov Celzia. Takéto auto sa potom stáva nebezpečným a predmety, ktoré ste tu nechali, sa môžu nenávratne poškodiť. Čo teda rozhodne počas horúčav nenechávať v aute?
Veci, ktoré nenechávajte v aute
Na teplo je extrémne citlivá elektronika, a preto v aute nenechávajte mobilné telefóny, tablety, notebooky, fotoaparáty alebo navigácie a podobne. Vysoké teploty rovnako škodia aj batériám a powerbankám. Tieto predmety sa môžu prehriať a dokonca explodovať a spôsobiť požiar.
V aute nenechávajte ani jedlo a nápoje. Obzvlášť to platí pri potravinách, ktoré sa rýchlo kazia alebo roztápajú. Do auta nepatrí čokoláda, syry, mliečne výrobky, mäso, zmrzlina, nanuky a podobne. V rozpálenom aute sa môžu pokaziť alebo roztopiť veľmi rýchlo. Stratia svoju kvalitu, no čo je ešte horšie, ak by ste ich skonzumovali, mohli by ste si spôsobiť otravu jedlom.
Hoci sa to môže zdať neškodné, ale pozor si treba dať aj plastové fľaše s vodou. Plasty totižto môžu pri vysokých teplotách uvoľňovať do vody škodlivé chemikálie, ktoré sa potom stávajú nebezpečnými pre vaše zdravie.
Pozor aj na lieky a kozmetiku
Vysoké teploty môžu zmeniť chemické zloženie liekov alebo výživových doplnkov. Tým sa tieto produkty stanú neúčinnými alebo dokonca škodlivými. Príkladom je inzulín, ktorý pri vysokých teplotách stráca svoju účinnosť.
Problémom je aj kozmetika, ako rúže, krémy, dezodoranty alebo make-up, ktoré sa topia a menia konzistenciu. Tým strácajú svoju účinnosť. Parfumom zas hrozí, že pri vysokej teplote zmenia svoju vôňu.
Aj pri týchto hrozí explózia
Explózia nehrozí len pri elektronických zariadeniach a batériách, ale toto riziko sa spája aj so sprejmi a tlakovými nádobami. Dezodoranty, laky na vlasy, čistiace prostriedky, ale aj spreje na opravu pneumatík môžu explodovať, ak ich necháte vystavené nadmernému teplu. Výbuch nielenže znehodnotí danú vec, ale poškodí vám aj interiér automobilu.
Aké ďalšie veci sú rizikové?
Podobne ako aerosólové spreje, explodovať môžu aj zapaľovače. Dlhšiu dobu by ste nemali vo vozidle nechávať ani slnečné okuliare a najmä tie, ktoré majú plastové rámy. Extrémne teplo môže spôsobiť deformáciu rámov alebo poškodenie šošoviek.
V aute nenechávajte ani veci pre deti, ako napríklad plienky, vlhčené utierky alebo plastové hračky. Pôsobením tepla sa môžu znehodnotiť alebo uvoľňovať toxické látky.
Za problémové sa tiež považujú platobné karty a doklady. Magnetické prúžky sa môžu poškodiť a plastové karty zas zdeformovať. Dôležité dokumenty alebo hotovosť sú zas lákadlom pre zlodejov, a preto ani tie nepatria do auta, ak vozidlo na dlhšiu dobu opúšťate.
Auto sa mení na skleník
Myslite na to, že teplota v aute môže byť oveľa vyššia ako vonkajšia teplota, a to už po niekoľkých minútach. Preto si pre istotu vždy pred odchodom z auta skontrolujte, či ste si vzali všetko dôležité.
Ako uvádza motoristický portál Auto Trendy, auto funguje ako skleník. Ak vozidlo stojí na slnečnom mieste, teplota v interiéri veľmi rýchlo stúpne na viac ako 60 stupňov Celzia. Extrémne teploty nemusí zvládnuť ani príslušenstvo určené na používanie v autách, ak je položené na palubnej doske alebo tesne za sklo. Práve tieto miesta sú najviac horúce.
Na záver dopĺňame, že v aute by ste nikdy nemali nechať deti ani zvieratá. Teplota tu zvykne stúpnuť na život nebezpečnú úroveň už po pár minútach. A toto sa potom môže skončiť fatálne.