Cestovanie vlakmi prešlo v tomu roku zmenou. No a poplatky pri kúpe lístkov na vlak skomplikovali cestovanie starším ľuďom. Ako upozornil portál STVR, niektorí seniori si pre lístky chodia do vedľajších dedín.
Seniori sa takýmto spôsobom snažia vyhnúť prirážke. Ak totižto kupujete lístok priamo vo vlaku, zaplatíte poplatok vo výške troch eur.
Seniori majú komplikácie pri cestovaní
V polovici marca tohto roka sa cestovanie vlakmi skomplikovalo najmä ľuďom, ktorí nemajú internet. Respektíve všetkým tým, ktorí s internetom nevedia narábať. Dotýka sa to najmä starších ľudí, ktorí často nevlastnia smartfón, notebook ani počítač.
A keďže nemajú prístup na internet, lístok na vlak si musia kúpiť v pokladni, kde zaplatia eurovú prirážku. Problémom je, že v menších dedinách pokladne nie sú. Nie je tu stanica, ale len zastávka, a tak musí senior uskutočniť nákup lístka až vo vlaku u sprievodcu. Ako sme naznačili v úvode, vo vlaku je však prirážka za lístok až tri eurá.

Zbytočne predražený lístok
Hoci majú niektorí cestujúci nárok na stopercentnú zľavu, takýmto spôsobom sa ich lístok zbytočne predraží. Aj preto niektorí seniori začali cestovať autobusmi do vedľajších dedín. Tam si na stanici zakúpia lístok, aby sa vo vlaku vyhli poplatku vo výške troch eur. Podľa informácií portálu STVR, niektorí dôchodcovia dokonca prestali vlaky úplne používať.
Ako sme naznačili, hoci internetové pripojenie pokrýva väčšinu územia Slovenska, starší ľudia s ním nevedia pracovať. A mnohí sú už v takom veku, kedy je učenie sa, ako používať nové technológie, náročné. Podľa hovorkyne regulačného úradu Adriany Volfovej je aktuálna dostupnosť internetového pripojenia pre 97,5 percenta obyvateľstva Slovenska.
Ako zareagujú železnice?
Železnice podľa STVR avizovali, že situácia sa zlepší počas leta. Dôchodcovia vo veku nad 62 rokov by od júla mali cestovať vybranými spojmi len s občianskym preukazom. To znamená, že lístok by si nemuseli kúpiť. Táto zmena však zatiaľ neplatí.
Riaditeľka Odboru komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko Jana Puobišová pre STVR povedala, že prirážky sa ľudí s preukazom na 100-percentnú zľavu netýkajú. „Seniori nad 62 rokov s cestovným lístkom so 100-percentnou zľavou, seniori nad 70 rokov a držitelia preukazu ŤZP sú oslobodení od poplatku za servis,“ spresnila.
Podľa niektorých starších cestujúcich to však v praxi takto nefunguje. Mnohí navyše pripomenuli, že aplikácia na zakúpenie cestovného lístka nie je spoľahlivá a nefunguje vždy správne. Železnice dopĺňajú, že stále existuje možnosť zakúpenia lístka cez SMS správu.