Spôsob, akým štát pomôže nízkopríjmovým skupinám obyvateľov s vysokými cenami energií (energopomoc) v nadchádzajúcom roku, zatiaľ nie je rozhodnutý. Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) potvrdila, že na stole je viacero variantov a počas leta plánuje o téme rokovať s premiérom Robertom Ficom a ďalšími ministrami. Opozičný poslanec Marián Viskupič (SaS) v nedeľnej diskusnej relácii V politike na TA3 však vyjadril pochybnosti o tom, či vláda stihne pripraviť kvalitné riešenie včas. Téme sa venuje denník Teraz.sk.
Ministerka Saková uviedla, že počas leta sa uskutočnia kľúčové stretnutia s premiérom, ministrom práce a ministrom financií. Cieľom týchto rokovaní bude presne definovať, kto je a kto nie je považovaný za zraniteľného a odkázaného na pomoc, aby boli z energopomoci automaticky vylúčení tí, ktorí ju nepotrebujú. V súčasnosti sa podľa nej zvažujú dva hlavné modely.
Prvým je dotovanie energií pre vybranú skupinu ľudí, ktorí neprekročia stanovenú výšku príjmu. Druhý, zložitejší variant, počíta s rozdelením obyvateľov do viacerých príjmových skupín, pričom najmenej zarábajúci by mali energie kompenzované v plnej výške a ostatné skupiny len čiastočne. Saková pripustila, že finálna podoba a výška kompenzácií bude mať významný vplyv na štátny rozpočet. V čase konsolidácie verejných financií by podľa nej rozpočtu uľavilo, ak by štát mohol po dohode s Európskou komisiou využiť na tieto účely časť eurofondov.
Energopomoc terčom kritiky
Poslanec Viskupič kritizoval ministerku za to, že adresné kompenzácie neboli zavedené už v minulom roku. Nesúhlasí ani s využívaním eurofondov na energopomoc, považuje to za „prejedanie“ peňazí určených na investície a rozvoj. Hoci ministerke poprial úspech pri nastavení zmysluplného systému, vyjadril obavy, že ani v polovici leta nie je v otázke energopomoci nič jasné a okrem zákona o zbere údajov nie je pripravené nič konkrétne.
Saková na kritiku reagovala argumentom, že rovnako postupovala aj predchádzajúca vláda. Viskupič však oponoval s tým, že ceny energií boli pred tromi rokmi neporovnateľne vyššie.
Debatujú aj o Bohuniciach
Okrem cien energií sa politici venovali aj téme výberu dodávateľa pre nový jadrový blok v Jaslovských Bohuniciach. Denisa Saková poukázala na zdĺhavý tender v Česku na dostavbu Dukovian a zhodnotila možnosti pre Slovensko.

Podľa jej informácií je Francúzsko mimo hry pre nedostatok voľných kapacít a Južná Kórea nemôže stavať nové bloky mimo svoju krajinu bez povolenia americkej spoločnosti Westinghouse, s ktorou má spor. Rusko je vzhľadom na geopolitickú situáciu a potrebu diverzifikácie zdrojov vopred vylúčené. Dohľad nad financovaním a správnosťou postupov bude mať podľa nej víťazné konzorcium a celý projekt musí odobriť Európska komisia.
Pomoc vraj dostane väčšina
Hoci Saková doposiaľ nepredstavila presný plán toho, ako bude energopomoc prebiehať, premiér Fico dávnejšie ozrejmil, že veľká časť slovenských domácností by mala byť chránená pred cenovými výkyvmi na európskom trhu s energiami.
Pri cenách elektriny kabinet plánuje pokračovať v spolupráci so Slovenskými elektrárňami na základe memoranda o stabilných cenách. Pri zemnom plyne Fico priznal očakávané náklady v stovkách miliónov eur, štát však podľa neho intenzívne hľadá potrebné finančné zdroje, aby domácnosti boli pred drahším plynom ochránené aj v budúcom roku.
Premiér upozornil aj na fakt, že k bohatším domácnostiam patrí len minimum slovenských rodín. Podľa jeho slov väčšina domácností má príjmy menej než 2 až 3-tisíc eur čistého mesačne. Vláda preto predpokladá, že v skutočnosti bude krajina potrebovať rozsiahle kompenzačné mechanizmy takmer pre všetky slovenské domácnosti.
Slovenským domácnostiam však v strednodobom horizonte hrozí výrazný rast cien energií v dôsledku plánov Európskej komisie úplne zastaviť dodávky ruského plynu do Európy. Tento návrh Európskej komisie by podľa premiéra Roberta Fica viedol k prudkému nárastu cien plynu pre domácnosti minimálne o 30 až 50 percent v horizonte troch rokov.