Jazykový model DeepSeek, ktorý patrí čínskej technologickej firme, čelí rastúcim bezpečnostným obavám zo strany bezpečnostných expertov na Slovensku. Nedávno vydal k tejto téme oficiálne stanovisko aj slovenský Národný bezpečnostný úrad (NBÚ), v ktorom varoval pred používaním modelu DeepSeek na všetkých typoch zariadení, vrátane štátnej správy.
Dôvodom sú vážne obavy o súkromie používateľov
V stanovisku, ktoré získal server Živé.sk, NBÚ pripomína svoje skoršie odporúčanie z januára tohto roku, keď už upozorňoval na možné bezpečnostné hrozby používania čínskeho jazykového modelu. Podstatou problémov sú najmä otázniky týkajúce sa ochrany súkromia a spôsobu uchovávania údajov používateľov.
Model od DeepSeek totiž od svojich používateľov zhromažďuje podrobné údaje vo výrazne väčšom rozsahu, aký je pri podobných technologických produktoch typický. Patrí sem nielen obsah správ, požiadaviek alebo obrazových súborov, ale aj citlivé informácie ako heslá, audiozáznamy či presná časová štruktúra používania klávesnice.

Okrem toho DeepSeek automaticky ukladá aj IP adresu počítača používateľa a systémovú konfiguráciu – všetky tieto dáta sú následne spracovávané a archivované na serveroch umiestnených v Číne.
Expertov NBÚ preto znepokojuje najmä fakt, že používatelia nemajú nad týmito údajmi prakticky vôbec kontrolu. Kým konkurenčné platformy jasne informujú používateľov o spôsobe, akým s informáciami nakladajú, ako dlho ich uchovávajú a umožňujú využiť aj dočasné režimy komunikácie bez ukladania historických údajov, v prípade DeepSeek podobné mechanizmy absentujú.
Prípadný zákaz NBÚ zatiaľ nepotvrdil
Na otázku portálu Živé.sk, či slovenské autority pristúpia v reakcii na tieto vážne bezpečnostné riziká k zákazu používania modelu DeepSeek na štátnych zariadeniach, NBÚ nezareagoval jednoznačnou odpoveďou.
Úrad však zopakoval, že poskytovatelia základných infraštruktúrnych služieb na Slovensku majú povinnosť vykonávať detailnú analýzu možných rizík a systematicky vyhodnocovať bezpečnosť všetkých dodávateľských riešení, ktoré využívajú. Samotný NBÚ tým opätovne pripomenul význam varovania, ktoré vydal začiatkom roka v súvislosti so spustením tohto čínskeho veľkého jazykového modelu.
Podobné kroky už realizovala Česká republika, kde tento týždeň vláda rozhodla definitívne zakázať využívanie technológií od DeepSeek na všetkých počítačoch patriacich štátnej správe. Rozhodnutie vzniklo na odporúčanie Národného úradu pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB). Toto opatrenie môže Slovenko v najbližšom období tiež podnietiť k podobnému rozhodnutiu, zatiaľ to však slovenský NBÚ oficiálne nepotvrdil.
DeepSeek ponúka vysoký výkon za nízku cenu
Podľa dostupných údajov patrí DeepSeek medzi výkonné jazykové modely, ktoré sa technologicky vyrovnajú zahraničným konkurentom. Jeho veľkým lákadlom však išla vždy ruka v ruke revolučne nízka cena. Tá môže byť podľa odborníkov výsledkom právom kritizovanej politike zhromažďovania a spravovania citlivých používateľských údajov v mnohonásobne širšom rozsahu.
Pre slovenských používateľov a organizácie z verejného aj súkromného sektora je tak v súčasnosti prioritné dôkladne preskúmať všetky možné riziká spojené so službou DeepSeek a následne prijať rozhodnutie, či je jeho používanie ešte prijateľné z hľadiska kybernetickej bezpečnosti, alebo bude potrebné urgentne sa orientovať na transparentnejšie alternatívy.