Po Bratislave sa pohybujú falošní sprievodcovia, ale môžu sa vyskytnúť aj v iných častiach Slovenska. Turistov lákajú na bezplatné sprevádzanie, ale potom si pýtajú peniaze. Hovoria, že ide o tringelt.
Slovensko je voči takýmto falošným sprievodcom bezmocné, pretože u nás chýbajú kontrolné orgány. Na podvodníkov, ktorí ponúkajú „bezplatné“ sprevádzanie mestom upozornila Asociácia sprievodcov Bratislavy.
Falošní sprievodcovia v Bratislave
Keďže leto je obdobím, kedy do ulíc prichádza najviac ľudí, snažia sa to zneužiť aj podvodníci. V tomto prípade sa zamerali na turistov, a pretože Bratislava je atraktívnym mestom, operujú najmä tu. Ako píše portál STVR, hlavné mesto Slovenska sa aktuálne blíži k rekordnému počtu turistov. Posledný rekord je z roka 2019, kedy do tohto mesta zavítalo viac ako sedem miliónov turistov. V tomto roku sa počet turistov blíži k podobnému číslu.
Na turistov väčšinou striehnu falošní sprievodcovia na frekventovaných miestach. Podvodníci majú dáždniky s nápisom, že ponúkajú služby zadarmo. Realita je ale trocha iná a turista napokon predsa len niečo zaplatiť musí. Sprievodca si po obhliadke vypýta peniaze za to, že turistu previedol mestom. Ako však podotkla predsedníčka Asociácie sprievodcov Bratislavy Dagmar Gubová, sprevádzať môže len ten, kto má príslušné osvedčenie pochádzajúce z akreditovaného kurzu.

V zahraničí to funguje inak
Ako sme naznačili, na Slovensku platí, že kto chce legálne sprevádzať turistov, musí mať osvedčenie. Polícia však falošných sprievodcov neeviduje ani nekontroluje. Môže tak urobiť len v prípade, ak vznikne podozrenie z priestupku alebo trestného činu. O trestný čin ale ide až vtedy, keď vznikne škoda vyššia ako 700 eur.
„Keďže máme hranicu 700 eur, mnohí sprievodcovia už ani nevidia v tom problém, pretože si povedia, že však oni takú veľkú škodu nerobia,“ vyjadrila sa Gubová pre STVR.
Asociácia sprievodcov Bratislavy vyzýva na to, aby štát osvedčenia sprievodcom kontroloval systematicky aj náhodne. Asociácia podotkla, že v zahraničí ide o bežnú prax a za príklad uviedla Taliansko.
V niektorých krajinách sa musia zahraniční sprievodcovia nahlásiť vopred na ministerstve turizmu. Kontroly sú tam prísne a ignorovanie nariadenia znamená pokutu. Tú môže dostať nielen sprievodca bez príslušného oprávnenia, ale aj jeho klient – turista. Pokuty sa v niektorých zahraničných krajinách pohybujú v tisícoch eur.
Slovensko nemá kontrolný orgán
Slovensko má problémy s falošnými sprievodcami aj z toho dôvodu, že u nás neexistuje kontrolný orgán. Ako povedal šéf PR oddelenia Bratislava Tourist Board Michal Foltýn „Vieme, že tento problém existuje. Zatiaľ však nie je nastavený systém kontroly ich licencie. Takýto orgán nad výkonom sprievodcovskej činnosti na Slovensku zatiaľ neexistuje.“
Turisti prichádzajúci do Bratislavy by si tak mali dávať pozor, lebo ľahko ich môžu osloviť falošní sprievodcovia namiesto tých legitímnych.