Spoločnosť Apple sa stala príliš opatrnou a pomalou, zatiaľ čo osobnosti ako Donald Trump dokazujú, že rýchlosť a ochota riskovať sú kľúčom k úspechu a pozornosti. Práve chystaný skladací iPhone má byť symbolom tejto stagnácie, pretože prichádza na trh s veľkým oneskorením a bez prísľubu skutočnej inovácie, píše server PhoneArena.
Kým Apple zvažuje uvedenie skladacieho iPhonu sedem rokov po konkurencii, Donald Trump, hoci technológie nie sú jeho doménou, koná s prekvapivou rýchlosťou – nedávno ohlásil uvedenie vlastného telefónu a dokonca aj bezdrôtovej siete. Ďalej, jeho sociálna sieť Truth Social má plnohodnotnú aplikáciu pre iPad. Pre porovnanie, WhatsApp ju pre toto zariadenie sprístupnil len nedávno a Instagram ju stále nemá. Trump tak vnáša do technologického sektora rozruch, čo sa o Apple už dlho nedá povedať.
Apple poľavuje. Nemusí sa to vyplatiť
Dá sa teda povedať, že Apple akosi stráca odvahu a iskru, čo sú „vlastnosti“, ktoré mu umožnili vyšplhať sa na pozíciu najhodnotnejšieho výrobcu elektroniky nsa svete. Dnes volí bezpečnejšie cesty, čo pre vedenie tak hodnotnej firmy nemusí byť (a pravdepodobne ani nie je) ten najlepší prístup.
A žiaľ, platiť to má aj o prvom skladacom smartfóne spoločnosti – očakávaný skladací iPhone, nech už sa bude volať akokoľvek, podľa doterajších informácií neprinesie žiadne prelomové funkcie. Hoci môže mať displej bez viditeľného ohybu, to už dnes nie je zásadný problém ani pri konkurenčných zariadeniach.
Jediným lákadlom tak má byť samotný fakt, že sa telefón dá zložiť. To síce môže stačiť pre skalných fanúšikov Applu, ktorí sú hlboko ponorení do jeho ekosystému, ale nebude to dosť na prilákanie neutrálnych používateľov. Spoliehať sa len na lojalitu hraničiacu so závislosťou, ktorú možno v určitých prípadoch prirovnať k Štokholmskému syndrómu, nie je dôvod na hrdosť.

Dravosť ako kľúčová devíza
Na rozdiel od Trumpa, ktorý sa nebojí ísť do projektu, aj keď je pravdepodobnosť neúspechu vysoká, Tim Cook zaujal v poslednej dobe príliš uvoľnený prístup. Skladací iPhone má pritom väčšiu šancu na masový úspech a prilákanie používateľov Androidu ako napríklad okuliare Vision Pro.
Skladacie telefóny zatiaľ nepreukázali svoju nevyhnutnosť – väčšinu úloh zvládne aj bežný smartfón. Skladací iPhone by preto mal byť „bezohľadne dobrý“ a konečne ukázať, prečo na tomto formáte záleží. Apple jednoducho potrebuje telefón, ktorý otrasie celým odvetvím a zostane v mysliach ľudí.
Prvý skladací iPhone: Čo vieme?
Renomovaný analytik Ming-Či Kuo tvrdí, že skladací iPhone bude používať displej (alebo skôr displeje) od Samsungu. O tom, že Samsung spustí masovú výrobu skladacích OLED panelov pre Apple informoval aj portál Korea JoongAng Daily.
Ako sme spomenuli, displej má byť bez záhybov, vďaka čomu prinesie používateľom ničím nerušený zážitok. Apple je známy tým, že svojim klientom chce ponúkať produkty „bez chybičky krásy“, a práve za takúto chybičku považuje záhyby. Tie boli kedysi na ohybných displejoch výrazne viditeľnejšie. S pokrokom v technológii sa ich však poradilo minimalizovať.
Kuo vysvetlil, že displeje od Samsungu pre spoločnosť Apple budú mať kľúčový komponent od firmy Fine M-Tec. Tento komponent má zabrániť pokrčeniu displeja. Fine M-Tec je dodávateľom kovových dosiek pre displeje, ktoré slúžia ako vnútorné pánty. Práve táto spoločnosť splnila štandardy odolnosti spoločnosti Apple.
Kedy sa dočkáme?
Apple stále nepotvrdil konkrétny termín vydania skladacieho iPhinu. Očakáva sa však, že do konca tohto roka sa začne s výrobou displejov, pričom samotné zaraidenie by malo debutovať v priebehu 2026.