Rumunský prezident Nicušor Dan v pondelok 21. júla oznámil, že medzinárodné organizácie vrátane Severoatlantickej aliancie, Európskej únie a Spojeného kráľovstva identifikovali rozsiahle ruské operácie zamerané na destabilizáciu európskych demokracií. Tieto aktivity zahŕňajú kybernetické útoky, manipuláciu informácií a systematické šírenie zavádzajúcich správ.
Prezident Dan zdôraznil potrebu transparentnosti v súvislosti s minuloročnými udalosťami, keď rumunský ústavný súd 6. decembra zrušil výsledky prvého kola prezidentských volieb. Rozhodnutie súdu vychádzalo z informácií spravodajských služieb o zahraničnom vplyve na volebný proces.
Rumunské spravodajské služby identifikovali koordinovanú kampaň využívajúcu tisíce falošných profilov na sociálnych sieťach TikTok a Telegram. Tieto účty mali systematicky ovplyvňovať verejnú mienku a podporovať konkrétnych kandidátov. Ruská federácia tieto tvrdenia kategoricky odmietla.
Medzinárodné reakcie a sankčné opatrenia
Rada Európskej únie vydala 18. júla 2025 oficiálne stanovisko, v ktorom explicitne odsúdila hybridné a kybernetické operácie Ruskej federácie namierené proti viacerým členským štátom. Dokument podrobne analyzuje metódy a rozsah týchto aktivít.

Britská vláda pristúpila k bezprecedentnému kroku a uvalila sankcie na tri zložky ruskej vojenskej spravodajskej služby GRU. Sankcie sa týkajú aj 18 spravodajských dôstojníkov, ktorých Londýn označil za priamo zodpovedných za destabilizačné operácie v európskom priestore.
Prezident Dan využil britský príklad na ilustráciu komplexnosti dokazovania zahraničného vplyvu. Poukázal na skutočnosť, že aj krajiny s vysoko rozvinutými spravodajskými kapacitami potrebujú značný čas na zhromaždenie nezvratných dôkazov o takýchto aktivitách.
Vyšetrovanie volebných nezrovnalostí pokračuje
Riaditeľstvo pre vyšetrovanie organizovaného zločinu a terorizmu (DIICOT) aktuálne analyzuje odtajnené dokumenty týkajúce sa novembrových volieb. Vyšetrovanie sa zameriava na kampaň kandidáta Calina Georgescua, ktorý neočakávane zvíťazil v prvom kole, no následne bol z volebného procesu vylúčený.
Nové prezidentské voľby sa uskutočnili v máji tohto roku. Rumunská vláda čelí tlaku na zverejnenie kompletných informácií o okolnostiach anulovania pôvodných volieb a o rozsahu zahraničného vplyvu.
Prezident Dan prostredníctvom sociálnej siete Facebook vyzval skeptikov, aby venovali pozornosť oficiálnym stanoviskám medzinárodných organizácií. Zdôraznil, že pokus o ovplyvnenie rumunských volieb predstavuje prvý prípad, keď NATO aj EÚ oficiálne potvrdili takúto formu zahraničnej intervencie.
Rumunské úrady priznávajú, že mali lepšie anticipovať a predchádzať takýmto bezpečnostným rizikám. Prezident Dan uviedol, že štát má povinnosť zverejniť všetky relevantné dôkazy, akonáhle budú k dispozícii, a zároveň implementovať opatrenia na prevenciu podobných incidentov v budúcnosti.