Ruské ministerstvo obrany prostredníctvom svojej televíznej stanice Zvezda zverejnilo v nedeľu propagandistický dokument, ktorý odhaľuje fungovanie údajne najväčšej a najtajnejšej továrne na svete na výrobu bezpilotných bojových lietadiel. Práve v tomto závode sa montujú útočné drony, ktoré ruská armáda denne používa pri útokoch na Ukrajinu, informuje Startitup.sk.
Obrovská a tajná
Zverejnené zábery ukazujú pracovníkov s rozmazanými tvárami, ako montujú čierne útočné drony trojuholníkového tvaru, známe ako Geran. Tieto stroje sú ruskou verziou iránskych dronov Šáhed. Riaditeľ závodu Timur Šagivalejev, ktorý je na sankčnom zozname USA, vo videu uviedol, že ide o najväčšiu a najtajnejšiu továreň svojho druhu na svete.
Továreň sa nachádza v špeciálnej ekonomickej zóne Alabuga, neďaleko mesta Jelabuga v Tatárstane, viac ako 1000 kilometrov od ukrajinských hraníc. Napriek tejto vzdialenosti sa už v minulosti stala cieľom ukrajinských dronových útokov.
Drony vyrábajú mladí učni
Na záberoch je vidieť, že väčšinu pracovníkov tvoria veľmi mladí ľudia, ktorí pôsobia ako dospievajúci učni. Moderátor dokumentu to potvrdil slovami, že všade, kam sa človek pozrie, sú mladí ľudia, chlapci a dievčatá, ktorí tu pracujú a zároveň študujú na vysokej škole.
Mrazivým detailom podčiarkujúcim ideologický rozmer továrne je nápis nad vchodom. Na veľkej obrazovke tam svieti text „Kurčatov, Koroljov a Stalin žijú vo vašej DNA“ spolu s portrétmi spomínaného sovietskeho diktátora, otca sovietskej atómovej bomby a otca sovietskeho vesmírneho programu.
Zvýšená produkcia pre vojnu na Ukrajine
Riaditeľ Šagivalejev sa pochválil, že továreň v súčasnosti chrlí deväťkrát viac dronov, než sa pôvodne plánovalo, aby podporila vojenské úsilie na Ukrajine. Tento nárast je v súlade s výzvou prezidenta Vladimira Putina na zvýšenie produkcie. Podľa ruských údajov len v máji medzimesačne vzrástla výroba dronov o takmer 17 %.
Ukrajina tvrdí, že Rusko používa tieto drony na terorizovanie miest a zabíjanie civilistov, zatiaľ čo Moskva trvá na tom, že útočí výlučne na vojenské ciele. Podľa údajov OSN si vojna od februára 2022 vyžiadala životy viac ako 13-tisíc civilistov. V dokumente boli ukázané aj americké pick-upy značky RAM, ktoré slúžia na prepravu a odpaľovanie dronov Geraň-2 s doletom minimálne 1500 kilometrov.
Niet chvíľky pokoja
Správy o ruskej továrni, v ktorej sa vyrábajú smrtiace drony, prichádza približne v tom istom čase, ako správy ohľadne identifikácie rozsiahlych ruských operácií s cieľom destabilizovať európske demokracie. Tieto aktivity zahŕňajú kybernetické útoky, manipuláciu informácií a systematické šírenie zavádzajúcich správ.
Rumunský prezident Nicušor Dan, ktorý upozoronil na túto skutočnosť, zdôraznil potrebu transparentnosti v súvislosti s minuloročnými udalosťami, keď rumunský ústavný súd 6. decembra zrušil výsledky prvého kola prezidentských volieb. Rozhodnutie súdu vychádzalo z informácií spravodajských služieb o zahraničnom vplyve na volebný proces.
Rumunské spravodajské služby identifikovali koordinovanú kampaň využívajúcu tisíce falošných profilov na sociálnych sieťach TikTok a Telegram. Tieto účty mali systematicky ovplyvňovať verejnú mienku a podporovať konkrétnych kandidátov. Ruská federácia tieto tvrdenia kategoricky odmietla.
Rada Európskej únie vydala 18. júla 2025 oficiálne stanovisko, v ktorom explicitne odsúdila hybridné a kybernetické operácie Ruskej federácie namierené proti viacerým členským štátom. Dokument podrobne analyzuje metódy a rozsah týchto aktivít.