Ministerstvo financií SR sa rozhodlo uviesť na prvú mieru, ako je to s rastom cien potravín na Slovensku. Podľa rezortu rast cien vôbec nie je taký dramatický, ako ho prezentujú niektorí politici.
Rezort na sociálnej sieti Facebook uviedol, že ceny potravín nerastú rekordným tempom a priložil aj oficiálne údaje, aby svoje tvrdenia podložil relevantnou štatistikou.
Rast cien potravín na Slovensku
Ministerstvo financií SR tvrdí, že v uplynulých týždňoch zaznamenalo vyjadrenia viacerých politikov. Tí tvrdili, že ceny potravín na Slovensku dramaticky stúpajú, a preto sa rezort rozhodol reagovať. Rezort tieto tvrdenia vyvracia a dôrazne odmieta, že by bol nárast cien rekordný, ako zaznieva z úst niektorých politikov. Primárnym cieľom týchto politikov je údajne iba vyvolávať negatívne nálady v spoločnosti.
Podľa oficiálnych údajov Eurostatu je slovenská potravinová inflácia bez nápojov najnižšia od roku 2021. Ako spresnilo ministerstvo, od začiatku tohto roka, konkrétne od januára do mája 2025, dosiahol priemer medziročného rastu cien potravín úroveň 2,2 percenta. Rezort hovorí, že táto úroveň je dokonca nižšia ako za celý uplynulý rok. V roku 2024 to bolo 2,5 percenta.

Horšie boli roky 2022 a 2023
Ministerstvo financií SR zároveň pripomenulo, že najvyšší rast cien potravín bol v rokoch 2022 a 2023. Vtedy ceny stúpli o rekordných 40,2 percenta. V roku 2024 mala potravinová inflácia klesajúcu tendenciu a dosiahla úroveň iba 2,5 percenta. Ceny teda podľa týchto údajov rastú v aktuálnom roku najpomalšie od roku 2021.
Rezort financií tiež pripomenul, že Slovensko na tom nie je najhoršie. Ceny potravín u našich susedov totižto rastú rýchlejšie. Spomedzi krajín V4 je inflácia potravín bez nápojov v Poľsku od začiatku tohto roka na úrovni 5,4 percenta, v Česku je to 4,9 percenta a v Maďarsku 4,7 percenta. Slovensko tak spomedzi týchto krajín vychádza najlepšie.
Inflácia má spomaľovať
Ministerstvo financií sa odvoláva na Inštitút politiky, podľa ktorého bude celková inflácia na Slovensku postupne spomaľovať. Má sa tak udiať na celom horizonte prognózy.
Rezort záverom dodal, že vyjadrenia niektorých politikov treba brať s rezervou. Údajne často hovoria o číslach, ktoré cielene dezinterpretujú. „Potravinovú infláciu, ktorú navyše neočistia napríklad o alkoholické alebo nealkoholické nápoje, zvyčajne zamieňajú s celkovou infláciou. Rovnako napríklad pracujú iba s údajmi za jeden mesiac, ktorý porovnávajú s mesiacom predchádzajúceho roka. Pri inflácii však ide o pomerne zložité dáta, s ktorými treba narábať komplexne, odborne a najmä objektívne,“ uzavrelo ministerstvo vo svojom statuse.