Galaxy Z Fold7 je najnovší skladací smartfón z dielne spoločnosti Samsung, ktorý už na porvý pohľad disponuje pomerne širokou plejádou lákadiel. Ako dlhoročný novinár však viem, že to, čo vidíme na prezentácii, nie vždy odráža skutočný používateľský zážitok. Je Galaxy Z Fold7 tento prípad? S telefónom som strávil približne týždeň, čo síce nie je dostatok času na plnohodnotnú recenziu, no malo by to stačiť aspoň na sumarizáciu prvých dojmov. Tak poďme na to.
Samsung Galaxy Z Fold7: Dizajn a konštrukcia
Novinka po konštrukčnej a dizajnovej stránke prekvapí najmä tých, ktorým pri predošlých generáciách prekážalo hrubé a ťažké telo. Galaxy Z Fold7 je teda podstatne tenší aj ľahší. Na hrúbku meria iba 8,9 milimetra, čo je porovnateľné s tradičnými smartfónmi – všimnúť si to možno aj pri pohľade na USB-C port, ktorý je len o trochu tenší ako konštrukcia. Skoro to vyzerá, že sa tam zmestí len tak-tak.
Pokiaľ ide o hmotnosť, Galaxy Z Fold7 váži iba 215 gramov, čo je menej ako pri Galaxy S25 Ultra či iPhone 16 Pro Max. Zariadenie sa preto drží a používa oveľa komfortnejšie, a to ako zatvorený, tak aj otvorený. Keď som prvýkrát videl zoznam špecifikácií, obával som sa, že telefón bude pôsobiť príliš krehko či zraniteľne, no tieto obavy po prvých minútach používania zmizli. V tomto smere Samsung odviedol skutočne dobrú prácu a posunul sa o veľký krok vpred.

Pochváliť musím aj zväčšenie displejov. Vnútorná obrazovka má po novom 8 palcov, zatiaľ čo vonkajšia meria na uhlopriečku 6,5 palca. Znamená to viac užitkovej plochy, čo však zrejme adekvátne pocítia len tí náročnejší používatelia, napríklad pri multitaskingu.
Sú tu ale dve veci, ktoré ma trošku sklamali. Prvou je uhol otvorenia. Aj keď Samsung prekopal konštrukčné spracovanie, Galaxy Z Fold7 v otvorenom stave stále nie je úplne plochý, ale akosi „strieškovitý“. Na druhú stranu si to ale všimnete len vtedy, keď sa na to naozaj sústredíte. Druhým sklamaním je zhyb nad pántom – stále je dosť viditeľný, hoci oproti predošlým modelom možno pozorovať určitý pokrok.
Samsung Galaxy Z Fold7: Displeje
Ako som už spomenul, Samsung pri najnovšej vlajkovej skladačke upravil uhlopriečky displejov, čo znamená aj priaznivú úpravu pomeru strán. To znamená komfortnejšie a efektívnejšie zobrazenie rôzneho obsahu. Samozrejme, opäť tu máme prvotriedne parametre, vrátane vysokého rozlíšenia, plynulej obnovovacej frekvencie, vysokej svietivosti a celkom solídnej hustoty pixelov.
Pokiaľ o ostrosť obrazu, lepšie je na tom vonkajší displej, čo sa však dá pochopiť, keďže má podstatne menšiu uhlopriečku ako hlavná obrazovka. To by však nemal byť veľký problém, keďže veľkú časť používania strávite práve na externom paneli. Taktiež tým nechcem povedať, že by bol vnútorný displej nekvalitný či rozmazaný. Obidva sú kvalitné, ostré, plynulé, takže by mali ulahodiť aj tým používateľom s vysokými, respektíve vlajkovými štandardmi.
V tejto oblasti naozaj nemám veľmi čo vytknúť. Musím však poznamenať, že Galaxy Z Fold7 stále trpí niekoľkými nedostatkami, ktorými trpeli aj predošlé generácie a s ktorými sa môžeme stretnúť aj na iných skladacích telefónoch – napríklad pri pozeraní videí na YouTube či filmov na Netflixe stále treba rátať s hrubými čiernými pruhmi, keďže obsah stále nie je úplne optimalizovaný pre tento formát. Osobne mi to ale nepríde ako veľká nevýhoda, ktorá by si vyžadovala ostrú kritiku.
Samsung Galaxy Z Fold7: Výkon
Toto je nepochybne jedna z najsilnejších stránok Galaxy Z Fold7. Samsung sa rozhodol pre špičkový procesor Snapdragon 8 Elite so špeciálnou optimalizáciou – „for Galaxy“.
To v podstate hovorí samé za seba. Telefón má prvotriedny výkon, ktorý zužitkujete vo všetkých aspektoch používania. Gaming, multitasking, ale aj menej náročné používanie, ako je odpisovanie na správy či sledovanie videoobsahu – to všetko novinka zvládne s prehľadom a bez viditeľnej námahy.

Trochu som sa obával, že kvôli tenkej konštrukcii sa bude zariadenie pri väčšom zaťažení prehrievať, no za ten týždeň som sa s ničím takým nestretol. Naozaj veľký palec hore.
Samsung Galaxy Z Fold7: Batéria
V tejto oblasti už mám určité výhrady. Bolo celkom nemilým prekvapením, že Samsung nijak výrazne nenavýšil kapacitu akumulátora, čo pri pohľade na nové parametre displeja a výkonnejší procesor neveštilo nič dobré. A žiaľ, prax moje obavy do istej miery potvrdila.
Čakal som, že podobne ako iní výrobcovia, aj Samsung prejde na kremíkovo-uhlíkovú batériu, no tak sa nestalo – Galaxy Z Fold7 tak stále používa „tradičnú“ technológiu so slabšími kapacitami.
Pre lepšie porozumenie, kremíkovo-uhlíkové batérie predstavujú významný pokrok oproti tradičným lítium-iónovým batériám, ktoré používajú grafitovú anódu. Ich hlavné výhody pre používateľov smartfónov spočívajú vo vyššej kapacite, rýchlejšom nabíjaní a dlhšej životnosti.
Najdôležitejším prínosom je vyššia hustota energie. Kremík ako materiál dokáže v anóde batérie uskladniť podstatne viac lítiových iónov ako bežne používaný grafit. Pre používateľa to v praxi znamená, že do rovnako veľkej a ťažkej batérie sa zmestí oveľa viac energie. Výsledkom je buď smartfón s výrazne dlhšou výdržou na jedno nabitie, alebo možnosť pre výrobcov navrhnúť tenší a ľahší telefón pri zachovaní rovnakej výdrže, na akú sme zvyknutí.
Druhou veľkou výhodou je rýchlejšie nabíjanie. Štruktúra kremíkovo-uhlíkovej anódy umožňuje efektívnejší a rýchlejší presun iónov, čo v praxi znamená, že batéria sa môže nabíjať podstatne rýchlejšie bez toho, aby sa výraznejšie poškodzovala alebo prehrievala. Pre používateľa to znamená výrazné skrátenie času, ktorý musí stráviť pri nabíjačke.
V neposlednom rade táto technológia prispieva aj k dlhšej životnosti a väčšej stabilite batérie. Čistý kremík má totiž problém s výrazným rozpínaním a zmršťovaním počas nabíjania a vybíjania, čo spôsobuje jeho postupné praskanie a stratu kapacity. Uhlíková zložka v anóde vytvára pre kremíkové častice stabilnú a flexibilnú štruktúru, ktorá tento problém rieši. Pre používateľa to znamená, že batéria vydrží viac nabíjacích cyklov, kým jej kapacita citeľne klesne, a telefón si tak dlhšie udrží dobrú kondíciu batérie.
No žiaľ, Galaxy Z Fold7 týmito benefitmi nedisponuje – batéria má slabšiu kapacitu a stále relatívne pomalé nabíjanie. Pomalšie nabíjanie však podľa Samsungu vedie k pomalšej degradácii, čo znamená dlhšiu životnosť zariadenia.

Telefón mi pri bežnom používaní vydržal tak akurát na deň. Odpisovanie na správy, fotenie, točenie videí, občas nejaké to video – aj pri takto relatívne nenáročných úkonoch sa večer pýtal na nabíjačku. Samozrejme, vaša skúsenosť môže byť iná, a to aj v závislosti od toho, ako často používate hlavný displej, pri akom jase a čo na telefóne robíte.
Všeobecne by som Galaxy Z Fold7 z hľadiska výdrže zaradil niekde do priemeru až mierneho podpriemeru.
Samsung Galaxy Z Fold7: Fotoaparáty
Pokiaľ od svojho skladacieho smartfónu vyžadujete nielen pohodlný a efektívny multitasking, ale aj kvalitnú fotografiu, mám pre vás dobrú správu. Galaxy Z Fold7 totiž dostal hlavný snímač z Galaxy S25 Ultra. Hoci mi neprišlo, že by ponúkal úplne rovnakú kvalitu, je veľmi schopný a jeho výsledky určite potešia.
Aby som bol konkrétnejší, Galaxy Z Fold7 má 200 Mpx hlavný snímač obrazu s clonou f/1,7, veľkosťou senzora 1/1,3 palca, ako aj podporu pre automatické zaostrovanie (PDAF) a optickú stabilizáciu obrazu (OIS). Pokiaľ ide o sekundárne senzory, tie sú oproti Galaxy S25 Ultra výrazne slabšie.
Galaxy Z Fold7 má okrem hlavného senzora aj 10 Mpx teleobjektív s 3-násobným optickým zoomom a 12 Mpx ultraširokouhlý snímač so 120-stupňovým zorným poľom, zatiaľ čo Galaxy S25 Ultra je vybavený dvoma teleobjektívmi (50 Mpx a 10 Mpx) a 50 Mpx ultraširokouhlým snímačom.
Na bežné účely však snímky aj videá, ktoré nová skladačka produkuje, postačia s prehľadom. Hoci na trhu sú telefóny, ktoré v tomto smere ponúkajú oveľa vyššie kapacity, myslím si, že Samsung zvolil správnu zostavu a odviedol skvelú prácu aj pri softvérovej optimalizácii. Veď presvedčte sa sami.












Samsung Galaxy Z Fold7: Softvér
Galaxy Z Fold7 prichádza na trh s novou nadstavbou One UI 8, ktorá je založená na Androide 16. To ale neznamená, že treba rátať s revolučnými zmenami. Oproti One UI 7 možno pozorovať celkom málo vizuálnych aj funkčných rozdielov.
Určité vylepšenia tu však sú – multimodálny asistent Gemini Live po novom dokáže analyzovať nielen text a hlas, ale aj obsah zobrazený na displeji v reálnom čase, čo vie byť náramne užitočné v rôznych scenároch, napríklad keď vypĺňate dokument, ktorému nie úplne rozumiete a neviete, čo máte dať do ktorého políčka.
Ďalej tu máme vylepšenie pre funkciu Circle to Search, ktorá v rámci One UI 8 dokáže byť nápomocná aj hráčom. Pokiaľ sa v hre zaseknú na nepriateľovi, ktorého nie a nie zdolať, stačí ho zakrúžkovať a AI na boku zobrazí prehľad užitočných informácií, ktoré im pomôžu posunúť sa ďalej.
Za zmienku tiež stojí súbor nástrojov Asistent fotografií, ktorý v prostredí galérie umožňuje pokročilé úpravy snímok, vrátane presúvania, mazania alebo zväčšovania objektov v záberoch, zmeny uhla pohľadu či odstraňovania nežiadúcich objektov z pozadia.
Napokon tu máme inováciu pre Zvukovú gumu, ktorá odteraz dokáže eliminovať rušivé audio elementy z videí plne automaticky – bez potreby manuálneho filtrovania.

Samsung Galaxy Z Fold7: Ceny
Asi ani netreba hovoriť, že vo svete smartfónov zväčša inovácie znamenajú vyššie ceny. A Galaxy Z Fold7 rozhodne nie je výnimkou. Cena je výrazne vyššia – len za základnú konfiguráciu, teda 12 GB operačnej pamäte a 256 GB úložiska, po novom musíte zaplatiť až 2 149 eur.
Variant s 12 GB pamäte a 512 GB ROM vás vyjde na 2 269 eur, zatiaľ čo najvyššia verzia (16 GB/1 TB) stojí astronomických 2 589 eur.
Cenový rozdiel teda rozhodne nie je zanedbateľný. No žiaľ, taká je realita. Neteší ma to, no zdražovanie je fenomén, ktorý možno pozorvať naprieč celým priemyslom, nielen pri Samsungu.
Moje prvé dojmy z Galaxy Z Fold7 sú teda viac-menej pozitívne. Chválim tenšiu a ľahšiu konštrukciu, kvalitnejší hlavný fotoaparát, väčšie displeje aj vyšší výkon. Naopak, prekáža mi vysoká cena a celkom slabá batéria. Opäť ale pripomínam, že s telefónom som zatiaľ strávil celkom málo času – dlhšia prax môže môj pohľad zmeniť.
Či sa tak stane sa dočítate v plnej recenzii, ktorú pre vás aktuálne pripravujeme.