Spoločnosť Meta, pod ktorú patria známe sociálne siete ako Facebook alebo Instagram, chce vo väčšej miere bojovať proti podvodníkom aj kradnutému obsahu. Uviedol to profil Hoaxy a podvody – Ministerstvo vnútra SR.
Chystané zmeny sa dotknú aj Slovákov, pretože obsah zverejňovaný na týchto sociálnych sieťach bude prechádzať prísnejšími kritériami.
Meta ide proti podvodníkom
Podvody, ktoré sa šíria cez sociálne siete, nie sú neobvyklé. Žiaľ, aj mnohí Slováci na tieto podvody naletia a potom im zostane prázdne bankové konto. Meta však oznámila, že sa chystá sprísniť pravidlá proti podvodným účtom aj proti obsahu, ktorý nie je originálny.
Sociálna sieť bude mať v hľadáčiku používateľov, ktorí zneužívajú cudzie videá, fotky alebo texty za účelom finančne sa obohatiť. Ako upozornil profil Hoaxy a podvody, na Slovensko a Slovákov cielia masové podvody aj cez tieto sociálne siete, a preto prísnejšie pravidlá víta.

Čo spoločnosť urobila?
Meta od začiatku tohto roka zmazala 10 miliónov falošných profilov. Išlo o profily, ktoré sa vydávali za známych tvorcov, avšak v skutočnosti sa za nimi ukrývali podvodníci. Spoločnosť tiež zasiahla proti 500-tisíc účtom, ktoré šírili spam alebo mali kúpené komentáre či lajky.
V rámci nových prísnejších pravidiel Meta obmedzí príjmy účtom, ktoré kradnú cudzie videá, texty alebo obrázky. Podľa stránky Hoaxy a podvody Meta aktuálne testuje systém, ktorý pri ukradnutých videách odkáže divákov priamo na originálny zdroj. Chce mať pod palcom tých používateľov, ktorí neustále kopírujú a monetizujú cudzí obsah a pritom ho vydávajú za svoj.
Ako sa to dotkne Slovenska?
Už sme naznačili, že na Slovensku je čoraz viac falošných stránok, ktorú chcú používateľov oklamať. Napríklad kradnú videá slovenských tvorcov a pridávajú k nim klamlivé reklamy. Alebo zdieľajú falošné súťaže s logami známych obchodných reťazcov či dôveryhodných inštitúcií.
Takáto podvodné stránky často používajú hlasy a obrázky, ktoré vygenerovala umelá inteligencia (AI). Robia to v snahe, aby pôsobili autenticky a dôveryhodne. Výnimkou na sociálnych sieťach nie sú ani profily, ktoré sa vydávajú za verejne známe osoby. Napríklad za politikov, lekárov, moderátorov a podobne a takýmto spôsobom lákajú ľudí do investičných podvodov.
Stopka podvodníkom
Cieľom týchto podvodov je získať si vašu dôveru a potom sa dostať k vašim osobným údajom a finančným prostriedkom. Avšak, ak Meta nasadí účinnejšie obranné mechanizmy, tieto podvodné stránky už nebudú môcť zarábať cez Facebook, čím by mohli stratiť motiváciu pokračovať vo svojej činnosti na týchto sieťach.
Stránka Hoaxy a podvody dopĺňa, že občania by sa nemali nechať nalákať na súťaže, ktoré sľubujú stovky eur za zdieľanie alebo komentovanie. Spravidla ide o podvod. Predtým, než vykonáte akúkoľvek interakciu, je vhodné overiť si video, skupinu alebo osobu. Podvodníci často skopírujú logo a názov legitímnej stránky, aby boli horšie odhaliteľní. Zavedenie nových prísnejších pravidiel by mohlo aspoň čiastočne znížiť počet podvodov, ktoré cielia aj na slovenské publikum.