Od začiatku roka vstúpila do platnosti nová daň na sladené nealkoholické nápoje, ktorá má za cieľ zlepšiť zdravie populácie a zároveň priniesť štátu významné finančné prostriedky. Opatrenie ovplyvní ceny širokého spektra nápojov od ochutených vôd cez limonády až po energetické drinky, pričom výnimky sú obmedzené len na niekoľko kategórií.
Nové ceny a očakávané výnosy
Daň sa vypočítava na základe zloženia a typu nápoja. Takmer všetky výrobky, ktoré majú vo svojom zložení cukor alebo náhradné sladidlá, sú predmetom tejto legislatívy. Pre sladké balené nápoje sa cena zvýši približne o 15 centov na liter, kým energetické nápoje pocítia nárast až o 30 centov za liter. Nápoje vo forme sirupov a práškov budú zdražené o viac ako 1 euro na liter alebo až o 4,30 eura za kilogram instantného prášku.
Podľa odhadov by zavedenie tejto dane malo priniesť do štátneho rozpočtu výnosy presahujúce 80 miliónov eur ročne. Prostriedky by mohli byť použité na pokrytie výdavkov v oblasti zdravotníctva alebo iných sociálnych oblastí. Zákon však stanovuje výnimky – dane sa nebudú vzťahovať na dojčenskú výživu, výživové doplnky, lieky a vybrané mliečne či jogurtové nápoje.
Ľudia obmedzili spotrebu
Analytici uvádzajú, že zmeny sú najvýraznejšie pri lacnejších značkách a neznačkových nápojoch, ktorých cena sa miestami zdvojnásobila. Zákazníci, ktorí hľadajú ekonomické alternatívy, tak môžu byť nútení hľadať iné značky alebo obmedzovať spotrebu. Naopak, prémiové nápoje s vyššími počiatočnými cenami zaznamenajú relatívne menší nárast, čo môže prilákať zákazníkov ochotných zaplatiť za kvalitu.
Naozaj to znamená zdravšiu spoločnosť?
Jedným z uvádzaných cieľov tejto dane je obmedzenie spotreby nezdravých nápojov, ktoré obsahujú vysoké množstvo cukru alebo chemické sladidlá. Štát očakáva, že zmena cien podnieti zákazníkov k voľbe zdravších alternatív alebo k znižovaniu celkovej spotreby sladených nápojov. Hoci je otázne, do akej miery sa táto snaha pretaví do reálneho správania obyvateľstva, opatrenie predstavuje významný krok smerom k zlepšeniu verejného zdravia a regulácii nezdravého životného štýlu.
Zároveň však ostáva otvorenou otázkou, či nárast cien prispeje k poklesu dopytu, alebo sa zákazníci jednoducho obrátia na produktové alternatívy s nižším obsahom cukru či sladidiel, ktoré sú menej zdaňované. V konečnom dôsledku až čas ukáže, aké budú dôsledky tejto legislatívy na zdravie populácie a na celkový trh s nealko nápojmi na Slovensku.