Dovolenková sezóna so sebou prináša aj riziká a tie vás čakajú, ak sa rozhodnete cestovať svojim autom. Jedným z rizík je fakt, že natrafíte na podvodné weby, ktoré sa v poslednom období množia.
Na podvody spojené s nákupom diaľničnej známky upozornil aj samotný minister dopravy SR Jozef Ráž. Na sociálnej siete Facebook na vodičov apeloval, aby diaľničné známky nekupovali z pochybných webov.
Podvodné weby s diaľničnými známkami
Ak ešte nemáte zakúpenú diaľničnú známku, ale chystáte sa cestovať a pôjdete aj cez diaľničné úseky, mali by ste zbystriť pozornosť. Na internete je totižto mnoho podvodných webov, ktoré známky ponúkajú. Minister preto upozorňuje, že jediným štátnym webom na predaj známok je webová stránka eznamka.sk.
Ráž tiež doplnil, že oficiálne a legálne si vodiči vedia kúpiť diaľničné známky aj na čerpacích staniciach. Všade inde sa však môžete stretnúť s podvodom. Napríklad si kúpite diaľničnú známku s manipulačným poplatkom, ktorý vám nákup zbytočne predraží. V tom horšom prípade pošlete peniaze podvodníkovi a k známke sa nedostanete.
Ako rozpoznať podvodný web?
Podvodné weby predávajú diaľničné známky za iné ceny, než sú tie oficiálne. Mnoho vodičov v snahe ušetriť môže zlákať nákup cez neoficiálny kanál. Ako sme ale naznačili, môže sa to skončiť tak, že za známku neušetríte a práve naopak, prídete o svoje peniaze a zostanete aj bez známky.
Aktuálne ceny slovenských diaľničných známok pre rok 2025 sú nasledovné:
- 365-dňová: 90 eur
- 30-dňová: 17,10 eura
- 10-dňová: 10,80 eur
- 1-dňová: 8,10 eura
Pozor pri ceste do zahraničia
Minister dopravy SR Jozef Ráž podotkol, že vodiči by si mali dávať pozor aj pri nákupe zahraničných diaľničných známok. Ak sa chystáte niekam za hranice Slovenska, rovnako nakupujte známku cez oficiálne predajné kanály. Vyhnete sa tak komplikáciám priamo na cestách.
Aj v zahraniční sa podvodníci snažia oklamať vodičov a pokojne môžete skončiť s diaľničnou známkou, ktorá je falošná a teda oficiálne neplatná. Počas cesty vám to môže skomplikovať vaše dovolenkové plány. V tomto prípade sa teda neoplatí šetriť, ale vždy kupovať diaľničnú známku od overených predajcov.
V súvislosti s jazdou po diaľniciach sme vás nedávno informovali aj o úsekoch, kde môžete jazdiť bezplatne. Na Slovensku je takýchto úsekov zhruba 200 kilometrov a tu nepotrebujete žiadnu diaľničnú známku. Viac sa o tejto téme dozviete v samostatnom článku.