Spoločnosť Space Perspective plánuje ponúknuť exkluzívne lety balónom do stratosféry, ktoré umožnia turistom pozorovať zakrivenie Zeme a zažiť pohľad na vesmírnu temnotu z výšky približne 30 kilometrov. Zážitok však rozhodne nebude lacný – jeden lístok stojí bezmála pol milióna dolárov, čo je v prepočte zhruba 427-tisíc eur. Napriek vysokým nákladom už firma eviduje veľký záujem verejnosti.
Luxusný zážitok na hranici kozmu
Ponuka Space Perspective sa odlišuje od iných spôsobov turistických letov do vesmíru predovšetkým komfortom, bezpečnosťou a exkluzivitou zážitku. Každý balón s luxusnou pretlakovou kapsulou dokáže naraz prepraviť najviac osem cestujúcich, ktorí budú mať počas šesťhodinového výletu absolútne pohodlie a nadštandardný servis.
Samotný let je rozdelený do troch častí. Približne prvé dve hodiny bude kapsula pomaly stúpať do cieľovej výšky 30 kilometrov. Následne nastanú ďalšie dve hodiny, počas ktorých návštevníci zažijú nerušenú panorámu planéty a nezabudnuteľný výhľad na hviezdy a vesmírnu temnotu, ktorá je typická pre blízkosť okraja stratosféry. Po tomto období začne balón dve hodiny postupne klesať späť na Zem a napokon bezpečne pristane na predurčenom mieste.

Gastronómia a internet vo výške 30 kilometrov
Okrem samotného výhľadu ponúka Space Perspective pasažierom aj unikátny gastronomický zážitok na palube. Luxusná kapsula má svoj vlastný bar i špeciálnu jedálenskú ponuku. Cestujúcich bude obsluhovať profesionálny tím a jedlá pre nich pripraví renomovaný šéfkuchár špičkovej reštaurácie. Ponuka nápojov a pokrmov bola koncipovaná s ohľadom na komfort a vysoký štandard.
Vo výške desiatok kilometrov budú mať pasažieri navyše k dispozícii plnohodnotné pripojenie k internetu cez Wi-Fi, vďaka čomu môžu okamžite zdieľať fotografie a videá na sociálnych sieťach v reálnom čase so svojimi priateľmi a rodinou.
Cena je vysoká, firma napriek tomu nestíha pokryť dopyt
Jedným z najdiskutovanejších aspektov projektu Space Perspective zostávajú štartovacie náklady vo výške 495-tisíc dolárov za osobu. Hoci ide o prémiovú cenu, spoločnosť argumentuje, že táto suma odráža vysoké výrobné náklady, náročnosť technológií i unikátnosť ponúkanej služby. Dôležitou výhodou je okrem komfortu aj fakt, že na takýto typ výletu cestujúci nepotrebujú špeciálny tréning či leteckú prípravu. Keďže balón neopustí zemskú gravitáciu, pasažieri nezažijú stav beztiaže, a podľa údajov spoločnosti tak postačí jednoduché školenie pred štartom.

Ambiciózny plán predpokladal prvé turistické lety už tento rok. Napriek veľkému záujmu a stovkám rezervovaných miest však zatiaľ žiadny let pre širokú verejnosť neuskutočnili. Cieľom spoločnosti je pre začiatok realizovať približne 25 takýchto letov ročne, no harmonogram projektu čelí zdržaniam a presný dátum prvého letu zatiaľ neoznámili.
Space Perspective napriek meškaniam zostáva presvedčený o unikátnosti svojho projektu. Pokiaľ plán skutočne uspeje, môže výrazne ovplyvniť spôsob vnímania kozmického turizmu a priniesť úplne nový štandard zážitkového cestovania.