Palubnú kameru v aute mnohí vodiči považujú za samozrejmosť. V niektorých krajinách je ale zakázaná a ak ju použijete, porušíte tým zákon. A keďže je čas dovoleniek a cestovania, mali by ste sa oboznámiť s cestnými pravidlami iných krajín.
Kamera síce vodiča neochráni, ale ak príde k dopravnej nehode alebo nejakému priestupku, má k dispozícii potrebné dôkazy. Na Slovensku je palubná kamera bežným doplnkom mnohých áut, ale ako je to v iných krajinách sveta?
Palubná kamera a možné obmedzenia
Na Slovensku je použitie palubnej kamery legálne, avšak treba dodržať určité pravidlá. Kameru môžete používať na osobné účely, napríklad na dokumentáciu nehody alebo na vlastnú ochranu. Pokiaľ kamera nezasahuje do výhľadu vodiča a neznižuje jeho pozornosť, nič vám nebráni v jej používaní.
Ako sme naznačili, záznam z kamery môžete využiť ako dôkaz pri dopravnej nehode, spore s poisťovňou alebo políciou. Záznam sa však nesmie využívať ako nepretržité špehovanie verejnosti, pretože GDPR a zákon o ochrane údajov toto nepovoľujú.

Na čo si dať pozor
Nahrávku nesmiete zverejniť verejne, zakazuje to zákon. Vyhnite sa teda publikovaniu na YouTube, Facebooku a iných podobných platformách. Ak už sa rozhodnete pre publikovanie, musíte anonymizovať všetky rozpoznateľné tváre aj EVČ vozidiel.
V prípade, že sú osoby na zázname jasne viditeľné (tvár, postava atď.) a nemáte od nich súhlas, takýto záznam z palubnej kamery nemôžete zverejniť. Porušili by ste tým zákon na ochranu osobných údajov a občiansky zákonník. Platí teda, že ak plánujete videozáznam zverejniť online, musíte dbať na anonymizáciu alebo súhlas osôb, ktoré ste na zázname zachytili.
Palubná kamera v Rakúsku
Slovensko je pri používaní palubnej kamery pomerne benevolentné, ale to neplatí o niektorých iných krajinách. Ako uvádza portál Klik.cz, napríklad Rakúsko má prísnejšie pravidlá. Samotná kamera v aute nevadí, ale táto krajina má prísne zákony, ktoré sa týkajú súkromia tretích osôb.
Podľa niektorých zdrojov sú palubné kamery v Rakúsku prísne zakázané a ak vodič zákon poruší, hrozí mu pokuta v tisíckach eur. V Rakúsku je preto vhodnejšie kameru vypnúť, prípadne ju z auta dočasne odmontovať. Ak by aj prišlo k dopravnej nehode, zábery z kamery vodič nemôže predložiť ako dôkaz. Rakúske zákony navyše vyžadujú, aby ste zábery využili výlučne pre súkromné účely.
A čo iné štáty?
Väčšina európskych štátov palubnú kameru striktne nezakazuje. Kamera je v poriadku, ak nezasahuje do súkromia osôb a platia tu podobné pravidlá ako u nás na Slovensku. Týka sa to týchto štátov:
- Česko
- Nemecko
- Belgicko
- Francúzsko
- Maďarsko
- Poľsko
- Chorvátsko
- Slovinsko
- Španielsko
V Portugalsku kameru nemôžete ani vlastniť
Napríklad v Portugalsku je ale použitie palubnej kamery regulované. V tejto krajine nemôžete kameru ani vlastniť, preto pred políciou neobstojíte ani vtedy, ak budete mať kameru odloženú na sedačke alebo v priehradke pre spolujazdca. Za porušenie zákonu hrozia peňažené sankcie.
S prísnym zákon sa stretnete aj vo Švajčiarsku. Táto krajina ma podobný model ako vyššie spomínané Rakúsko. Súkromné natáčanie bez súhlasu účastníkov je zakázané a rovnako aj dlhodobé natáčanie počas jazdy. Kameru môžete spustiť len tesne pred vznikom nehody, čo je v praxi málo pravdepodobné. Nehody sa často udejú nečakane a takpovediac behom sekundy, preto je malá pravdepodobnosť, že by vodič kameru stihol zapnúť.
Ak sa chystáte navštíviť niektoré z vyššie spomenutých krajín, dbajte na miestne pravidlá. Len tak sa vyhnete poriadnej mastnej pokute a zbytočným opletačkám s políciou.