Rast spotrebiteľských cien na Slovensku v júni opäť zrýchlil. Podľa údajov, ktoré v utorok zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR, dosiahla medziročná miera inflácie 4,3 %, čo je najvyšší rast od decembra 2023. V porovnaní s májom sa ceny zvýšili o 0,2 %. Údaje spracoval denník Teraz.sk.
Ceny ťahali hore hlavne služby
Medziročne boli vyššie ceny vo všetkých dvanástich sledovaných odboroch, a to v rozpätí od 2,4 % v zdravotníctve až po 10 % vo vzdelávaní.
Významný vplyv na celkovú infláciu malo najmä výrazné zdraženie v odbore reštaurácie a hotely, kde ceny stúpli o 9,5 %, pričom za stravovacie služby si spotrebitelia priplatili o 10 % viac. Výrazne stúpli aj ceny v odbore rozličné tovary a služby (o 6,2 %), v rekreácii a kultúre (o 4,9 %) a v odbore alkoholické nápoje a tabak (o 5,3 %).
Rástli aj základné výdavky
V druhej najvýznamnejšej zložke výdavkov domácností, v odbore potraviny a nealkoholické nápoje, vzrástli ceny v júni medziročne o 4,2 %, čo bola najvyššia úroveň v tomto roku.
Vyššie ceny pritom zaznamenalo šesť z deviatich potravinových zložiek. Vo váhovo najdôležitejšom odbore bývanie s energiami ceny podľa štatistikov vzrástli o 2,6 %. Zdraženie v doprave dosiahlo takisto 2,6 %, no bolo ovplyvnené najmä masívnym zdražením dopravných služieb až o 19,4 %.
Celkový rast v tomto odbore naopak tlmili o 5 % lacnejšie pohonné látky a o 2 % lacnejší nákup motorových vozidiel.

Pomalší medzimesačný rast
Hoci medziročná inflácia zrýchlila, v medzimesačnom porovnaní rástli ceny pomalšie, len o 0,2 %. Prispel k tomu najmä mierny pokles cien v odboroch bývanie s energiami a nábytok s bytovým vybavením. Jadrová inflácia, ktorá nezohľadňuje regulované ceny a zmeny daní, dosiahla v júni hodnotu 3,5 % a čistá inflácia, ktorá je očistená aj o ceny potravín, bola na úrovni 3,1 %.
V súhrne za prvý polrok tohto roka sa spotrebiteľské ceny zvýšili medziročne v priemere o 4 %.
Situácia sa môže zhoršiť
Mieru inflácie ovplyvňujú viaceré faktory, vrátane rozhodnutí Európskej únie. A tú rozhodne nespomíname len-tak náhodou. Očakáva sa totiž, že blok sa v nasledujúcich rokoch dostane pod intenzívny ekonomický tlak, predovšetkým v súvislosti so zavádzaním opatrení na znižovnaie emisií.
Tieto zásahy, ktoré majú za cieľ pomôcť klíme, však podľa známeho českého ekonóma Lukáša Kovandu z Trinity Bank môžu reálne spôsobiť výrazné zdražovanie produktov, úbytok priemyslu a dokonca energetické výpadky v členských štátoch.
Aktuálny podiel Európskej únie na celosvetových emisiách oxidu uhličitého sa za posledné roky citeľne znížil. V roku 2017 bola EÚ zodpovedná za 8,66 % globálnych emisií, no v roku 2023 tento podiel predstavoval už len 6,64 %. Do konca desaťročia, teda do roku 2030, by mohol poklesnúť dokonca pod hranicu 5 %.
Kľúčovým faktorom je zavedenie emisných povoleniek pre domácnosti, ktoré má nastať už v blízkej budúcnosti. Podľa aktuálnych predpovedí tento krok v roku 2027 zvýši infláciu v Poľsku približne o dva percentuálne body. Rovnaký scénar sa pravdepodobne zopakuje na Slovensku, v Českej republike, ako aj v ďalších krajinách Európskej únie.
Navyše, už dnes sa cena povoleniek v termínovaných obchodných kontraktoch zvyšuje výrazne nad dopredu ohlásené limity EÚ. Napríklad decembrové kontrakty roku 2027 na svetovej burze ICE počas posledného obchodného dňa dosiahli hodnotu 77,7 eura za povolenku, čím prevýšili plánovanú cenovú hranicu Európskej komisie o takmer 73 %.
To dokazuje, že investori anticipujú výrazne vyššie ceny, než momentálne avizuje Brusel, keďže aktuálne deklarovaná cena 45 eur za kus by nedokázala zabezpečiť splnenie stanovených cieľov ako „Fit for 55“ ani nového ambiciózneho plánu „Fit for 90“. Tieto ciele majú byť základom Green Dealu EÚ, ktorého hlavnou úlohou je dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050.

Takmer všetko bude drahšie
A žiaľ, správ o zdražovaní je viacero. Týkajú sa dokonca aj tak základnej veci, ako je energia. Ako sme vás informovali v samostatnom článku na tomto odkaze, ceny energií na Slovensku pokračujú v raste – v druhej polovici mája došlo na pražskej burze PXE k zvýšeniu cien elektrikej energie na úroveň 106,93 eura za megawatthodinu (MWh), čo predstavovalo 2,7 % nárast oproti týždňu predtým.
Podobný vývoj zaznamenal aj plyn na významnom holandskom trhu TTF, ktorého cena za dodávku v nasledujúcom mesiaci dosiahla hodnotu 35,156 eur za MWh a medzitýždenne stúpla o 1,5 %.