Slovenský plynárenský priemysel (SPP) ohlásil ambiciózny plán naplniť všetky tuzemské podzemné zásobníky zemného plynu na plnú kapacitu už do konca októbra 2025. Podnik očakáva, že tak zabezpečí plynulú vykurovaciu sezónu aj za súčasnej nestability európskych trhov s energiami, ktorú prehĺbil pretrvávajúci konflikt na Ukrajine a odstavenie kľúčových ruských dodávok.
Plné zásobníky do konca októbra
Úhrnná kapacita slovenských zásobníkov dosahuje viac než 35 TWh, kým priemerná ročná spotreba plynu v krajine sa pohybuje okolo 48 TWh. Štát v máji 2025 reagoval na nízku, iba 38-percentnú naplnenosť (13,4 TWh) vyhlásením všeobecného hospodárskeho záujmu a zaviazal SPP zabezpečiť minimálne 17,754 TWh plynu do 1. novembra 2025. Súčasne platí európske nariadenie, ktoré nariaďuje členským štátom dosiahnuť naplnenie zásobníkov minimálne na 90 percent, prípadne na 83 percent podľa pripravovanej úpravy. SPP deklaruje, že stanovenú hranicu nielen splní, ale prekročí ju o zvyšných desať percent, pričom proces vtláčania prebieha maximálnou kapacitou už dnes.

Diverzifikované trasy a dlhodobé kontrakty
Plyn prúdi do zásobníkov viacerými smermi. Tradičný prechod cez Maďarsko dopĺňajú cesty cez Rakúsko a Českú republiku, čo rozptyľuje riziko výpadkov na jednotlivých úsekoch. Flexibilitu navyše posilňujú swapové operácie, vďaka ktorým možno obchodovať objemy plynu bez fyzického presunu suroviny. Stabilitu dodávok podporujú zmluvy s nadnárodnými spoločnosťami BP, ExxonMobil, Shell, ENI a RWE.
Tieto kontrakty zaručujú nielen objemové, ale aj časové prispôsobenie dodávok, čo pomáha udržať plynulú prevádzku všetkých odberných miest. Odborné odhady upozorňujú, že Slovensko bude na splnenie cieľov EÚ musieť zvýšiť dovoz až o 180 percent v porovnaní s minulým rokom, teda približne na trojnásobok vlaňajších objemov.

Dopady na domácnosti a ceny
Najväčší slovenský zásobníkový komplex sa nachádza v obci Láb na Záhorí a disponuje kapacitou vyše 28 TWh. Prevádzkuje ho spoločnosť Nafta a spolu s dcérskou firmou Pazogas kontroluje aj ďalších 7 TWh. Ložiská sú v hĺbke asi 1 800 metrov a využívajú sa na sezónnu akumuláciu plynu. Okrem domáceho trhu slúžia zásobníky aj zahraničným partnerom, ktorí v roku 2023 obsadili takmer polovicu dostupného priestoru. Slovensko však má k dispozícii aj strategické rezervy v českých Dolných Bojanoviciach, kde SPP drží ďalších približne 6 TWh určených výhradne pre krízové situácie.
Napĺňanie zásobníkov za priaznivých letných cien by mohlo zásadným spôsobom zmierniť riziko nedostatku plynu počas zimnej špičky. Ak sa podarí dosiahnuť plnú kapacitu do konca októbra, vláda aj odberatelia získajú väčší manévrovací priestor a zníži sa tlak na krátkodobé nákupy za nevyhovujúce ceny. Plynulá dostupnosť komodity zároveň predstavuje kľúčový predpoklad stabilného hospodárskeho rastu a ochrany životnej úrovne obyvateľstva v nasledujúcom vykurovacom období.