Európska komisia (EK) žaluje Slovensko. Dôvodom je nesprávne prevedenie smernice o práve na prístup k obhajcovi a na komunikáciu po zadržaní. Brusel to uviedol v tlačovej správe, pričom záležitosťou by sa aktuálne mal zaoberať Súdny dvor Európskej únie.
Formálnu výzvu pritom Slovensko dostalo už v júni 2023. Analýzou odpovede našej krajiny sa ale dospleo k záveru, že Slovensko nesprávne previedlo ustanovenia o rozsahu pôsobnosti smernice a určité pravidlá umožňujúce výnimky z práva na prístup k obhajcovi.
Brusel žaluje Slovensko
Slovensko údajne nenapravilo to, na čo ho Európska únia upozorňovala, a preto môže celá vec skončiť na súde. Ako uvádza portál denníka Pravda na základe správy z tlačovej kancelárie ČTK, v novembri 2023 Európska komisia rozhodla o zaslaní odôvodneného stanoviska Slovensku.
Následne v júli 2024 bolo našej krajine doručené dodatočné odôvodnené stanovisko v nadväznosti na zmeny legislatívy, ktoré Slovensko vykonalo.
Obavy zo strany EK pretrvávajú
Aj tieto odpovede Európska komisia analyzovala, no napokon dospela k záveru, že obavy pretrvávajú aj naďalej. Ako sme naznačili, ide o obavy, ktoré súvisia s postavením podozrivých osôb, voči ktorým zatiaľ nebolo formálne vznesené obvinenie.
Podľa úniovej exekutívy stále nie je jasné, aké práva môžu takéto podozrivé osoby uplatňovať a za akých okolností. EK poukázala napríklad na to, že nie je jasné, či majú tieto osoby právo konzultovať svoju situáciu s obhajcom pred začiatkom výsluchu. A práve toto je dôvod, pre ktorý sa Európska komisia rozhodla, že Slovensko zažaluje a prípad postúpi Súdnemu dvoru EÚ.