Rastúce teploty v Európe prinášajú nielen diskomfort obyvateľstvu, ale aj vážne prevádzkové obmedzenia pre kritickú infraštruktúru. Jadrová elektráreň Beznau vo Švajčiarsku bola nútená úplne odstaviť jeden zo svojich dvoch reaktorov po tom, čo voda v rieke Aare, slúžiaca na chladenie, prekročila ekologickú hranicu 25 °C. Druhý blok pracuje len na 50 % kapacity. K podobným krokom už skôr pristúpili aj vo Francúzsku.
Teplé rieky obmedzujú výrobu
Počas súčasnej vlny horúčav, ktorá zasiahla západnú Európu a priniesla teploty nad +40 °C, došlo k výraznému otepľovaniu vodných tokov. V prípade Beznau to znamenalo prechod od čiastočného obmedzenia výkonu v nedeľu k úplnému odstaveniu jedného bloku v utorok.
Keďže reaktory využívajú vodu z rieky na chladenie a následne ju vracajú späť mierne ohriatu, pri príliš teplej vode vzniká riziko negatívneho vplyvu na riečny ekosystém. Právne predpisy preto obmedzujú teplotu vody, ktorú je možné na tieto účely využívať.
Najstaršia elektráreň v prevádzke
Elektráreň Beznau patrí medzi najstaršie aktívne komerčné jadrové zariadenia na svete. Jej dva bloky boli spustené koncom 60. a začiatkom 70. rokov. Napriek rozhodnutiu Švajčiarska postupne ukončiť využívanie jadrovej energie môžu elektrárne pokračovať v prevádzke, pokiaľ spĺňajú všetky bezpečnostné štandardy. Aktuálne plány predpokladajú odstavenie oboch blokov do roku 2033.

Prevádzkovateľ Axpo však čelí rastúcemu tlaku zo strany environmentálnych organizácií, ktoré spochybňujú bezpečnosť takto starých zariadení a požadujú prísne dodržiavanie ekologických limitov.
Dôsledok klimatickej zmeny
Obmedzenia vo výrobe elektriny pre prehriate rieky sa stávajú čoraz častejším javom naprieč Európou. Vlny horúčav a dlhodobé suchá výrazne znižujú dostupnosť chladnej vody pre elektrárne, čím ohrozujú stabilitu dodávok energie. Okrem jadrových zariadení sa to týka aj vodných elektrární, ktoré závisia od dostatočného prietoku.
Energetická infraštruktúra tak čelí narastajúcim rizikám spojeným s klimatickou zmenou. Diskusia o potrebe adaptácie systémov na extrémne výkyvy počasia naberá na intenzite. Ochrancovia prírody zároveň varujú pred dlhodobým otepľovaním vodných tokov, ktoré ohrozuje citlivé vodné ekosystémy, vrátane populácií rýb náročných na kvalitu vody.