Americkí zákonodarcovia požiadali ministerstvo obchodu, aby začalo federálne vyšetrovanie voči obľúbenému výrobcovi smartfónov OnePlus. Dôvodom sú obavy, že telefóny tejto značky predávané v USA môžu predstavovať bezpečnostné riziká spojené s neoprávneným zhromažďovaním a prenosom dát používateľov do Číny. Téme sa venuje server Android Authority.
Federálne vyšetrovanie OnePlus
Za žiadosťou stoja vplyvní členovia Snemovne reprezentantov – republikán John Moolenaar, ktorý predsedá výboru pre Čínu, a najvyššie postavený demokrat v tomto výbore, Raja Krishnamoorthi.
V liste adresovanom ministerstvu obchodu, ktorý videla agentúra Reuters, vyjadrujú znepokojenie nad potenciálnym rizikom. Poukazujú na to, že telefóny OnePlus sú v USA široko dostupné prostredníctvom veľkých predajcov ako Best Buy a Amazon a fungujú v sieťach hlavných operátorov, vrátane T-Mobile a Verizon.
Vraj posúvajú dáta Číne
Ich obavy vychádzajú z analýzy, ktorú výboru poskytla nemenovaná komerčná firma. Podľa tejto analýzy môžu zariadenia OnePlus zbierať a odosielať rozsiahle používateľské dáta, vrátane citlivých osobných informácií a snímok obrazovky, na servery v Číne, a to bez výslovného súhlasu používateľov.
Zákonodarcovia preto žiadajú, aby ministerstvo obchodu prostredníctvom svojho programu pre informačné a komunikačné technológie prešetrilo, aké dáta telefóny OnePlus od používateľov v USA zbierajú a či sú citlivé informácie prenášané bez ich súhlasu.
USA opäť „hrotí“ obchodné vzťahy
Tento krok prichádza v čase, keď vláda USA vníma prenos dát z amerických zariadení na čínske servery ako vážnu národnobezpečnostnú hrozbu. V apríli 2025 ministerstvo spravodlivosti zaviedlo prísne pravidlá, ktoré obmedzujú určité dátové transakcie s Čínou a ďalšími „znepokojujúcimi krajinami“. Spoločnosť OnePlus sa zatiaľ k žiadosti o vyšetrovanie nevyjadrila.

Aké riziká z toho plynú?
Ak sú obavy amerických zákonodarcov opodstatnené, pre bežných používateľov telefónov OnePlus to predstavuje niekoľko veľmi vážnych rizík. Nejde len o teoretickú hrozbu, ale o konkrétne nebezpečenstvo, ktoré sa týka súkromia, financií a osobnej bezpečnosti.
V prvom rade je tu riziko krádeže identity a finančných podvodov. Ak by telefón skutočne bez vášho vedomia odosielal citlivé osobné informácie a najmä snímky obrazovky na servery v Číne, útočníci by mohli získať prístup k menám, heslám, bankovým údajom, správam či fotografiám.
Snímky obrazovky sú obzvlášť nebezpečné, pretože môžu zachytiť čokoľvek, čo máte práve na displeji – vrátane prihlasovania do internet bankingu, potvrdzovacieho kódu z SMS alebo súkromnej konverzácie. Tieto údaje môžu byť následne zneužité na vybielenie účtu, zobratie pôžičky na vaše meno alebo na iné podvodné aktivity.
Ďalším vážnym rizikom je špionáž a sledovanie. Práve toto je dôvod, prečo americká vláda vníma prenos dát na čínske servery ako vážnu národnobezpečnostnú hrozbu. Pre bežného človeka to môže znamenať sledovanie jeho polohy, online aktivít a obsahu komunikácie. Pre ľudí v citlivých profesiách, ako sú štátni zamestnanci, vedci alebo manažéri vo firmách, to predstavuje hrozbu priemyselnej alebo štátnej špionáže.
V neposlednom rade existuje aj riziko vydierania. Akékoľvek kompromitujúce alebo súkromné informácie získané z vášho telefónu by mohli byť použité na to, aby vás niekto vydieral a žiadal peniaze alebo inú protislužbu. V konečnom dôsledku to znamená úplnú stratu kontroly nad vašimi osobnými dátami. Neviete, kto ich má, kde sú uložené a na aký účel môžu byť kedykoľvek zneužité.
Prečítajte si tiež
Z rozhodnutia Spojených štátov celkom jasne vyplýva, že ich vzťahy s Čínou naďalej zostávajú napäté. V podstate tým americkí politici len prilejú olej do ohňa, ktorý už tak de facto zúri kvôli mastným obojstranným clám.
Hovorí sa však, že vznikla nová dohoda, ktorá by mala uvoľniť pretrvávajúci tlak. Aby sme boli konkrétnejší, o dohode hovorí americký prezident Donald Trump. Čínska strana je v tejto téme podstatne zdržanlivejšia.
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Lin Ťien potvrdil, že pri rokovaniach bol dosiahnutý pokrok. Vyjadril nádej, že obe strany budú spolupracovať na realizácii konsenzu, ktorý sa v Londýne podarilo dosiahnuť, no neposkytol žiadne ďalšie podrobnosti.
Podrobnejšie si o tejto problematike môžete prečítať v samostatnom článku.