Vodiči si mylne myslia, že vodičský preukaz im môže byť zadržaný len vo veľmi závažných prípadoch. Policajti ale majú právo odobrať vám vodičák a pri menších prehreškoch.
Na Slovensku môže vodič prísť o vodičský preukaz za viaceré závažné priestupky alebo porušenia zákona. Podľa aktuálne platných právnych predpisov (stav k máju 2025) sú najčastejšie dôvody na zadržanie alebo odobratie vodičského preukazu viaceré a my sa ne postupne pozrieme.
Závažné priestupky a porušenia
Vodičský preukaz vám môže byť odobratý, ak jazdíte pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok. To znamená, že ak ste požili alkohol, drogy alebo lieky, ktoré ovplyvňujú schopnosť viesť vozidlo, policajt vám môže vodičský preukaz zadržať. O preukaz prídete aj v prípade, ak sa odmietnete podrobiť dychovej skúške alebo lekárskemu vyšetreniu za účelom zistenia prítomnosti alkoholu alebo iných látok.
Vodičák vám môžu odobrať aj za hrubé porušenie pravidiel, ktoré bezprostredne ohrozujú bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky. Sem patrí jazda na červenú, vjazd na železničné priecestie pri zapnutom výstražnom signále, respektíve pri spustených závorách, alebo nedanie prednosti v jazde. K závažným porušenia patrí tiež prekročenie rýchlosti v obci o viac ako 50 km/h alebo mimo obce o viac ako 60 km/h. Rovnako jazda v protismere bez opodstatnenia, neumožnenie prejazdu vozidlu s právom prednostnej jazdy či neuposlúchnutie pokynov policajta.
Vodičský preukaz vám odoberú aj pre ďalšie dôvody
K odobratiu vodičského preukazu vedú aj mnohé ďalšie dôvody. Patrí k nim napríklad spôsobenie dopravnej nehody s následkami. To znamená, že ak vodič spôsobí nehodu, pri ktorej dôjde k ujme na zdraví alebo značnej škode na majetku, môže mu byť preukaz zadržaný. Ak má vodič súdom nariadené ochranné liečenie alebo je nariadené preskúmanie jeho zdravotnej či psychickej spôsobilosti, aj toto môže viesť k zadržaniu preukazu.
Ak jazdíte s preukazom, ktorému uplynula platnosť alebo je inak neplatný, policajt je oprávnený ho na mieste zadržať. Preukaz vám môžu zadržať tiež v prípade, ak ste na mieste nezaplatili pokutu, respektíve nemáte pri sebe dostatočné finančné prostriedky na jej úhradu. Polícia si preukaz ponechá až do zaplatenia pokuty. V prípade zadržania preukazu je vodič oprávnený podať odvolanie voči rozhodnutiu orgánu Policajného zboru. Treba dodať, že policajt má oprávnenie, nie však povinnosť zadržať vodičský preukaz a rozhoduje podľa okolností prípadu. Ak dôvody na zadržanie pominú, vodičský preukaz musí byť bezodkladne vrátený.
Čo by ste mali ešte vedieť?
Od októbra 2025 sa plánuje zavedenie takzvaného bodového systému, kde vodič môže prísť o vodičský preukaz po nazbieraní 5 bodov. 3 body sa udeľujú za trestné činy, 2 body za závažné porušenie pravidiel a 1 bod za menšie priestupky. Ako sme naznačili, ak vodič dosiahne 5 bodov, môže mu byť vodičský preukaz odobratý. Prísnejšie pravidlá budú platiť pre začínajúcich vodičov aj pre tých, ktorí o vodičské oprávanie prišli už v minulosti. Body sa im budú zdvojnásobovať. Ak nechcete prísť o vodičský preukaz, jazdite opatrne a s ohľadom na pravidlá cestnej premávky.