Automobilky, ktoré pôsobia na Slovensku, bijú na poplach. Dôvodom sú americké clá, ktoré zasiahnu ich produkciu a predaj áut. Jaguar Land Rover (JLR) alebo Volkswagen (VW) totižto veľkú časť svojej produkcie vyvážajú práve do Spojených štátov. Tieto dve automobilky preto zasiahnu clá výrazne.
Do celej situácie sa zapojil aj štát a v hre je návrh, ktorí podporí istú skupinu zamestnancov. Pracovníci automobiliek, ktorí budú musieť zostať doma pre nízku produkciu, dostanú od štátu peniaze.
Automobilky dostanú peniaze od štátu
Ako uvádza TV Markíza, výpadky produkcie sa v niektorých závodoch môžu hýbať medzi 10 až 20 percentami. Dôvodom sú spomínané clá, ktoré zavádza americká administratíva. Automobilky sa preto pripravujú na najhoršie a to aj napriek tomu, že prezident Spojených štátov Donald Trump dočasne na tri mesiace pozastavil uplatňovanie vyšších ciel na autá vyrobené u nás. Niektorí zamestnanci sú však v ohrození a môžu prísť o prácu v dôsledku zníženia produkcie. Aj preto automobilky požiadali o pomoc vládu, ktorá im túto pomoc prisľúbila.
Viceprezident Združenia automobilového priemyslu SR Pavol Prepiak uviedol, že táto vec je na stole od predposlednej tripartity. Už vtedy tento sektor upozornil, že by mohlo ísť o jedno z riešení. Štát by mohol zaviesť do praxe takzvaný kurzarbeit počas vymedzenej časovej doby. Zamestnanci výrobných závodov, ktorých práca je ohrozená, by tak neprišli o prácu ani o finančný príjem okamžite.
Príspevok vo výške 60 percent
Ohrozené sú pracovné miesta v Nitre a Bratislave, pričom sa rátajú na stovky. V týchto dvoch automobilkách (JLR a VW) sa donedávna vyrábala približne pätina luxusných áut. Problémy s odbytom však nebudú mať len samotné automobilky ako také, ale aj niektorí výrobcovia súčiastok. USA totižto uplatňuje zvýšené clo aj na autodiely. Podľa portálu tvnoviny.sk odborári nasadenie takzvaného kurzarbeitu vítajú. Štát sa v tomto prípade dočasne podieľa na náhrade mzdy zamestnancom, ktorí sú bez pracovnej náplne.
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš pre TV Markíza povedal, že štát preplatí 60 percent mzdy a ďalších 20 percent preplatí zamestnávateľ. Zamestnanec tak získa celkovo 80 percent zo svoje mzdy a nepríde o svoj finančný príjem úplne. Minister práce dodal, že takáto pomoc od štátu by mala trvať súvisle po dobu šiestich mesiacov. Prípadne bude možné týchto šesť mesiacov rozvrhnúť v priebehu dvoch rokov.

Americké clá zasiahli celú Európu, avšak Slovensko spolu so susedným Českom patria k najohrozenejším ekonomikám. USA chce uplatňovať clo vo výške 25-percent na všetky automobily, ktoré boli vyrobené na pôde Európskej únie. Clá majú vstúpiť do platnosti začiatkom leta, ak dovtedy Trump nevyhlási ďalší odklad.