V januári tohto roka došlo k ďalšiemu zvýšeniu dôchodokov, ktoré malo reflektovať medziročný rast spotrebiteľských cien. Štát (konkrétne Sociálna poisťovňa) navýšil mesačnú sumu vyplácaného dôchodku o 2,1 percenta, pričom tento údaj vychádza zo štatistiky zverejnej Štatistickým úradom SR za obdobie prvých deviatich mesiacov roka 2024. Vo väčšine prípadov sa zvýšenie vyplácanej sumy uplatnilo automaticky. Sú tu však aj výnimky, píše kryptomagazin.sk.
Zvýšenie o 2,1 percenta sa vzťahuje na všetky druhy dôchodkov, ktoré boli vyplácané k 1. januáru 2025. Rovnaké zvýšenie sa aplikovalo aj na novopriznané dôchodky od 1. januára do 31. decembra 2025, pričom sa zohľadňoval dátum priznania.
Ak dôchodok v čase zvýšenia nebol vyplácaný, napríklad z dôvodu zániku nároku na výplatu, navýšenie sa uplatní spätne za každý rok, počas ktorého dôchodca nárok nemal.

Niektorí pociťujú nižší prírastok
Netýka sa to však všetkých dôchodkov, menovite vdovských, vdoveckých a sirotských dôchodkov priznaných v roku 2025, pokiaľ boli vypočítané zo starobného alebo invalidného dôchodku priznaného v tomto roku, ktorý už bol zvýšený o dané percento. Inak povedané – Sociálna poisťovňa nezvýši dôchodok dvakrát. Valorizácia už bola premietnutá do pôvodného dôchodku.
Pri dôchodkoch, ktoré boli upravené na sumu minimálneho dôchodku alebo zvýšené z dôvodu, že ide o jediný zdroj príjmu, sa 2,1-percentné navýšenie pripočíta nie k vyplácanej sume, ale k pôvodnej nezvýšenej hodnote. Následne sa znovu prehodnotí, či má dôchodca nárok na úpravu minimálneho dôchodku.
Každý vyplácaný dôchodok, vrátane čiastkových dôchodkov, ktoré boli určené aj na základe zahraničných poistných období, sa posudzuje samostatne.
Štát vypláca vyššie dôchodky automaticky
Štát zvýšenie dôchodkov vykonáva automaticky, bez potreby podania žiadosti. Rozhodnutia o zvýšení boli doručované postupne od konca decembra 2024 až do januára 2025. Zvýšená suma sa vyplatila v rámci riadnych výplatných termínov:
- pri výplate v hotovosti na pošte – v deň určený ako výplatný termín v januári 2025,
- pri výplate na bankový účet – v príslušný výplatný deň v januári,
- pri výplate hromadným poukazom do zariadenia sociálnych služieb – takisto podľa januárového výplatného kalendára.
Dôchodcovia, ktorí majú nastavený kombinovaný spôsob výplaty, teda časť dôchodku dostávajú na účet a časť v hotovosti cez poštového doručovateľa, by sa mali informovať priamo v svojej banke o presnom spôsobe výplaty zvýšenia.
Valorizácia mnohým nepostačí
Hoci valorizácia dôchodokov o 2,1 percenta rozhodne je potešujúcou správou, v konečnom dôsledku ju mnohí nepociťujú, a to hlavne kvôli vysokej inflácií, ktorá podľa Národnej banky Slovenska (NBS) aktuálne dosahuje okolo 4 percent.
Inými slovami, hoci sa ich dôchodky nominálne zvýšili, rast nie je dostatočný na pokrytie skutočného rastu cien tovarov a služieb, s ktorými sa seniori stretávajú v každodennom živote.
Valorizácia sa neodvíja od aktuálnej inflácie, ale od medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov za prvých deväť mesiacov predchádzajúceho roka. To znamená, že ak je celoročná inflácia vyššia než tento priemer, zvýšenie dôchodkov zaostáva za reálnym zdražovaním. V praxi to znamená, že si dôchodcovia v roku 2025 môžu dovoliť menej ako rok predtým, a to napriek tomu, že poberajú vyššiu sumu.
Dôchodky sú štedré, no mohli by byť ešte štedrejšie
Dôchodky v princípe fungujú jednoducho, no v úzadí sa skrýva množstvo komplexných mechanizmov, o ktorých mnohí poberatelia ani len netušia. A taktiež netušia ani to, koľko reálne stoja štátnu pokladnicu. Nápoveda – málo to nie je.
ociálna poisťovňa potrebuje na vyplatenie všetkých dôchodkových dávok dotáciu vo výške takmer 3-miliárd eur, a to každý jeden rok, čo je hlavný dôvod, prečo sa štát rozhodol implementovať adekvátne opatrenia. Konkrétne upravil spôsob výpočtu dôchodkových nárokov, respektíve zmenil mechanizmus navyšovania aktuálnej dôchodkovej hodnoty (ADH), ktorá predstavuje jednu z troch kľúčových zložiek výpočtu penzie.
Vláda v predchádzajúcom volebnom období zaviedla nový spôsob rastu ADH. Kým pôvodne sa táto hodnota každoročne zvyšovala prene o toľko percent, o koľko vzrástla priemerná mzda v treťom štvrťroku (kvartáli) predchádzajúceho roka, po novom sa berie do úvahy iba 95 percent tohto rastu. Z toho vyplýva, že ADH síce stále rastie, no pomalším tempom.

Samozrejme, táto úprava má priamy vplyv na výšku novopriznaných dôchodkov. Hoci je pravda, že sú vyššie ako v minulých rokoch, pokiaľ by nedošlo k reforme, boli by ešte vyššie. A možno si hovoríte, že 5 percent nie je veľa, no opak je pravdou – aj takéto drobné „osekanie“ prináša štátnej pokladnici významné úspory.
V januári vzrástla aktuálna dôchodková hodnota zo 17,7688 eura na 18,7434 eura. Pre lepšie porozumenie – táto suma vyjadruje, koľko eur mesačne dostane penzista za jeden rok práce, pokiaľ jeho mzda bola na úrovni vtedajšej priemernej mzdy. To znamená, že ak niekto pracoval napríklad 40 rokov, pričom počas celej svojej kariéry zarábal priemernú mzdu, jeho dôchodok by v tomto roku dosiahol výšku 765,60 eura mesačne.
No ak by sa ADH počas posledných rokov neznižovala, a teda by stále rástla o plné percento rastu miezd, dôchodková hodnota by dosahovala 18,9477 eura. V takom prípade by dôchodca so 40-ročnou kariériou a priemernou mzdou získal penziu približne 774 eur mesačne, teda o 8,40 eura mesačne viac.
Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v samostatnom článku, ktorý nájdete na tomto odkaze.