Bitcoin pod lupou: Na základe čoho rastie, alebo naopak, klesá cena kryptomeny?

Jeden z viacerých fenoménov digitálnej doby dobýva celý svet a nám nezostáva nič iné, ako tento trend prijať s otvorenou náručou.

Jeden z viacerých fenoménov digitálnej doby dobýva celý svet a nám nezostáva nič iné, ako tento trend prijať s otvorenou náručou. Či sa nám to páči alebo nie, Bitcoin vrátane ďalších digitálnych mien budú súčasťou našej budúcnosti.

Čo však určuje cenu, za akú sa predávajú alebo naopak, nakupujú? Keď ich porovnáme s bežnými menami, ako je napríklad euro alebo dolár, tak tento vysoko-sofistikovaný digitálny systém funguje diametrálne odlišne od toho, ako funguje bežný monetárny systém. Riadi ho iba kombinácia počítača a matematiky, nie človek, legislatívna regulácia a ani žiadna inštitúcia.

To, či jeden bitcoin stojí 15-tisíc alebo 17-tisíc dolárov, tu určuje ako dopyt, tak aj aktivita online médií alebo to, či ho niektorá krajina integruje do svojej legislatívy, čiže ním umožní platiť za tovar alebo služby. Nedávno tak spravilo Japonsko a po novom o tom uvažuje aj Rusko či dokonca India. Predstavte si, aké zemetrasenie spôsobí začlenenie tak obrovského spotrebiteľského trhu.

Áno, faktorov, ktoré ovplyvňujú cenu jedného bitcoinu alebo takého litecoinu, existuje viacero, no ten najhlavnejší predstavuje záujem zo strany potenciálnych kupcov alebo takých minerov, teda ťažičov (na svete môže byť maximálne 21 miliónov bitcoinov). Ak je ten vysoký, rast, samozrejme, naberie na obrátkach, čo si následne všimnú spravodajské weby. To poskytne priestor na vznik čoraz prudkejšieho hype, ktorý potom celkom logicky iba pridáva do ohňa, až sa začnú takmer všetci báť, že praská slušne nafúknutá bublina.

Vplyv nielen médií na cenu jedného bitcoinu

FOTO cryptocoinsnews.com

Prudká zmena ceny

Z času na čas ale môže nastať, že cena kryptomeny, často pod vplyvom špekulácií, prudko narastie alebo prudko klesne. Tak či tak, doteraz sme mali česť iba s chvíľkovými momentmi, nie s dlhodobou zmenou, čo znamená, že aj keď čísla zažili prudkú zmenu, dlho netrvalo a boli na pôvodnej úrovni.

TIP REDAKCIE
Amazon a IKEA sľubujú, že do roku 2040 budú prevážať tovar len na uhlíkovo neutrálnych lodiach!

V praxi to teda znamená, že cena, napríklad takého bitcoinu, bude z pohľadu dlhodobého časového horizontu rásť, hoci sem-tam nastane prudký prepad alebo prudký nárast. Podľa slov odborníkov sa ale nemáme ničoho báť. Ostrieľaní analytici totiž tvrdia, alebo lepšie povedané veria, že v rozpätí 10 rokov (možno aj podstatne skôr, viď článok nižšie) dáme za jednu digitálnu mincu vyššie spomenutej kryptomeny viac ako 100-tisíc dolárov.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať