Slovenskí spotrebitelia by sa s príchodom roka 2026 mali pripraviť na viaceré zásadnejšie zmeny. Tie sa udejú v ich prospech, pretože pripravovaná novela zákona má ochrániť spotrebiteľov a výrobcom i predávajúcim zároveň udelí nové povinnosti. Ako uvádza portál FinReport, novela zákona o ochrane spotrebiteľa vychádza z európskych pravidiel. Postavenie spotrebiteľov sa má posilniť.
Novela zákona prináša pre spotrebiteľov niekoľko benefitov. Napríklad rozšírené právo na opravu výrobku. Výrobca bude musieť po novom na žiadosť spotrebiteľa opraviť tovar, ak to technicky umožnia osobitné predpisy. Dotkne sa to produktov, akými sú napríklad vysávače, práčky alebo ďalšia spotrebná elektronika.
Spotrebitelia budú mať väčšie práva
Európska únia ukladá výrobcom a predajcom nové povinnosti, ktoré súvisia so zelenou politikou. Výrobkom by sa mala predĺžiť doba, počas ktorej ju môžu spotrebitelia používať. K novinkám patrí aj takzvaný Európsky informačný formulár o oprave. Zákazník si porovná opravárenské služby a až potom sa rozhodne, komu dá svoj produkt opraviť. Môže tak ušetriť nemalé sumy peňazí a výrobok používať aj naďalej.
Zmene sa nevyhne ani záručná doba. Ak sa zákazník rozhodne, že chce výrobok opraviť, predĺži sa mu doba zodpovednosti za chyby o ďalších 12 mesiacov. Táto zmena rovnako zasiahne aktuálne pravidlá z Občianskeho zákonníka. Predajcovia zároveň budú musieť povinne informovať spotrebiteľa pred uzatvorením zmluvy o možnostiach opravy výrobku. Taktiež sa musia dozvedieť, ako ľahko je tento produkt opraviteľný, aké je jeho bodové hodnotenie opraviteľnosti alebo či sú dostupné náhradné diely, prípadne softvérové aktualizácie.
Čo ďalšie od zákona očakávať?
Zavedú sa tiež nové pojmy, ku ktorým patrí napríklad environmentálne tvrdenie alebo značka udržateľnosti. Zákazník sa vďaka nim môže lepšie zorientovať, do ktorého výrobku sa oplatí investovať a ktoré produkty sú šetrnejšie k životnému prostrediu. Nekalé obchodné praktiky dostanú stopku, pretože novela zákona zakáže prezentovanie tovaru ako opraviteľného, ak to tak nie je. Zakážu sa tiež nepravdivé alebo zavádzajúce informácie o ekologických vlastnostiach produktov. Predajcovia ani výrobcovia už nesmú klamať o životnosti, opravteľnosti alebo recyklovateľonosti produktov.

Kedy vstúpi zákon do platnosti?
Ako sme naznačili, zákon bude platiť od roka 2026, avšak zavádzať sa bude postupne. Niektoré časti vstúpia do platnosti už od 1. januára 2026, iné až 31. júla 2026, respektíve 27. septembra 2026. Postupné zavádzanie dá výrobcom i predajcom dostatok času, aby sa na tieto zmeny pripravili.