Trinásty dôchodok predstavoval v minulom roku kľúčový príspevok, ktorý zlepšil finančnú situáciu mnohých seniorov. A rozhodne tomu nebude inak ani tento rok. Zaujímavosťou však je, že hoci sa už teraz hojne diskutuje o trinástom dôchodku na rok 2025, niektorí ešte stále nemajú vyplatený ten posledný, a to aj napriek tomu, že už nám začal máj.
Viacero seniorov sa obrátilo na úrad verejného ochrancu práv s tým, že im dávka nebola vyplatená, aj keď iní dôchodcovia ju už obdržali. Dozvedeli sa však, že meškajúci príspevok nie je dôsledkom pochybenia na strane Sociálnej poisťovne, ale dôsledkom legislatívnej zmeny, píše Trend.sk na základe informácií TASR.
Koho sa zákon týka a čo presne stanovuje?
Nová podoba legislatívy priniesla zmeny pre konkrétnu skupinu poberateľov – tých, ktorí popri slovenskom dôchodku dostávajú aj penziu z inej krajiny.
Dňa 26. novembra 2024 nadobudla účinnosť novela zákona o sociálnom poistení. V súlade s touto právnou úpravou Sociálna poisťovňa zaviedla špeciálny mechanizmus určovania výšky trinásteho dôchodku pre dôchodcov, ktorých nárok na penziu bol vypočítaný so zohľadnením obdobia poistenia získaného v zahraničí.

Pre túto skupinu poberateľov bola zároveň stanovená osobitná lehota na vyplatenie trinásteho dôchodku, a to až do 30. septembra 2025. Kým väčšina dôchodcov dostala túto dávku do konca roka 2024, dotknutí jednotlivci tak môžu na peniaze čakať výrazne dlhšie.
Zmena legislatívy reagovala na nesúlad v pôvodnom nastavení výpočtu. Bez úpravy by sa mohli vyskytnúť prípady, keď by plnú výšku trinásteho dôchodku získali aj tí, ktorí mali na Slovensku odpracovaný a poistený len veľmi krátky čas – napríklad jeden rok – a väčšinu dôchodku poberali zo zahraničných inštitúcií. Nový výpočet má zabezpečiť spravodlivejšie prerozdelenie tejto štátnej dávky.
Vyše 600-eurová injekcia
Maximálna výška trinásteho dôchodku je stanovená na 606,30 eura. Táto suma sa však nezískava automaticky. Kráti sa podľa počtu rokov dôchodkového poistenia, ktoré boli nadobudnuté na Slovensku. Výsledná suma sa určí vynásobením plnej výšky koeficientom, ktorý vznikne ako podiel slovenských rokov poistenia a čísla 10. To znamená, že ak má dôchodca v slovenskom systéme započítaný iba jeden rok poistenia, náleží mu dávka v sume 60,70 eura.
Treba tiež zohľadniť, že roky poistenia získané počas existencie bývalého Československa, teda pred rokom 1993, sa nepovažujú za zahraničné obdobie. Aj keď dôchodok za tieto roky priznáva Česká republika, na účely výpočtu trinásteho dôchodku sa tieto roky započítavajú ako slovenské.
Preskúmaním viacerých podnetov teda úrad verejného ochrancu práv dospel k záveru, že Sociálna poisťovňa nepochybila, keď niektorým dôchodcom nevyplatila trinásty dôchodok do decembra 2024. Jej postup bol v súlade s platným zákonom, ktorý upravuje výnimku pre dôchodcov s príjmom zo zahraničia a stanovuje pre nich neskorší termín výplaty.
Čaká trinásty dôchodok koniec?
Aj keď si početná skupina seniorov bude musieť na trinásty dôchodok počkať o čosi dlhšie, než je bežné, aspoň majú istotu, že ho dostanú. V budúcich rokoch to však môže byť úplne inak.
Ako sme vás nedávno informovali v samostatnom článku na tomto odkaze, (nielen) podľa analytikov z iniciatívy Dáta bez pátosu je trinásty dôchodok extrémne nákladným projektom, ktorý bráni štátu v efektívnej konsolidácii. Vychádzajú pritom hlavne z dostupných ukazovateľov, ktoré sprevádza celý zástup výkričníkov. Rast slovenskej ekonomiky je slabý, inflácia zostáva vysoká.
Medzinárodný menový fond (MMF) dokonca znížil odhad rastu hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenska len na 1,3 percenta, pričom inflácia by podľa fondu mohla dosiahnuť až 3,7 percenta. Analytici tvrdia, že pre štát by bolo ideálnym scenárom, keby sa tieto dve hodnoty vymenili – teda by malo rast na úrovni 3,7 percenta HDP a infláciu na úrovni 1,3 percenta. No žiaľ, takáto situácia takmer istotne v dohľadnej dobe nenastane.
No ako je možné, že sú vyhliadky tak nepriaznivé, keď máme konsolidáciu? Kroky na zvýšenie príjmov a zníženie výdavkov, ktoré vláda doposiaľ prijala, vraj nie sú dostatočné. Podľa analytikov z Dáta bez pátosu treba implementovať ešte tvrdšie opatrenia. Dokonca ponúkli aj vlastný obraz toho, ako by mohli, respektíve mali vyzerať.
Medzi ich návrhy patrí zrušenie štyroch štátnych sviatkov (hlavne tých, ktoré väčšinou pripadajú na pracovné dni), zníženie trinástych dôchodkov o polovicu, ako aj zavedenie limitov na výsluhové dôchodky. Okrem toho navrhujú aj zmrazenie platov ústavných činiteľov.

Pokiaľ ide o trináste dôchodky, podľa viacerých ukazovateľ by bolo absolútne najvýhodnejšie, keby sa úplne zrušili – Sociálna poisťovňa (SP) na ne nemá peniaze, čo znamená, že jej štát bude musieť „doložiť“.
Ďalšie opatrenia by zahŕňali zrušenie benefitov vo verejnej správe, ktoré presahujú rámec zákonníka práce, dereguláciu cien tepla, elektriny a plynu (s výnimkou domácností v hmotnej núdzi) a skrátenie letných aj zimných školských prázdnin o jeden týždeň.