Nedávno sme vás informovali, že Európska únia chystá novinku, ktorá zatočí s nepoctivými predajcami ojazdených áut. Mnohí predajcovia sa totižto uchýlia k stáčaniu najazdených kilometrov, aby takto podvodne navýšili cenu auta. Kým však databáza EÚ bude dostupná, pri kúpe „jazdenky“ si treba dávať pozor.
Ako uvádza portál Elektrickevozy.cz, ojazdené vozidlá môžu skrývať vážne riziká. Štatistiky ukazujú, že autá pochádzajúce z Nemecka sú spoľahlivé, avšak vozidlá dovážané z Poľska, Talianska alebo USA môžu mať stočené kilometre či skryté chyby.
Na ktoré ojazdené autá si treba dávať pozor?
Ceny nových áut sú príliš vysoké a mnohí vodiči si nové auto nemôžu dovoliť. Preto siahnu po ojazdenom vozidle, ktoré kúpia priamo od majiteľa alebo zavítajú do autobazáru. Či už nakupujete od majiteľa alebo oficiálneho predajcu, nikdy nemáte istotu, v akom skutočnom stave je vozidlo. Pri ojazdených značkách vedie napríklad Volkswagen, Audi alebo BMW. K obľúbeným značkám ale patria aj mnohé iné. Ako sme naznačili v úvode, spozornieť by ste mali, ak kupujete auto, ktoré pochádza z Poľska, Talianska alebo USA.
Spoločnosť carVertical prezradila, že autá pochádzajúce z Nemecka majú spravidla slušnú minulosť a pokusy o podvody sú skôr výnimočné. Toto sa, žiaľ, nedá povedať o Poľsku, Taliansku, USA a dokonca ani o nás – o Slovensku. Aj z našej krajiny podľa spoločnosti vyvážame ojazdené autá do zahraničia, avšak častejšie sa s nimi manipuluje. Napríklad majú stočené kilometre, prešli neodbornou opravou po dopravnej nehode alebo majú iné skryté problémy.
Problémové autá z USA
Prekvapením je, že za problémové ojazdené autá sa považujú aj tie, ktoré pochádzajú z USA. Ako uvádza portál Elektrickevozy.cz, miestne poisťovne ponúkajú vozidlá z búračiek v dražbách a tie sa potom dovážajú do Európy. Tu sú často lacno a neodborne opravené a potom sa ponúkajú v autobazároch alebo cez inzertné portály.
Pri amerických autách sa ako problémové ukázali najmä športové a nákladné vozidlá. Ak sa rozhodnete pre nákupu ojazdeného auta, odporúča sa navštíviť skúseného mechanika, ktorý zhodnotí stav vozidla. Čo sa týka áut dovážaných z Talianska, tu hrozí manipulácia s najazdenými kilometrami. Autá ale bývajú spravidla zachovalé, pretože talianske podnebie je prívetivé a je tu menšie riziko korózie.
Vráťme sa ale späť k americkým vozidlám. Spoločnosť carVertical hovorí, že tieto autá sa do Európy dostanú väčšinou s pôvodným nájazdom kilometrov. K manipulácii s kilometrami dôjde až potom, pričom takmer pätina áut sa predá s falošným nájazdom. Rovnaký osud čaká každé desiate vozidlo dovážané z Poľska. Taliani stáčajú kilometre v priemere v siedmich percentách a Slováci v šiestich prípadoch zo sto.

Ktoré ojazdené autá sa oplatia?
Spoločnosť carVertical uvádza, že bezpečnejšou voľbou je, ak siahnete po autách z Nemecka, Belgicka, Holandska alebo Francúzska. Tieto autá sa dostávajú do autobazárov krátko po skončení leasingu, čo znamená, že sú ešte stále v dobrom stave. Tieto vozidlá boli navyše kontrolované v sieti autorizovaných servisov. Cena za ne bude síce o trocha vyššia, než v prípade áut z iných krajín, ale kvalitou na tom budú výrazne lepšie. Auto je investícia na niekoľko rokov, a preto sa oplatí investovať trocha viac. Len takto budete mať istotu, že aj ojazdené auto vám môže ešte dlho a spoľahlivo slúžiť.