Ruské palivo má (aj) na Slovensku definitívne skončiť. Vyplýva to z energetickej mapy Európskej únie (EÚ), ktorá chce odstrihnutím bloku od ruských energetických surovín potrestať agresiu Moskvy za inváziu na ukrajinské územie, ku ktorej došlo ešte v roku 2022. Nie všetci však s týmto plánom súhlasia. Konkrétne premiér Slovenskej republiky Robert Fico ho považuje za nereálny, informuje denník Pravda.
Premiér tvrdí, že slovenské jadrové elektrárne sa bez ruského paliva jednoducho nezaobídu. Označil ho za jedinú možnosť pre naše reaktory typu VVER-440, ktoré pochádzajú ešte zo sovietskej éry. Podľa jeho slov sú alternatívy buď príliš drahé, alebo technicky nemožné. Namiesto toho navrhol investície do obohacovania uránu za 20-miliárd eur, zatvorenie elektrární alebo pokračovanie spolupráce s ruským dodávateľom TVEL.

Ruské palivo možno nahradiť, tvrdia odborníci
Odborníci však jeho postoj nezdieľajú. Konkrétne jadrový expert Tomáš Vlček z Masarykovej univerzity poznamenal, že už exisutjú kvalitné alternatívy, ako napríklad americký Westinghouse či francúzsky Framatome. Slovensko pritom má s oboma firmami podpísané zmluvy o dodávkach paliva – Westinghouse by mal začať s dodávkami po schválení paliva podľa našej legislatívy, zatiaľ čo Framatome má začať dodávať v roku 2027.
Taktiež stojí za zmienku, že Westinghouse má s výrobou paliva pre reaktory typu VVER-440 dlhoročné skúsenosti. Ich palivo sa medzi rokmi 2001 až 2007 používalo vo Fínsku a v súčasnosti sa využíva aj na Ukrajine. Okrem toho boli otvorené nové kapacity v Španielsku.
Naopak, francúzske palivo Framatome je ešte vo fáze vývoja, hoci ide o produkt vyrobený v EÚ na základe licencie od Rosatomu. Skúsenosti s jeho použitím zatiaľ chýbajú, no odborníci tvrdia, že nie sú podmienkou pre získanie európskej licencie.
Americké palivo môže byť lacnejšie
Pokiaľ ide o dodávky ruského paliva, tie boli teraz cenovo výhodné. To priznal aj bývalý minister hospodárstva Peter Žiga – v roku 2019 uviedol, že konkurenčná ponuka je o 150-miliónov eur drahšia.
Podľa niektorých analytikov, ako je Ján Pišta z JPX, má ruské palivo kvalitatívne výhody, no dodáva, že vývoj nového paliva v Európe napreduje a môže byť dokončený načas.
Čo sa týka samotných cien paliva, verejnosť sa k presným údajom nedostane, keďže sú klasifikované ako obchodné tajomstvo. Máme však k dispozícii indície zo zahraničia, ktoré naznačujú, že americké palivo môže byť dokonca lacnejšie. Na Ukrajine sa už používa vo väčších objemoch a štatistiky ukazujú, že jeho cena je konkurencieschopná.
Je nutné podotknúť, že na Slovensku sa ročne spotrebuje 7 až 9 ton paliva na jeden blok, pričom palivová kampaň trvá v závislosti od typu reaktora – tri až šesť rokov. Cena jedného palivového súboru sa pohybuje v stovkách tisíc dolárov.
Jadro má na Slovensku silnú pozíciu
Taktiež stojí za zmienku, že Slovensko patrí medzi európskych lídrov, pokiaľ ide o výrobu elektriny z jadra. Po spustení štvrtého bloku v Mochovciach by dokonca mohol podiel prekročiť hranicu 70 percent. A túto pozíciu chce štát udržať. Do roku 2040 by mohla byť dokončená výstavba nového reaktora v Jaslovských Bohuniciach.
Zatiaľ však nie je jasné, kto reaktor postaví. Hoci Fico považuje Rusko za najlepšieho kandidáta z hľadiska ceny a kvality, pripúšťa, že politická situácia to neumožňuje. Reálnymi možnosťami zostávajú Spojené štáty, Francúzsko a Južná Kórea. Americký Westinghouse má výhodu v tom, že má už vypracované povolenia (EIA a umiestnenie stavby) a Fico ho označil za kandidáta schopného rýchlej výstavby.
Očakáva sa, že spotreba elektriny na Slovensku bude do roku 2050 rásť až na 45 TWh ročne – oproti dnešným 27,3 TWh. Dopyt potiahne najmä elektrifikácia dopravy, kúrenia, výroby ocele a priemyslu.