Termín na zaplatenie transakčnej dane sa výrazne skrátil oproti pôvodne avizovanému dátumu. Podnikatelia tak musia byť v strehu, aby tento nový termín nepremeškali. Inak hrozí, že budú musieť zaplatiť sankcie.
Skorší termín sa týka firiem a živnostníkov, ktorí sú povinní podať daňové priznanie a zaplatiť transakčnú daň za apríl 2025. Pôvodne sa hovorilo o termíne do 31. júla 2025, ale ten platí len pre banky. Podnikatelia musia vyplniť formulár a oznámenie podať najneskôr do 2. júna 2025. Termín sa teda blíži a navyše je nutné do tohto dátumu daň aj uhradiť.
Skorší termín pre podnikateľov
Ako uvádza spravodajský web tlačovej agentúry SITA, Finančná správa SR spresnila, že neskorší termín platí len pre slovenské banky. Netýka sa samotných firiem ani živnostníkov. V praxi to znamená, že podnikatelia a samostatne zárobkovo činné osoby musia transakčnú daň uhradiť v skoršom termíne. Daňová odborníčka Ľubomíra Murgašová z Grant Thornton povedala: „Aj keď ide pravdepodobne o diskriminačný záver a je otázne, či tento výklad možno pokladať za správny, firmám sa výrazne sprísňuje termín pre prvé daňové priznanie a úhradu transakčnej dane.“
Treba dodať, že táto povinnosť sa netýka úplne všetkých podnikateľov, ale len tých, ktorí sú zároveň platiteľmi dane. Povinnosti sa nevyhnete napríklad v prípadoch, ak máte zahraničný bankový účet, vykonali ste transakcie na inom ako transakčnom účte alebo ste zrušili transakčný účet do 30. apríla 2025. Povinnosť nie je jednorázová a podnikatelia, ktorých sa to týka, budú musieť následne priznávať a odvádzať transakčnú daň každý mesiac. A to vždy do konca nasledujúceho mesiaca. To znamená, že daň za máj je nutné uhradiť najneskôr do konca júna.
Podanie len elektronicky
Daňové priznanie sa podáva len elektronickou formou a to priamo cez portál Finančnej správy SR (www.financnasprava.sk). Na webe je potrebné vyplniť formulár OZNDFTv25 a podpísať ho elektronickým podpisom. V prípade, že si podnikatelia nesplnia svoje povinnosti, môžu im hroziť peňažné či iné sankcie. Ako doplnila odborníčka Murgašová, podnikatelia si môžu optimalizovať náklady na transakčnú daň viacerými spôsobmi. Napríklad úhradou viacerých faktúr pre jedného dodávateľa v jednej platbe. Využiť môžu tiež vzájomný zápočet pohľadávok, prípadne platenie kartou. Optimalizácia je možná aj cez poskytnutie vyššieho preddavku na úhradu budúcich plnení. Záverom odborníčka uviedla, že tieto opatrenia môžu firmám ušetriť desiatky až stovky eur ročne.
Ak podnikateľ zanedbá svoju povinnosť, môže mu byť vyrúbená pokuta za nepodanie daňového priznania. Tá sa pohybuje v sume od 30 do 16-tisíc eur podľa závažnosti porušenia. Ak podnikateľ daň prizná, ale nezaplatí ju načas, finančná správa mu môže vyrúbiť úrok z omeškania vo výške 0,05 percenta za každý deň omeškania, avšak najviac za jeden rok. Ak finančná správa pri kontrole zistí, že podnikateľ nepriznal daň, zatajil transakcie alebo uviedol nesprávne údaje, môžu mu byť vyrúbená dodatočná daň a pokuta až 100 percent rozdielu, ktorý mal zaplatiť.