Zo sveta geopolitiky a globálnej ekonomiky sme sa v poslednej dobe doslýchali skôr negatívnych správ. Teraz sa ale karta obracia. Americký prezident Donald Trump totiž avizoval možné zníženie dovozného cla na Čínu, a to takmer na polovicu – zo 145 percent na 80 percent. Na základe poznatkov agentúr AP a TASR o tom informuje denník Teraz.sk.
Trump k tomuto návrhu pristúpil krátko pred plánovaným víkendovým stretnutím americkej a čínskej delegácie, ktoré sa uskutoční vo Švajčiarsku. Oznámenie o možnom znížení ciel bolo učinené prostredníctvom príspevku na sociálnej sieti Truth, ktorý tiež ozrejmil, že o návrhu rozhodne minister financií Scott Bessent.

Trump hasí požiar, ktorý sám založil
Navrhovaná úprava ciel prichádza ako snaha deeskalovať napätie medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta, ktoré sa dostali do tvrdého obchodného sporu. Ten sa začal zavedením vysokých dovozných ciel zo strany Trumpovej administratívy, ktorých cieľom bolo obmedziť čínsky vplyv na americkom trhu a podporiť domácu výrobu. Tento krok však vyvolal silnú reakciu zo strany Pekingu a viedol k viacerým odvetným opatreniam.
Nadchádzajúce rokovania medzi USA a Čínou, ktoré sa budú konať v Ženeve, majú byť prvým oficiálnym obchodným dialógom od začiatku konfliktu. Americkú delegáciu budú viesť minister financií Scott Bessent a obchodný zástupca Jamieson Greer. Z čínskej strany bude viesť rokovania vicepremiér Che Li-feng.
Peking má jasné podmienky
Stretnutie prebehne v období rastúcich obáv v USA z negatívnych dopadov obchodných bariér, ktoré podľa mnohých ovplyvňujú ceny aj dostupnosť spotrebného tovaru. Hoci Trumpom navrhované clo vo výške 80 percent stále predstavuje vysokú ochranu domáceho trhu, v porovnaní s predchádzajúcimi sadzbami by išlo o významné zmiernenie súčasnej obchodnej politiky.
Peking však naďalej trvá na podmienke, že ak majú byť rokovania úspešné, Washington musí najprv odstrániť všetky jednostranne zavedené clá. Otázkou teda zostáva, či bude Trumpov návrh pre čínsku stranu dostatočným gestom na to, aby došlo k reálnemu pokroku v rokovaniach.
Veľké prínosy pre všetky strany
Zníženie amerických ciel na čínsky dovoz zo 145 percent na 80 percent by mohlo mať viacero významných dôsledkov pre globálnu ekonomiku, Európu a dokonca aj Slovensko.
Zníženie obchodného napätia medzi USA a Čínou by mohlo prispieť k väčšej stabilite globálnych trhov. Uvoľnenie ciel by pravdepodobne znížilo náklady na dovoz tovarov, čo by sa mohlo pozitívne prejaviť na cenách komodít, spotrebnej elektroniky či strojárskych komponentov. Obnovený obchodný dialóg by zároveň mohol obnoviť dôveru investorov a mierne podporiť globálny rast.

V prípade Európy by zníženie ciel mohlo priniesť uvoľnenie tlaku na dodávateľské reťazce, keďže európske firmy často pôsobia ako subdodávatelia pre americké či čínske spoločnosti. Zvýšenie obchodnej výmeny medzi dvoma veľkými ekonomikami by tiež mohlo zvýšiť dopyt po európskych technológiách a investičných celkoch, najmä v automobilovom a strojárskom priemysle.
A čo Slovensko? Pre nás, ako malú ekonomiku silne odkázanú na export, by deeskalácia obchodnej vojny znamenala pozitívny impulz pre stabilitu vývozu, najmä ak ide o komponenty smerujúce do USA či Číny cez nemecké automobilky alebo technologické firmy. Navyše, menší tlak na svetové ceny by mohol mierne prispieť k stabilizácii inflácie a zmierneniu nákladov v priemysle, čo je pre slovenské hospodárstvo kľúčové.