TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Štát vypredal, čo vedel: Na „rekonštrukciu“ krajiny prispelo cez 21-tisíc Slovákov, jedným z nich bolo 9-mesačné dieťa
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2024 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Štát vypredal, čo vedel: Na „rekonštrukciu“ krajiny prispelo cez 21-tisíc Slovákov, jedným z nich bolo 9-mesačné dieťa

Štát poskytol ďalšie údaje ohľadne predaja štátnych dlhopisov, ktorý sa konal od 3. do 6. marca. Tieto čísla vás zrejme prekvapia.

13. marca 2025 16:57
Roman Drexler
13. marca 2025
Zdieľať
5 min
Zdieľať
V skratke
  • Prvý predaj štátnych dlhopisov určených pre občanov na Slovensku prekonal očakávania
  • Celkový objem 500 miliónov eur sa vypredal za 3,5 dňa
  • Dlhopisy si kúpilo 21 200 občanov

Štát od začiatku tohto roka konsoliduje verejné financie, a to rôznymi spôsobmi. Zatiaľ čo na sebe nešetrí takmer vôbec, od ľudí ťahá čo najviac peňazí, predovšetkým prostredníctvom zmien v rámci daňového a odvodového systému. Začiatkom tohto mesiaca sa však rozhodol vytvoriť ešte jeden zdroj peňazí pre svoju pokladnicu. Spustil predaj štátnych dlhopisov, ktoré sa priam bleskurýchlo vypredali. Teraz sa dozvedáme ďalšie podrobnosti. Prináša ich denník Teraz.sk.

Ako sme vás informovali v samostatnom článku na tomto odkaze, celkovo predaj štátnych dlhopisov trval len tri dni – od 3. do 6. marca. Štát na nich zarobil 500-miliónov eur. Pôvodne pritom bolo plánom vyzbierať 400-miliónov eur, avšak Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity už v prvý deň emisie rozhodla, že strop navýši o 100-miliónov eur, a to kvôli ohromnému záujmu zo strany investorov. Tými boli bežní ľudia.

Peniaze, euro, bankovky, mince, banky, štát
Ilustr. obr. | Zdroj: Lukáš Zachar (Techbyte.sk)

Štátne dlhopisy: O čo ide?

Štátne dlhopisy sú cenné papiere vydávané štátom, ktoré cielia na získanie finančných prostriedkov od investorov. Tí, ktorí si ich kúpia, štátu de facto požičajú peniaze na určitý čas. Štát sa pritom zaväzuje, že investorom po skončení doby splatnosti vráti pôvodnú sumu (istinu) a vyplatí im úrok (výnos).

Proces je to celkom jednoduchý. Štát najskôr zhotoví a vydá dlhopisy. Investori si môžu tieto dlhopisy kúpiť, čím štátu požičajú peniaze. Počas trvania dlhopisu štát vypláca úroky, ktoré pre investora predstavujú pravidelné výnosy. Na konci splatnosti štát vráti pôvodnú sumu – investor dostane späť celú investovanú sumu aj s úrokmi.

Dlhopisy štátu zvyčajne slúžia na financovanie rozpočtu, teda pokrytie výdavkov, pokiaľ nemá dosť príjmov z daní, alternatívne na splácanie starších dlhov či financovanie investícií.

Dva dlhopisy, dve splatnosti, dva výnosy

Štát v rámci emisie uviedol dva typy dlhopisov, a to Investor a Patriot. Pri dlhopise investor nastavil splatnosť 2 roky a ročný výnos 3 percentá, zatiaľ čo pri dlhopise Patriot je 4-ročná splatnosť s ročným výnosom 3,3 percenta. Minimálnu vášku investície stanovil na 1 000 eur.

Neprehliadnite

vyhľadávač Google
REVOLÚCIA je tu: Vyhľadávač Google sa zmení na nepoznanie, všetko za vás spraví AI
prehľad, peniaze, zdražovanie, štát, DPH, ekonomika, príspevok
Je to KATASTROFA: Slovákov zasiahlo masívne zdražovanie, ceny v obchodoch naháňajú hrôzu (PREHĽAD)
Peniaze, príspevok
Štát nemá na výber: Musí spraviť niečo, čo považoval za nemysliteľné

Dopyt bol okamžite obrovský. Hoci mala emisia trvať takmer mesiac, napokon, ako sme spomenuli, trvala len tri dni. V prvom dni sa viac darilo dlhopisu Investor s kratšou splatnosťou – vygeneroval okolo 140-miliónov eur. Patriot však veľmi nezaostával, nakoľko štátu zarobil 123-miliónov eur.

V priebehu nasledujúcich dvoch dní sa podarilo predať všetky dlhopisy. Podiel sa vyrovnal – obidva typy dlhopisu zarobili po 250-miliónov eur. Dá sa však povedať, že väčší záujem bol po dlhopise Investor, ktorý sa vypredal už 5. marca.

Predaj zabezpečovalo päť slovenských bánk – Československá obchodná banka, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, UniCredit Bank a Všeobecná úverová banka.

Štát poskytol ďalšie dáta

Teraz štát prichádza s ďalšími zaujímavými číslami. Minister financií Ladislav Kamenický spolu s riaditeľom ARDALu Danielom Bytčánkom vo štvrtok informovali, že si dlhopisy kúpilo 21 200 občanov. Priemerná investovaná suma dosiahla 22 600 eur, pričom najviac ľudí vložilo do dlhopisov čiastku v rozmedzí od 4-tisíc do 10-tisíc eur.

Samotný minister priznal, že ho rýchlosť, akou sa dlhopisy vypredali, prekvapila. Spolu s Bytčánkom očakávali, že celý proces bude trvať približne dva týždne, pričom až v záverečnej fáze bude potrebné zvýšiť objem emisie na konečných 500 miliónov eur. Nakoniec však k zvýšeniu sumy došlo už po prvom dni predaja.

Peniaze, príspevok
Ilustr. obr. | Zdroj: Lukáš Zachar (Techbyte.sk)

Ďalšou zaujímavosťou je, že záujem o štátne dlhopisy naďalej pretrváva. Mnohí občania sa vraj neustále pýtajú, či bude projekt pokračovať. Kamenický potvrdil, že plánujú ďalšiu emisiu, avšak nie skôr ako budúci rok, pretože takýto projekt si vyžaduje dôkladnú prípravu. Podmienky novej emisie sa budú prispôsobovať aktuálnej situácii na finančných trhoch.

Bytčánek potom priblížil detaily o štruktúre predaja. Dvojročné dlhopisy Investor si zakúpilo 11 800 ľudí, zatiaľ čo štvorročné dlhopisy Patriot si zvolilo 10 400 investorov. Približne tisíc ľudí investovalo do oboch typov dlhopisov. Druhá najväčšia skupina investorov vložila od 11-tisíc do 30-tisíc eur. Stredná hodnota investície (medián) dosiahla 9-tisíc eur. Najsilnejší predajný deň bol 3. marca.

Zaujímavá je potom aj veková skladba investorov Najviac kupujúcich bolo vo vekovej kategórii nad 65 rokov, pričom organizátori pôvodne predpokladali, že najväčší záujem prejaví stredná generácia od 40 do 70 rokov. Druhá najsilnejšia skupina bola vo vekovom rozmedzí 51 až 65 rokov a práve táto skupina investovala najvyššie sumy.  Najstarší investor mal 95 rokov, zatiaľ čo najmladším bolo deväťmesačné dieťa, za ktorého dlhopisy kúpil jeho zákonný zástupca.

Investori pritom nepochádzali len zo Slovenska. Dlhopisy si zakúpilo približne 30 zahraničných investorov, čo však bolo menej, než koľko sa očakávalo.


Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Predchádzajúci článok Peniaze, Fico, Kamenicky, štát, platy Je to smutné: Štát si dvíha platy, peňaženky Slovákov zaplačú aj pri návšteve lekára (čo sa deje)
Ďalší článok elektromobil, slovensko, cena Elektromobily budú dostupné ÚPLNE všetkým. Štát chystá sociálny leasing (ako to funguje)

Najčítanejšie

samoobslužné pokladne
Prichádza nová daň: Za samoobslužné pokladne sa bude platiť. Nebude to málo!
28. októbra 2025
Müller
DM drogéria má problém: Na Slovensku sa rozširuje známy reťazec z Nemecka. Hľadá ďalších ľudí (+ platy)
28. októbra 2025
Aktuálne, Orange
Orange má PARÁDNU novinku: Ak bývate v týchto lokalitách, okamžite si skontrolujte telefón
28. októbra 2025
Peniaze, bankovky, euro
Štát vám ZNOVU vezme peniaze: Výplaty budú nižšie, prekvapení budú aj rodičia (platné od 1. 1. 2026)
29. októbra 2025

Najnovšie články

  • REVOLÚCIA je tu: Postavili diaľnicu ako z budúcnosti. To, čo dokáže, všetko zmení
  • Začalo platiť TVRDÉ pravidlo: Slovákom príde pokuta aj 1 150 €. Skoro nikto nevie, za čo
  • Viete, čo znamená táto dopravná značka? Stovky ľudí za ňu už dostali pokutu 70 €
  • Vodiči, POZOR: Vláda schválila nový bezpečnostný prvok na autách. TOTO pribudne
  • Prichádza VEĽKÁ zmena v ŠPZ-kách: Chcú zaviesť mesačný poplatok

Bude sa vám páčiť

Slovensko, peniaze, ekonomika, poplatok, Slováci, konsolidácia

Štát dal STOP-ku novinke, na ktorú všetci čakali. Mal konať NEZÁKONNE (čo sa deje)

30. októbra 2025
Peniaze, bankovky, euro, príspevok, odvod, zľavy, daň, poplatky, 13. plat, konsolidácia, mzdu, štát, sviatky, príplatky

Veľká časť Slovákov má nárok na ŠTEDRÝ príspevok: Vyplatí ho štát, skoro nikto o ňom nevie (+ výška)

30. októbra 2025
Peniaze, bankovky, euro

Slováci, POZOR: Pripravte sa na nižšie VÝPLATY. Týka sa to všetkých (+ sumy)

29. októbra 2025
banka, platobná karta, peniaze, Aktuálne, zmena banky

POZOR: Banky prinášajú najväčšiu ZMENU za posledných 15 rokov. Týka sa všetkých (čo treba vedieť)

27. októbra 2025

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Cookies
  • Podmienky používania

Spoj sa s nami

Viac z nášho portfólia

© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?