TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: POZOR: Ďalší extrémne zákerný PODVOD na Slovákov. V sekunde môžete prísť o TISÍCE eur!
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2024 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

POZOR: Ďalší extrémne zákerný PODVOD na Slovákov. V sekunde môžete prísť o TISÍCE eur!

Na Slovákov cieli ďalší mimoriadne nebezpečný podvod. Zneužíva meno, tvár aj hlas ministra financií Ladislava Kamenického.

9. decembra 2024 9:59
Roman Drexler
9. decembra 2024
Zdieľať
6 min
Hacker, Slovensko, banka, podvod
Zdroj: ChatGPT
Zdieľať
V skratke
  • Slováci sa stali terčom ďalšieho nebezpečného podvodu
  • Láka ľudí na výhodné investovanie
  • Zneužíva meno známej politickej osobnosti

Slováci sa celkom bežne stávajú terčom zákerných podvodov, ktoré zvyčajne majú za cieľ jediné, a to obrať ich o peniaze. Jedným takým je aj kampaň zneužívajúca meno dôležitej politickej osobnosti, a to ministra financií Ladislava Kamenického. Podvod sa opiera o deepfake video, na ktorom minister láka ľudí na investovanie. Upozornila naň facebooková stránka Hoaxy a podvody.

Ide o ďalší podvod zneužívajúci tzv. apel na autoritu, ktorým sa útočníci snažia u obete vybudovať dôveru a primäť ich tak k rozhodnutiu, v dôsledku ktorého môžu okamžite prísť o všetky svoje úspory.

Neprehliadnite

QLED TV od Samsungu
8K je tu: Samsung na Slovensko prináša špičkové QLED televízory!
Xiaomi Buds 3T Pro
Xiaomi Buds 3T Pro na Slovensku: Hybridné ANC a cena 146 eur
Štát, peniaze, DPH, daň
POZOR: Slovákom stúpnu faktúry za energie. Elektrina a plyn opäť zdražujú (PREHĽAD)

Investičné platformy sú pomerne známou metódou podvodu, nakoľko sú obetiam prezentované ako skvelé nástroje na štedré zárobky. Ľudia s vidinou zisku, pre ktorý de facto nemusia pohnúť ani prstom, často nerozmýšľajú racionálne a upúšťajú od obozretnosti. Práve to je veľká chyba, ktorej chcú podvodníci docieliť.

Podvod zneužívajúci meno ministra financií

Ministerstvo financií vydalo varovanie pred deepfake videom, ktoré sa má šíriť predovšetkým prostredníctvom sociálnych sietí. Ako sme spomenuli, zachytáva ministra financií Ladislava Kamenického, ako divákom vysvetľuje výhodné spôsoby investovania. Obraz aj zvuk tohto záznamu sú však falošné – vygenerované pomocou umelej inteligencie (AI).

„Falošná zvukovo-obrazová správa vyvoláva dojem, že ide o spravodajský príspevok, v ktorom minister financií Ladislav Kamenický vysvetľuje, ako výhodne investovať,“ uvádza rezort.

Ministerstvo vyzýva každého, kto narazí na toto video, aby ho v celom rozsahu odignoroval a rozhodne ho nešíril medzi ďalších ľudí. Súbežne nabáda technicky zručnejších ľudí k tomu, aby s podvodom oboznámili svoje okolie, čo by mohlo pomôcť k zníženiu jeho úspešnosti.

Ministerstvo financií, PODVOD, POZOR
Zdroj: Ministerstvo financií SR

Pochopiteľne, do najzraniteľnejšej skupiny spadajú najmä menej skúsení používatelia internetu, napríklad seniori. Hrozbu však predstavuje aj pre ľudí so sklonom k hazardu či tých, ktorí nedisponujú dostatočnými digitálnymi zručnosťami, a teda nie sú dostatočne zorientovaní v oblasti internetovej bezpečnosti.

Bežný, no stále nebezpečný nástroj

Ako sme spomenuli, investičné platformy sú častým nástrojom podvodníkov, nakoľko im poskytujú jednoduchý spôsob, ako si u ľudí získať dôveru, čím sa významne zjednodušuje krádež ich ťažko zarobených finančných prostriedkov.

Podvodníci zneužívajú túžbu ľudí rýchlo zbohatnúť. Zvyčajne obetiam sľubujú vysoké výnosy s minimálnym rizikom, a to za pomoci bežných manipulačných trikov. Nezriedka sú obete kontaktované skutočnou osobou, ktorá sa prezentuje ako investičný poradca. Jej hlas znie milo a prívetivo, pričom sľubuje dôkladné navigovanie naprieč celým procesom prvej investície. Popritom pravidelne zdôrazňuje, ako jednoduché je prostredníctvom investičných platforiem zarobiť obrovské sumy peňazí.

Za zmienku taktiež stojí psychologický trik nazývaný FOMO, teda fear of missing out, čo možno preložiť ako strach z premeškania príležitosti.

Ešte vyššiu šancu na úspech má podvod v prípade, že sa mu podarí zachytiť pozornosť osoby trpiacej finančnými ťažkosťami (meškajúce splátky hypotéky, nízke rezervy apod.). Tie totiž často nerozmýšľajú nad rizikami, skôr len vidia budúcnosť, v ktorej sa konečne nebudú musieť stresovať nad stavom svojho bankového konta.

hacker, podvod, pozor
Zdroj: Depositphotos

Problémom je, že sľubované zárobky sú jedna veľká lož. Falošný investičný poradca v určitom bode požiada obeť, aby do systému zadala údaje o svojom bankovom konte či platobnej karte. Akonáhle tak spraví, je dobojované. Podvodníci získajú prístup k uloženým finančným prostriedkom, čo sa zvyčajne končí ich krádežou.

„Pomoc“ moderných technológií

Podobne ako mnohé iné typy podvodov, aj podvody využívajúce falošné investičné platformy náramne uľahčuje dostupnosť moderných technológií. Vytvorenie podobnej webovej stránky, aplikácie či dokonca investičnej platformy je oveľa jednoduchšie, než by si mnohí mysleli. Jednoduché je potom aj šírenie povedomia o týchto nástrojoch, za čo možno „vďačiť“ hlavne sociálnym sieťam.

A žiaľ, čoraz podstatnejšiu úlohu v tom zohráva aj AI. Rastúce kapacity generatívnych modelov sú dvojsečnou zbraňou – dokážu nám náramne uľahčiť život, ale ho aj poriadne skomplikovať. Predstavujú pomerne jednoduchý spôsob, ako imitovať hlas, výzor či prejav známych osobností. Stačí zadať len pár inštrukcií, aby daná osoba hovorila o výhodných investíciách (ktoré v skutočnosti výhodné nie sú), a je vymaľované.

„Žiaľ, s nástupom umelej inteligencie sa stáva čoraz jednoduchším a dostupnejším spôsob, ako napodobniť hlas, výzor aj charakteristický prejav osobnosti. Deepfake video, fake news (falošné správy) a hoax (emailom šírená falošná správa) patria k hybridným hrozbám, ktorých cieľom je zneužiť neznalosť a dôverčivosť adresáta s cieľom zmanipulovať jeho konanie, či ovplyvniť jeho hodnoty a postoje,“ dodáva ministerstvo.

AI
Ilustr. obr. |Zdroj: DALLE

Nebezpečný podvod, ktorému sa však dá zabrániť

Dobrou správou je, že existujú spôsoby, ako sa proti takýmto podvodom brániť. Dobrým odporúčaním je kontrola licencie danej investičnej platformy. Legálne platformy totižto disponujú príslušným povolením od regulačných orgánov.

Taktiež sa snažte nenáhliť so svojimi rozhodnutiami. Pokiaľ hovoríte s poradcom, ktorý na vás vyvíja nátlak, radšej jeho ponuku odmietnite. Investujte z vlastnej vôle, nie preto, lebo to od vás niekto chce.

Cennou radou je potom aj udržiavanie skeptického prístupu voči sľubom vysokých ziskov bez rizika. Investovanie nikdy nemá istý výnos, najmä pokiaľ ide o volatilné aktíva, ako sú akcie či kryptomeny.

Pokiaľ máte záujem o investovanie, urobte tak prostredníctvom oficiálnych a overených platforiem, o ktorých si niečo vopred naštudujete.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Predchádzajúci článok Benzín, nafta, tankovanie, čerpacie stanice Zlé správy zo slovenských čerpačiek pokračujú: ZDRAŽUJE benzín aj nafta! (PREHĽAD)
Ďalší článok Neznáme číslo, pozor POZOR: Volá vám TOTO číslo? Nie ste v tom sami, zrejme ide o PODVOD!

Najčítanejšie

daň, peniaze, peňaženka, Slovensko, dôchodky
Ministerstvo potvrdilo to, čoho sa všetci obávali. Veľká časť Slovákov zaplače (čo sa deje)
1. júla 2025
Peniaze, bankovky, euro, daň, banka, dôchodky
Štát masívne zvýši cenu dôležitého poplatku o vyše 220 %. Skončí katastrofou, varujú experti
1. júla 2025
mimoriadne, hacker
TIETO zariadenia vás potajomky špehujú a ani o tom netušíte. Mnohí Slováci ich majú doma
1. júla 2025
blesková správa, TV, stanice
Slováci získajú 3 kódované TV stanice ÚPLNE zadarmo. TAKTO sa k nim dostanete
1. júla 2025

Najnovšie články

  • TOTO je desať najpredávanejších áut sveta. Rebríčku dominuje jedna značka (ZOZNAM)
  • Štát zásadne predĺžil intervaly STK: Potešia sa TISÍCE ľudí (ako často stačí chodiť)
  • Štát TVRDO zakročí voči veľkej skupine Slovákov: Pripravuje veľkú novelu, ktorú mu prikázala EÚ
  • AKTUÁLNE: Expanzia reťazca Biedronka na Slovensku je v ohrození (čo sa deje)
  • POZOR: Za TOTO hrozí pokuta až 170 €. Väčšina šoférov netuší, čo dopravná značka symbolizuje

Bude sa vám páčiť

Mimoriadne, Slovensko, vlajka

Štát TVRDO zakročí voči veľkej skupine Slovákov: Pripravuje veľkú novelu, ktorú mu prikázala EÚ

3. júla 2025
ZSSK, štát

Slovenské vlaky čaká BRUTÁLNE vylepšenie. Poteší azda všetkých cestujúcich

3. júla 2025

POZOR na nabíjanie telefónu cez leto: Toto väčšina ľudí nerobí správne, experti vydali varovanie

2. júla 2025
Aktuálne, Slovensko, štát

Prekvapenie, štát to nedomyslel: TEJTO skupine Slovákov výrazne sťažil prístup k základnej službe

2. júla 2025

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Cookies
  • Podmienky používania

Spoj sa s nami

© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?