TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Z týždňovej misie na ISS až 8 mesiacov: Boeingu sa deformuje teflón, zachraňovať musí Elon Musk
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2024 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Z týždňovej misie na ISS až 8 mesiacov: Boeingu sa deformuje teflón, zachraňovať musí Elon Musk

Astronauti sú nateraz uväznený na palube ISS. Nemajú sa ako dostať na Zem.

8. augusta 2024 10:48
Lukáš Zachar
8. augusta 2024
Zdieľať
2 min
Zdieľať
V skratke
  • Astronauti sú uväznení na palube ISS
  • Loď Starliner, ktorá ich tam priviezla, má problémy
  • Na pomoc má prísť Elon Musk

To, čo malo byť týždňovou misiou na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) pre prvých astronautov NASA, ktorí leteli Boeingom, by sa mohlo predĺžiť až na osem mesiacov. NASA totiž zvažuje, že by ich späť na Zem priviezla pomocou vesmírnej lode SpaceX., informoval server Phys.org

Starliner čelí problémom

Rozhodnutie, či pokračovať s Boeingovým problémovým modulom Starliner, ktorý v júni pri lete na orbitálnu platformu zaznamenal problémy s pohonným systémom, by malo padnúť koncom tohto mesiaca. Medzitým sa už detailne plánuje spolupráca s konkurenčnou spoločnosťou SpaceX, ktorú vlastní Elon Musk.

Boeing Starliner
Zdroj: Boeing

Ak by sa situácia s Boeingom nevyriešila, SpaceX by mohol spustiť plánovanú misiu Crew-9 24. septembra len s dvoma astronautmi namiesto zvyčajných štyroch. Kapsula Crew Dragon by potom mohla vo februári 2025 priniesť na Zem posádku Starlineru, ktorú tvoria Butch Wilmore a Suni Williams. To by znamenalo veľkú blamáž pre Boeing, ktorý je už tak pod tlakom kvôli problémom vo svojom leteckom programe.

Technické problémy

Programový manažér NASA pre komerčný posádkový program, Steve Stich, uviedol, že v NASA prebiehajú intenzívne diskusie o tom, ako ďalej postupovať. Boeing vyjadril dôveru vo svoj vesmírny modul po vykonaní pozemných testov, ktoré mali replikovať technické problémy pozorované vo vesmíre.

Na brífingu však neboli prítomní zástupcovia Boeingu, čo len posilnilo dojem možného rozkolu medzi ich spoločnosťou a NASA.

Boeing Starliner
Zdroj: NASA

Výzvy pre Starliner

Boeing a NASA testujú v testovacom zariadení White Sands v Novom Mexiku, aby lepšie pochopili, prečo niektoré z trysiek Starlineru stratili výkon a prečo došlo k niekoľkým únikom hélia, ktoré sa používa na tlakovanie pohonného systému. Analýza ukazuje, že problém mohol spočívať v blokácii prietoku paliva vo ventile „poppet“ a prehriatí, ktoré spôsobilo odparenie paliva.

Neprehliadnite

Elon Musk: Myslím si, že Putin je podstatne bohatší ako ja
Elon Musk: Loď SN11 je takmer pripravená na štart
Elon Musk mení názor. Kreslo v predstavenstve Twitteru napokon odmietol
Dokážete pripojiť modul k vesmírnej stanici ISS? Vyskúšajte si simulátor od SpaceX
NASA je hrdá: Helikoptéra Ingenuity na Marse trhla ďalšie rekordy!

Predstavitelia predtým uviedli, že úniky hélia môžu byť spôsobené poddimenzovanými tesneniami.

Ken Bowersox, asociovaný administrátor pre riadenie vesmírnych operácií NASA, zdôraznil, že návrat so Starlinerom je stále „hlavnou možnosťou.“ Ak by sa však Wilmore a Williams vrátili so SpaceX, znamenalo by to pre Boeing významnú porážku.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Predchádzajúci článok One UI 7 dostane aj Galaxy S24 Ultra Ktoré modely Samsung smartfónov dostanú One UI 7 a Android 15? (ZOZNAM)
Ďalší článok Qualcomm Snapdragon Vlajkové lode novej generácie ponúknu beštiálny výkon. Pozrite si, čo všetko prinesie Snapdragon 8 Gen 4!

Najčítanejšie

Aktuálna správa
Prepustia 21-TISÍC zamestnancov: Situácia je neúnosná, firma nemá na výber
12. septembra 2025
Peniaze, príspevok
Na účet „cinkne“ vyše 600 €: Štát STÁTISÍCOM vyplatí štedrý príspevok (+ presné termíny)
12. septembra 2025
Kik, Trnava
Lacný reťazec, v ktorom Slováci nechávajú milióny eur ročne, chce zatvárať prevádzky
11. septembra 2025
Aktuálna správa
AKTUÁLNE: Potvrdili drsný útok na slovenskú automobilku. Ukradli interné dáta, zamestnanci sú stále doma
11. septembra 2025

Najnovšie články

  • EÚ posiela extrémne TVRDÚ ranu: To, čo sa stane teraz, si pamätajú len veteráni
  • EÚ praskli nervy: Slovensko je neposlušný žiak. Takto podľa nej vyzerá SPRÁVNA konsolidácia
  • EÚ toho má DOSŤ: Oznámila novinku, ktorá prekvapila môže zmeniť celý kontinent
  • MIMORIADNE: Kamenický znovu chystá NEČAKANÚ úpravu daní. Toto máme čakať
  • POZOR: Vznikla nová zóna. Platí PRÍSNY zákaz vjazdu dieslovým aj benzínovým autám

Bude sa vám páčiť

SpaceX Starship

AKTUÁLNE: Starship má za sebou úspešný let. Je bližšie k cieľu dostať ľudí na Mesiac

27. augusta 2025
Tesla Diner

Elon Musk má nový biznis: Otvoril futuristickú reštauráciu Tesla Diner. Za Tesla Burger zaplatíte 11 € (VIDEO)

24. júla 2025
Starship, SpaceX

SpaceX vyniesla na orbitu ďalšie satelity. Globálny internet bude čoskoro všednou vecou

16. júla 2025
Asteroid

NASA sa pokúsila odkloniť asteroid špeciálnou sondou: Máme ZLÉ správy

12. júla 2025

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Cookies
  • Podmienky používania

Spoj sa s nami

© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?