Obľúbený čínsky výrobca, Xiaomi, v roku 2024 pokračuje v zabehnutom trende kompaktných, no poriadne vybavených vlajkových smartfónov. Tento rok na Slovensko zavítali dva modely – Xiaomi 14Xiaomi 14 Ultra. Na ten menší a lacnejší sa dnes pozrieme podrobne. Ktoré funkcie a vlastnosti z neho robia telefón, ktorý by vás mal presvedčiť? Málo ich nie je, tak poďme na to.

Kapitoly článku:

Špičková ergonómia a mimoriadne kompaktné rozmery

Pri Xiaomi je akýmsi pravidlom, že okrem toho, že výrobca ponúka cenovo výhodné smartfóny sú samotné zariadenia premyslené do posledného milimetra. Inak tomu nie je ani pri Xiaomi 14, ktorý patrí medzi naše obľúbené kompaktné telefóny.

Xiaomi 14
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Netreba si mýliť označenie malýkompaktný. Xiaomi 14 nie je malý telefón. Má veľký displej, no aj napriek tomu je to kompaktné zariadenie.

Pri 6,36-palcovom displeji by ste čakali, že sa v ruke bude držať kŕčovito. Opak je pravdou. Je to skutočne príjemný smartfón na prácu, pod čo sa podpisujú celkové rozmery. Tie dosahujú 152,8 milimetra na výšku, 71,5 milimetra na šírku a hrubý je len 8,2 milimetra. Priemerná ruka ho tak bude schopná uchopiť a držať v pevnom stisku.

Ergonómii výrazne napomáha aj hmotnosť, ktorá dosahuje len 188 gramov a hladký povrch plochých strán. Biela verzia, ktorú môžete vidieť na fotkách, má zadný kryt z tvrdeného skla s lesklou úpravou.

Takto má vyzerať kvalitný displej

Aj napriek fyzicky rovnako veľkému 6,36-palcovému displeju, aký sme mohli vidieť u minuloročnej generácii došlo k veľkým zmenám. Xiaomi 14 je vybavený LTPO OLED panelom s dynamickou obnovovacou frekvenciou pracujúcou v rozmedzí od 1 Hz do 120 Hz. Vo výbave tiež nájdete Dolby Vision, HDR10+ a špičkové rozlíšenie 2 670 x 1 200 pixelov. Telefón tak ponúka mimoriadne jemné detaily (460 ppi).

Vzhľadom na to, že ide síce o rovnako veľký, no prakticky úplne odlišný panel môžete očakávať aj výrazne vyšší jas, resp. svietivosť. Tá po novom dosahuje maximum na úrovni dychberúcich 3 000 nitov. To oceníte najmä pri pozeraní HDR obsahu (napr. filmy na Netflixe, vybrané videá na YouTube a pod.). V bežnom režime však stále telefón dosahuje jas až 1 500 nitov. Úchvatné, ako ďaleko sa posunuli smartfónové displeje.

Nabitý skôr, než sa stihnete umyť

Xiaomi je firma, ktorá posúva limity. To sa nám na nej páči azda najviac. Inžinieri majú riešenie, ako telefón nabiť z 0% na 100% za pár minút a vedenie, na rozdiel od konkurencie, tento projekt schváli. Takto nejak sa pravdepodobne zrodilo aj ultrarýchle 90 W nabíjanie, ktoré dokáže telefón na 100% natankovať za 35 minút. Za 15 minút už budete na 50%, po 7 minútach pri batérii bude svietiť stav 30%.

Xiaomi 14
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

To ale nie je všetko. Ak neradi nabíjate cez kábel a preferujete bezdrôtové nabíjanie, tešiť sa môžete taktiež na šialene rýchle 50 W bezdrôtové nabíjanie. Tu už ale budete potrebovať dosť výkonnú Qi nabíjačku, ktorá nie je súčasťou balenia. Klasický adaptér do siete však v krabičke aj naďalej nájdete. Nakoniec poteší aj 10 W reverzné nabíjanie vhodné na nabitie slúchadiel, hodiniek alebo iného príslušenstva.

4 roky poctivých updatov

Čo z telefónu robí stále pocitovo nové zariadenie? No aktuálny softvér, predsa. Ak výrobcovia odstavia podporu pre telefón, zariadenie akoby umrelo. Práve preto je skvelé vedieť, že Xiaomi sa o sériu Xiaomi 14 bude plnohodnotne starať 4 roky, počas ktorých telefón dostane veľké aktualizácie Androidu. O rok dlhšie bude na smartfón posielať bezpečnostné opravy.

K dispozícii tak budete mať najnovšiu verziu operačného systému Android a nadstavby HyperOS, ktorý nahradil zaužívané MIUI.

Xiaomi 14
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Vymaznané fotoaparáty Leica

Základný model Xiaomi 14 síce nedosahuje také schopnosti ako šialený model Xiaomi 14 Ultra, no stále dokáže ukázať svoje sily v akýchkoľvek svetelných podmienkach. V rukách budete mať trojicu silných 50 Mpx senzorov – hlavný s optickou stabilizáciou, širokouhlý so záberom až 115 stupňov a teleobjektív, ktorý je taktiež stabilizovaný.

Teleobjektív tento rok ponúka 3,2-násobné priblíženie bez straty kvality a až 60-násobné digitálne priblíženie. Prednú stranu zdobí 32 Mpx selfie fotoaparát, ktorý okrem iného podporuje aj 4K video.

Majstri remesla z Leica sa postarali nielen o vyladenie samotných objektívov, ale aj o vyladenie farebného podania finálnych záberov. V aplikácii fotoaparátu si môžete vybrať z niekoľkých štýlov pripomínajúcich zábery z ikonických fotoaparátov Leica. Na inom, než Xiaomi telefóne, takéto niečo nehľadajte.

Aby som to zhrnul, Xiaomi 14 je nádherný, ergonomický telefón, ktorý uchváti nielen dizajnom, ale aj schopnosťami. Mocné fotoaparáty, obrovský výkon a špičkový displej z neho robia telefón, nad ktorým sa neoplatí len uvažovať. Oplatí sa ho používať dennodenne. Na ďalšie 4 roky ostanete spokojní.

Výhody aj po zakúpení

Nakoniec spomeniem to najdôležitejšie – cenu. Xiaomi 14 sa na mi-store.sk predáva za 899 €. K zariadeniu dostanete jednu mimozáručnú výmenu displeja bezplatne (v prípade, ak ho poškodíte), YouTube Premium na 3 mesiace zadarmo a 100 GB priestoru na Google One na 6 mesiacov.

Aby toho nebolo málo, ak si kúpite verziu s 512 GB úložiskom, získate zadarmo tablet Redmi Pad SE (platí do 15. apríla) a ak napíšete recenziu na svoj nový telefón, Xiaomi vám ako darček pošle Smart Band 8 Pro alebo Redmi Buds 5 Pro.

Celkom lákavá ponuka, čo poviete? Všetky informácie si môžete prečítať priamo na oficiálnom e-shope Xiaomi na Slovensku, mi-store.sk.