Spoločnosť Xiaomi začiatkom tohto roka predstavila mimoriadne zaujímavý produkt zo segmentu bezpečnostných kamier. Xiaomi BW400 Pro je určená pre väčšinu ľudí, ktorí chcú monitorovať svoj dom, záhradu, byt alebo čokoľvek iné a nemajú pripravenú kabeláž pre zapojenie do elektrickej siete.

BW400 Pro totiž skrýva jeden veľmi zaujímavý a šikovný trik. Jej vrchná strana je pokrytá solárnym panelom, ktorý postupne a pomaly nabíja vstavanú batériu zariadenia. Stačí, ak ju pred prvým uvedením do prevádzky nabijete naplno, navŕtate alebo nalepíte (ako ja pri teste) na miesto, ktoré chcete monitorovať, a to by malo teoreticky stačiť. Ako to je ale v skutočnosti? Presne to som overoval posledný týždeň.

Táto recenzia nebude extrémne dlhá ani hlboká. Xiaomi má na trhu s bezpečnostnými kamerami či už interiérovými alebo vonkajšími, bohaté skúsenosti. Prepojenie s aplikáciou Xiaomi Home je bezproblémové a ovládanie je taktiež veľmi intuitívne. Model BW400 Pro ma zaujímal hlavne preto, lebo na papieri predstavuje doslova ideálne riešenie pre ľudí, ktorí majú staršiu nehnuteľnosť bez natiahnutých káblov na miesto, kde by raz teoreticky chceli mať kameru.

Xiaomi BW400 Pro
Testovací setup, alebo keď v redakcii nemôžeme vŕtať do fasády. Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Xiaomi BW400 Pro: Čo všetko je v balení?

Balenie kamery je na pomery podobných zariadení pomerne bohaté. Okrem samotnej kamery totiž v balení nájdete aj stanicu, ktorá je potrebná pre prijímanie signálu z kamery (tú budete mať vnútri, ideálne hneď za oknom, no funguje aj keď je ďalej), stojan pre montáž na stenu, skrutky, šablónu, podľa ktorej presne vyvŕtate otvory do fasády a plochý ethernetový kábel. Chýba napájací adaptér, budete si ho musieť dokúpiť alebo obetovať jeden zo staršieho smartfónu. Inak je balenie ale celkom kompletné.

Xiaomi BW400 Pro
Stanica, ktorá komunikuje s kamerou. Pripojiť ju k sieti môžete cez Wi-Fi alebo ethernetovým káblom. Zdroj: Xiaomi

Uvedenie kamery do prevádzky je veľmi jednoduché. V aplikácii Xiaomi Home postupujete podľa pokynov. Najskôr s vašou Wi-Fi spárujete základňu (pozor, má hlasné upozornenia, mňa celkom vystrašili), následne do režimu párovania uvediete samotnú kameru a zopakujete proces s nastavením Wi-Fi. No a potom ste pripravení na montáž.

Ako je to s tou výdržou?

Ako som spomenul na začiatku, kameru testujem niečo vyše týždňa. Moje zistenia teda nie sú dlhodobého charakteru. Počas testovania bolo relatívne pekné, slnečné počasie s dvoma dňami, počas ktorých pršalo. Kameru som mal nasmerovanú presne opačne, než ako odporúča Xiaomi. Firma hovorí, že ideálne by mala smerovať na juh, kde môže solárny panel zbierať dosť energie. Ja som ju mal nasmerovanú na severozápad.

Aj napriek tomu je stav jej 10 000 mAh batérie po 10 dňoch na úrovni 99 %. Prekvapivé je, že sa batéria výrazne nevybíja ani počas noci. Vždy ráno som ju totiž taktiež našiel na úrovni 99 %. Z dlhodobého hľadiska by bolo zaujímavé sledovať, ako sa popasuje so zimnými mesiacmi, ktoré sú často pod mrakom a toho denného svetla je tiež o poznanie menej. Na to, bohužiaľ, v mojom krátkom teste, pochopiteľne neostal čas.

Výdrž teda super, solárny panel nabíja nad očakávania ale čo kvalita záberov? Koniec koncov, je to bezpečnostná kamera, mala by aj dobre snímať.

Xiaomi BW400 Pro
V kamere je kvalitný senzor s clonou f/1.6. Zdroj: Xiaomi

Kvalita záznamu

Xiaomi do modelu BW400 Pro vložil 4 Mpx senzor s 2.5K rozlíšením. Poteší veľmi rýchla clona len f/1.6, čo sa hodí najmä pre nočné zábery a za zmienku tiež stojí 135-stupňový zorný uhol, ktorý zachytí naozaj široký záber. Vo výbave tiež nechýba infračervené prisvecovanie pre nočné zábery a dokonca aj štyri LED svetlá pre plne farebné nočné snímanie.

Kvalita záberov je v poriadku – cez deň bezchybná, krásne farebná a vyvážená s dostatočným rozlíšením. V noci som bol milo prekvapený zábermi, ktoré v sebe nemajú takmer žiaden digitálny šum, za čo kamera vďačí hlavne rýchlej clone.

Denný video záber z Xiaomi BW400 Pro

Do kamery môžete vložiť až 256 GB microSD kartu a nahrávať lokálne, alternatívne môžete využiť cloudové riešenie priamo od Xiaomi. To so 7-dňovým archívom stojí 4,99 € mesačne a s 30-dňovým archívom 6,99 € mesačne. Nie sú to prehnané ceny a viete, že zábery budete mať bezpečne uložené mimo kamery. Aj keby sa jej niečo stalo, k záberom sa dostanete. Samozrejme, cena sa mení podľa počtu zariadení, ktoré ku cloudu pripájate.

Nočný video záber z Xiaomi BW400 Pro

Pri 2 zariadeniach už 7-dňový archív stojí 9,99 € mesačne, pri 3 zariadeniach 14,99 € mesačne a pri neobmedzenom počte zariadení úctyhodných 34,99 €. Je nutné podotknúť, že do počtu zariadení sa započítavajú aj interiérové kamery, ktoré môžete používať už teraz.

Zvyšok výbavy

Tým, že je model BW400 Pro určený do exteriéru, je samozrejme odolný. Xiaomi ju certifikovalo na IP66, čo znamená, že je odolná voči prachu a intenzívnym vodným prúdom, napríklad z hadice s prietokom do 100 l/min počas 3 minút zo vzdialenosti 3 metrov, aby som bol presný.

Je to dosť na to, aby kamera obstála aj tú najintenzívnejšiu búrku, s ktorou sa počas letných mesiacov môže stretnúť. Súčasťou výbavy je aj reproduktor a mikrofón, cez ktorý môžete komunikovať napríklad s poštárom, návštevou či rodinnými príslušníkmi. Kvalita tejto komunikácie je naozaj určená len pre výnimočné prípady. Často sa cez kameru rozprávať nebudete chcieť.

Xiaomi BW400 Pro
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Verdikt

Odporučil by som model BW400 Pro? Jednoznačne! Ak nemáte na dome kamerový systém, ktorý k nemu bol vymyslený už od prvopočiatku plánovania, Xiaomi BW400 Pro predstavuje fantastický spôsob akým môžete začať monitorovať. Potešiť môže aj cena. Xiaomi si za celú zostavu (kamera + základňa) pýta 159 €.

RECENZIA Xiaomi BW400 Pro

90% Vynikajúci

Odporučil by som model BW400 Pro? Jednoznačne! Ak nemáte na dome kamerový systém, ktorý k nemu bol vymyslený už od prvopočiatku plánovania, Xiaomi BW400 Pro predstavuje fantastický spôsob akým môžete začať monitorovať. Potešiť môže aj cena. Xiaomi si za celú zostavu (kamera + základňa) pýta 159 €.

Pozitíva
  1. Kvalita spracovania
  2. Kvalita obrazu
  3. Jednoduchá inštalácia
  4. Bez nutnosti ťahať káble
Negatíva
  1. Stanica musí byť relatívne blízko pri kamere
  2. Vyššia cena
  3. Pri viacerých kusoch drahšie cloudové úložisko
  • Celkové hodnotenie 90 %