Ukrajinci zasiahli do citlivého: DDoS útokom Rusov odstavili od vodky

Ukrajinskí hackeri trafili do čierneho a Rusov odstavili od dodávok vodky, vína a ďalších druhov alkoholov.

Ukrajinským hacktivistom sa podľa najnovších informácií podarilo narušiť dodávky alkoholu do Ruska. Špeciálnu misiu mali hackeri spustiť na kritickú internetovú stránku, ktorá spracovávala platby. Stránku odstavili masívnym DDoS útokom, píše server Infosecurity.

Výrobcovia a distribútori alkoholu sú zo zákona povinní registrovať svoje dodávky na portáli EGAIS, čo je akýsi jednotný štátny automatizovaný informačný systém evidencie alkoholu. Niekoľko zdrojov však potvrdilo, že masívne kybernetické útoky vedené z Ukrajiny tento sever odstavili na 48 hodín, počas ktorých do krajiny nemohli, minimálne legálnou cestou, priviezť ani kvapku alkoholu.

Dobre mierený DDoS útok

Výpadok ovplyvnil nielen distribúciu vodky, ale aj vinárske spoločnosti a dodávateľov iných druhov alkoholu. Vládne zdroje citované v správe tvrdia, že stránka funguje normálne a všetky nadmerné čakacie lehoty spôsobil jedine veľký dopyt.

S vládou však nesúhlasí jedna zo spoločností, ktorej sa výpadok dotkol. Spoločnosť Fort dovážajúca víno potvrdila, že do systému EGAIS sa jej nepodarilo nahrať 70 % všetkých faktúr. Dodávky vína do maloobchodných reťazcov tak museli od 4. mája úplne prerušiť.

TIP REDAKCIE
Ďalší veľký úspech NASA: Vedcom sa podarilo vypestovať rastliny z mesačného prachu!

 O útok sa mala postarať ukrajinská „IT armáda“ komunikujúca cez skupinu v aplikácii Telegram. Práve v nej sa ľudia dohodli, že spoločne vykonajú útok na domény egais.ru, check.egais.ru a service.egais.ru.

Takéto úsilie pritom podporuje aj ukrajinská vláda, ktorá ľudí nabáda k tomu, aby sa pridali. Vďaka tomu sa v minulosti napríklad podarilo vyradiť webovú stránku moskovskej burzy cenných papierov a pred niekoľkými hodinami aj web ruskej verzie YouTubu.