Jazdenie autom len pre bohatých: Slovenské pumpy hlásia rekordné ceny nafty, na toto sa pripravte!

Ak jazdíte autom, iste viete, aká drahá je nafta a benzín. Bude však horšie, upozorňujú analytici.

Ak ste si v prvej polovici minulého mesiaca mysleli, že stúpajúcim cenám pohonným hmôt je koniec, mýlili ste sa. Po krátkom klesaní ceny nafty a benzínu opäť začali rásť. Stačí sa pozrieť na pútače jednotlivých čerpacích staníc, ktoré deň čo deň ukazujú vyššie ceny. To najhoršie nás podľa expertov ešte len čaká, píše server TVnoviny.sk.

Nafta, ktorú chodí tankovať stále väčší počet ľudí, pritom už čoskoro môže prekonať hranicu, ktorú by sme si pred rokom či dvoma ani len nedokázali predstaviť. Cena benzínu, ktorý je od tohtoročnej jari lacnejší než nafta, sa taktiež drží blízko.

Dôvod neprekvapí

Čo však môže za to, že ceny nafty a benzínu neustále rastú? Okrem pandemickej situácie a vojny na Ukrajine za to môže aj čoraz silnejší kurz amerického dolára k euru. Spoločnosti tak za rovnaký objem ropy musia zaplatiť viac peňazí, čo je náklad, ktorý nakoniec zaplatia spotrebitelia. Je tu, bohužiaľ, predpoklad, že nedostatok ropy v Európe nie je len prechodným obdobím, ale novým štandardom, na ktorý by sme si mali zvyknúť.

TIP REDAKCIE
Na Slovensko prichádza nový hráč: Značka TECNO zamieša kartami v strednej triede
Foto © Activ-Michoko / pixabay.com

Analytici predpokladajú, že rast cien sa nezastaví ani v najbližšej budúcnosti. Je preto viac než možné, že cena nafty a neskôr aj benzínu prekoná hranicu 1,80 € za 1 liter. Pochopiteľne, najväčším faktorom vo svetovej cenotvorbe je vojna na Ukrajine, ktorú Ruská federácia odmieta ukončiť. Štáty po celom svete preto musia nakupovať z iných, drahších zdrojov, čo sa pretavuje aj vo vyššie ceny, ktoré nakoniec platíme na čerpacích staniciach.

Foto: Pixabay

Dokedy budú ceny stúpať?

Ako pre TVnoviny.sk potvrdil analytik z poradenskej spoločnosti Finlord Boris Tomčiak, momentálne musia pracovať s dvoma scenármi. Ak bude Európa aj naďalej odoberať ruskú naftu, k normalizácii by malo dôjsť už koncom leta s tým, že cena by mohla klesnúť o 5 centov.

Ak sa však Európa rozhodne dovoz ruskej ropy úplne zablokovať, cena porastie o ďalších 10 centov a normalizácia nastane až koncom roka. Celý prepis rozhovoru si môžete prečítať na tomto odkaze.

Ilustr. foto: Slovnaft, Pixabay