RECENZIA Bezior XF001: Nádherná elektrická dizajnovka s výkonom 1 000 W!

Elektrický bicykel Bezior XF001 je unikátny stroj, ktorý zaujme už na prvý pohľad. Aký je však ako bicykel?

Bicyklová a kolobežková sezóna je konečne tu. S čoraz teplejšími lúčmi rastie aj chuť vyraziť do prírody v okolí alebo previezť sa na niekam na výlet. Grilovačky, langoše či chladená kofola sú obľúbenými lákadlami mnohých z nás. Ako však cestovať ak nechcete šoférovať alebo zaberať do pedálov na bežných bicykloch? Riešením môže byť najnovší model spoločnosti, ktorá sa mesiac čo mesiac prekonáva v tom, čo robí. Pekným príkladom je Bezior XF001, dizajnová špička pre tých, ktorí chcú elektrický bicykel, ktorý nevyzerá futuristicky. Ak vám záleží na tom, ako vyzeráte na ceste či na lesných chodníčkoch, toto je model presne pre vás.

Elektrobicykel Bezior XF001 nielen vyzerá dobre, on je skutočne dobrým elektrickým bicyklom do mesta. Jeho výkon dosahuje úctyhodných 1 000 W a maximálna rýchlosť až 45 km/h. Vďaka odolnej konštrukcii dokáže odviezť ľudí vážiacich do 120 kilogramov, poprípade aj dvoch ľudí naraz, ak ich váha neprekračuje tento limit.

Bezior XF001

Bezior XF001: Cena

Cena: 1 289,99 € | Kupón: CCF001 | Poštovné do SR: Zadarmo

Elektrický bicykel Bezior XF001 si môžete kúpiť z obchodu CAFAGO, ktorý ho pre čitateľov TECHBYTE ponúka so zľavou 500 €. Namiesto pôvodných 1 800 € si ho môžete kúpiť za 1289,99 €. Stačí, ak pri objednávke zadáte kupón CCF001. Obchod vám ho doručí z poľského skladu do niekoľkých dní. Nám do redakcie prišiel za 3 pracovné dni. Kuriérovi už nemusíte doplácať žiadne ďalšie poplatky.

Bezior XF001

Bezior XF001: Dizajn

Prvou témou, ktorú s vami ľudia začnú rozoberať keď vás uvidia na Bezior XF001 je jeho dizajn. Veľké 20-palcové kolesá so šírkou 4 palcov sú uložené v pevnej konštrukcii zelenej farby. Predná odpružená vidlica a malý displej v strede riadidiel zobrazujúci všetky potrebné informácie ako rýchlosť, dojazd a podobne, sú však jediným rýchlym indikátorom o tom, že ide o moderný stroj.

Elektrický bicykel totiž spadá do série „Classic,“ čo značí, že dizajnéri ho ladili do retro štýlu. Svedčia o tom kožené koncovky riadidiel, veľká kožená lavica, na ktorej sedíte či retro svetlo vpredu. Našťastie však ide o LED svetlo. Pod lavicou sa nachádza batéria, ktorú môžete vybrať a nabíjať zvlášť. Odomknúť ju však musíte kľúčom, ktorý je súčasťou balenia.

Bezior XF001

Ako celok vyzerá Bezior XF001 fantasticky a môžem vám prisľúbiť, že naživo vyzerá ešte lepšie než na fotkách. Neviem či je to mohutnými kolesami alebo kombináciou kože a retro svetla, no ľudia sa za ním doslova otáčajú. Nie, že by mi na tom záležalo, lebo opak je pravdou, no svedčí to o vydarenom dizajne, ktorý sa očividne podaril a ktorý ľudí láka.

Bezior XF001

Na rozdiel od jeho modernejšie vyzerajúceho súrodenca, Bezior XF200, novinka nie je skladacia. Vďaka tomu je však pevnejšia. Bicykel meria 180 x 65 x 120 centimetrov a váži 30 kilogramov. Určený je preto pre dospelých používateľov. No a tým, že bicykel nemá výškovo nastaviteľné sedadlo je nutné spomenúť aj vzdialenosť medzi sedadlom a zemou – 82 centimetrov. Ja meriam 184 centimetrov a je mi tak akurát, vyšší alebo nižší ľudia však môžu mať problém.

Nakoniec ešte spomeniem proces skladania. Uistite sa, že na to budete dvaja. Ak budete sami, ako ja, ráno sa poriadne najedzte, keďže narábanie s veľkým balíkom vážiacim 35 kg nie je také jednoduché ako sa môže zdať.

Bezior XF001

Bezior XF001: Pohon

Dostávame sa k tomu najdôležitejšiemu – ako sa na ňom jazdí, aký má skutočný výkon a aký reálny dojazd môžete čakať? Všetky otázky sú dobré a opodstatnené, tak sa do nich poďme pustiť.

Bicykel Bezior XF001 je postavený na 1 000 W elektrickom motore poháňajúcom zadné koleso. Energiu čerpá z batérie, ktorá sa nachádza pod lavicou na sedenie. Je ľahko dostupná a odolná voči vode, čo je veľmi dôležité, keďže nikdy neviete, kedy vás stretne letná prehánka.

Ja osobne vážim 95 kg, takže za „tintítko,“ ktoré by odfúkol vietor, sa nemôžem považovať. Zároveň je to dobrá skúška pre akýkoľvek bicykel alebo kolobežku. Ak odvezie mňa, odvezie pravdepodobne väčšinu ľudí.

Bezior XF001

Výrobca tvrdí, že bicykel je schopný vyvinúť maximálnu rýchlosť 45 km/h. Pri mojej váhe a povahe lučeneckých ciest však takúto rýchlosť čakajte jedine vtedy, ak pôjdete po ceste, ktorá má mierne klesanie. Nemusí to byť kopec, no nejaké klesanie tam musí byť. Ak totiž pôjdete po čisto rovnej ceste, vyššie ako 35 – 38 km/h sa nedostanete. To nie je na škodu, tak rýchli ako autá naozaj byť nemusíte a podľa platnej legislatívy ani nemôžte.

Dobrou správou je, že bicykel má dosť sily na to, aby vás pohodlne vyviezol aj do stúpaní, či už v meste alebo v lese. Mne ako testovací okruh poslúžila kyslíková trasa v blízkosti vodnej nádrže Ľadovo, s ktorou nemal bicykel jediný problém.

Bezior XF001

Dojazd je úplne iná téma. Tam výrobcovia často robia všetko preto, aby ho natiahli na čo najvyššie čísla. Bicykel preto testujú s ľuďmi vážiacimi 70 kg, pri najnižšom výkone a na úplnej rovine. Samozrejme, v bezvetrí a v teplote, ktorá nie je príliš vysoká alebo nízka.

Bezior X001 by mal podľa oficiálnych čísel dosiahnuť čisto elektrický dojazd (bez šlapania do pedálov) 35 – 37 kilometrov. Pravda je taká, že pri mojej váhe a štýle jazdy som dosiahol 25 – 30 kilometrov čistého dojazdu.

Bezior však tiež uvádza dojazd v kombinovanom režime, v ktorom sem-tam zaberiete do pedálov aj vy. Ten má dosahovať 45 kilometrov, no práve v tomto režime som dosiahol 35 kilometrový dojazd. Nie je to extrémne veľa, no na pár dní jazdení po meste to stačí viac než pohodlne. Hlavne keď je reč o tak kompaktnom meste, akým je Lučenec, v ktorom som bicykel testoval.

Odhliadnuc od elektrického systému ponúka Bezior XF001 7-stupňový systém SHIMANO, ktorý sa postará o pohodlie aj vtedy, keď budete chcieť pomôcť alebo keď vám náhodou dôjde batéria.

Bezior XF001: Verdikt

Bicykel Bezior XF001 je unikátny v mnohých aspektoch. Má veľké a široké pneumatiky, vďaka ktorým na ceste sedí naozaj dobre a bezpečne. Má výkonný motor, vďaka ktorému sa nemusíte báť pridať a dostať sa aj do stúpaní, v ktorých by to iné bicykle a kolobežky vzdali a k tomu ešte vyzerá dobre.

Počet pohľadov a ľudí, ktorí sa ma na bicykel počas testovania pýtali, prekvapil aj mňa. Bicykel je naživo tak zaujímavý, že si ho v redakcii TECHBYTE necháme ako dekoráciu, ktorú kedykoľvek môžeme vziať na vybavenie niečoho rýchleho bez toho, aby sme museli štartovať auto.

Za mňa dostáva Bezior XF001 veľký palec hore. Žiaden iný elektrický bicykel, ktorý som doteraz testoval, ma takto nezaujal.

🤝 Za zapožičanie ďakujeme obchodu CAFAGO.

Hodnotenie
Zhrnutie
Elektrický bicykel Bezior XF001 je unikátnym produktom, ktorý zaujme nielen dizajnom, ale aj tým, ako dobre sa na ňom jazdí. Veľké kolesá dobre držia na akomkoľvek povrchu, silný motor si poradí aj s ťažšími pasažiermi a silné brzdy sa postarajú o bezpečnosť jazdy. Už budete potrebovať len koženú helmu, okrúhle okuliare a môžete vyraziť na cesty.
Dizajn
100
Konštrukcia
95
Elektrický motor
100
Ergonómia
90
Výbava
90
Cena
85
Pozitíva
Negatíva
93
Hodnotenie
Kúpiť