ASUS predstavil nové notebooky Zenbook 2022: Pri špičkovom hardvéri to naozaj nekončí!

Zariadenia, ktoré podporujú kreativitu, ako sa len dá.

ASUS obohatil svoje portfólio špičkových notebookov o nové modely, ktoré lákajú na kombináciu elegantného a kompaktného dizajnu s prvotriednym výkonom. Konkrétne je reč o čerstvých prírastkoch do radov Zenbook 2022 a Vivobook 2022, ktoré sa vystatujú nejedným unikátnym špecifikom. V tomto článku sa spoločne pozrieme na prvý rad z uvedenj dvojice. Pripravte sa, málo toho rozhodne nie je.

Čo sa týka radu Zenbook 2022, ten obsahuje modely Zenbook Pro a Zenbook S, a to v štandardnom či konvertibilnom formáte alebo s dvoma displejmi pre umožnenie čo najvyššej možnej produktivity. K dispozícii sú v rôznych veľkostných verziách, a to od 13 do 17,3 palca. V rámci výkonu sa možno tešiť na špičkové procesory Intel Core 12. generácie (až do i9H) či AMD Ryzen 6800H. ASUS nezaháľal ani v oblasti grafických kariet, ktorých úlohy plnia modely GeForce RTX radu 30. Používateľ tak môže naplno využiť všetky výhody, ktoré prináša ekosystém NVIDIA Studio.

Novinky z radu Vivobook 2022, ktorým sa venujeme v samostatnom článku, nesú označenie Vivobook Pro a sú určené preovšetkým pre tvorcov obsahu. Opäť možno rátať s výkonnými procesormi od Intelu (12. generácia až po i9H) alebo AMD (Ryzen 6800H) a grafickou kartou NVIDIA GeForce 3070 Ti.

Milovníkom elegancie, ktorí preferujú kombináciu prvotriedneho hardvéri s ľahkým šasi, sa núkajú čerstvé notebooky z radu Vivobook S. Tie disponujú rovnakými procesormi ako vyššie uvedené varianty.

Zdroj: ASUS

NVIDIA Studio so všetkým, čo treba

ASUS patrí medzi svetovú špičku, čo sa týka segmentu notebookov s NVIDIA Studio, pričom v roku 2021 získal celosvetové prvenstvo aj v oblasti notebookov s OLED displejmi.

Vďaka spolupráci s grafickým gigantom NVIDIA prinša do svojich notebookov Zenbook Pro všetký výhody, ktoré ponúka ekosystém NVIDIA Studio, a to vrátane softvérových optimalizácií a predinštalovaných ovládačov NVIDIA Studio pre čo najvyšší výkon a spoľahlivosť v prostredí aplikácií zameraných na kreatívnu činnosť. Tvorcovia tak môžu rátať s vysokými rýchlosťami aj pri intenzívnejších úkonoch, ako je napríklad práca s 3D prvkami, strih videa alebo grafický dizajn.

O čo vlastne ide?

NVIDIA si uvedomuje, že nie každý, kto používa jej grafické karty, je hráč. Početná skupina pozostáva aj z kreativných tvorcov, ktorých nároky sa od tých hráčskych celkom značne odlišujú.

NVIDIA Studio možno koncipovať ako priamu odpoveď na rastúce nároky tvorcov. Vytvorila špecializované ovládače (drivery), ktoré sa, jednoducho povedané, zameriavajú na maximalizáciu produktivity pri graficky náročných pracovných činnostiach namiesto poskytnutia čo najvyššieho výkonu pre maximalizáciu FPS v hrách.

NVIDIA Studio však nie sú len ovládače. Tento pojem predstavuje intenzívnu spoluprácu s výrobcami, ktorej účelom je vytvoriť hardvér z precízne vybraných súčiastok. Tento hardvér sa následne testuje a upravuje tak, aby zo seba dokázal vymačkať čo najvyšší výkon v kreatívnych aplikáciách.

Notebooky s grafickými kartami NVIDIA, ktoré sú určené práve na tento segment trhu, možno rozpoznať na základe príslušnej nálepky.

Zenbook Pro a Zenbook S

Tohtoročné rozšírenia radov Zenbook Pro a Zenbook S sa už na prvý pohľad vyznačovujú moderným dizajnom so špecifickými detailmi, ako sú napríklad stupňovité diamantom brúsené hrany či nové logo ASUS s monogramom “A” umiestneným na veku. Primárnymi kvalitami týchto zariadení sú elegancia, mobilita a výkon.

Zenbook Pro 16X OLED: Pracovná mašina bez kompromisov

ASUS Zenbook Pro 16X OLED, ako už bolo spomenuté vyššie, je notebook určený pre tvorcov obsahu bez vytvárania akýchkoľvek kompromisov. Vďaka kompaktnému telu vyrobenému z odolnej hliníkovej zliatiny s hmotnosťou 2,4 kg a hrúbkou len 16,9 mm dokáže verne poslúžiť aj na cestách, nielen na pracovnom stole. Maximálny výkon podporuje mechanizmus AAS Ultra.

Zenbook Pro 16X OLED disponuje certifikáciou NVIDIA Studio, čo je vizitka sama o sebe. Zatiaľ čo úlohu procesora tvoria čipy až po Intel Core i9-12900H, post grarfickej karty zastáva špičková NVIDIA GeForce RTX 3060. Nezabudlo sa, samozrejme, ani na efektívny chladiaci systém ASUS IceCool Pro s dvoma tichými ventilátormi IceBlades, pričom obidva pozostávajú z 97 zakrivených lopatiek.

Zdroj: ASUS

Ventilátory sú strážcami odparovacej komory a 5 mm tepelnej trubice, pričom teplý vzduch vyvinutý prevádzkou odvádzajú preč cez spomenutý mechanizmus AAS Ultra. Ten as dokáže nadvihnúť o až 14,5 mm a zároveň nakloní klávesnicu o 7° pre čo najpohodlnejšie písanie.

TIP REDAKCIE
V Európe sa rozmáhajú opičie kiahne. O čo ide a treba sa obávať?

Ďalším dôležitým aspektom azda každého notebooku určeného pre kreatívnych umelcov je displej. A ASUS nesklamal ani na tomto fronte. Do Zenbook 16X Pro OLED osadil 16-palcový dotykový displej s rozlíšením 4K, pomerom strán 16 : 10, obnovovacou frekvenciou 60 Hz, jasom 550 nitov a podporou pre technológie HDR a Dolby Vision. Zabudnúť nemožno ani na certifikáciu PANTONE Validated pre dôveryhodnú reprodukciu farieb či 100 % pokrytie farebným gamutom DCI-P3. Tešiť sa možno aj na prvotriednu reprodukciu čiernej farby, o ktorej svedčí certifikácia VESA DisplayHDR True Black 500.

Zenbook Pro 14 Duo OLED: Keď jeden displej nestačí

Ďalším pánom na holenie je Zenbook Pro 14 Duo OLED kombinujúci výkon s kompaktnosťou takým štýlom, aký sa len tak nevidí. Disponuje totiž nie jedným, ale hneď dvoma displejmi. Zároveň ide o vôbec prvý 14,5-palcový 2,8K 120 Hz notebook s OLED displejom na svete. Druhá obrazovka s automatickým vyklápaním má uhlopriečku 12,7 palca.

Hlavný panel je dotykový, plynulý, jasný a vynikajúci v reprodukcii farieb. Okrem certifikácie PANTONE Validated a 100 % pokrytia gamutom DCI-P3 sa môže pochváliť aj certifikáciou TÜV Rheinland pre ochranu očí.

Zdroj: ASUS

V prostredí interiéru sa opäť možno tešiť na špičkový procesor Intel Core i9-12900H a grafickú kartu NVIDIA GeForce RTX, tentokrát však je reč o modeli RTX 3050 Ti.

A ak by vám 14,5 palca nestačilo, môžete siahnuť po väčšom variante s 15,6-palcovým displejom. Pri tom už úlohu grafického procesora zohrá NVIDIA GeForce RTX 3060.

Zenbook Pro 15 Flip OLED a Zenbook Pro 17

Paleta notebookov Zenbook Pro ďalej obsahuje nový 15,6-palcový konvertibilný notebook Zenbook Pro 15 Flip OLED a Zenbook Pro 17 – vôbec prvý 17,3-palcový Zenbook.

Zenbook Pro 15 Flip OLED sa vyznačuje 15,6-palcovým dotykovým OLED panelom s rozlíšením 2,8K a obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Pod kapotou sa nachádza Intel Core i7 až 12. generácie a dedikovaná grafická karta Intel Arc A370M.

Tento notebook možno používať v rôznych polohách, nakoľko disponuje ErgoLift pántom umožňujúcim otočenie displeja o až 360°. Výbava ďalej bsahuje štyri reproduktory s certifikáciou Harman Kardon a technológiou Dolby Atmos.

Zenbook Pro 17 má 17,3-palcový dotykový IPS displej NanoEdge Dolby Vision s rozlíšením 2,5K, certifikáciou PANTONE a frekvenciou 165 Hz. O výkon sa stará čip AMD Ryzen 9 6900HX a grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3050.

Zenbook S: Lebo na mobilite záleží

Na záver tu máme čerstvé novinky z radu Zenbook S. Táto rodinka pozostáva z ultratenkých a ultraľahkých notebookov a po novom sa rozrástla o dva nové 13,3-palcové modely so zameraním na maximálnu mobilitu. Privítajte Zenbook S 13 OLED a Zenbook S 13 Flip OLED – najľahší 13,3-palcový notebook s OLED displejom na svete.

Základný Zenbook S 13 OLED sa vystatuje ultratenkým šasi zo zliatiny horčíka a hliníka s hrúbkou 14,9 mm a hmotnosťou len 1 kg. Aj napriek svojej kompaktnosti však ponúka procesor až do AMD Ryzen 6800U a grafickú kartu AMD Radeon 680M. Nepoľavuje pritom ani v rámci výdrže, ktorá siaha až do 19 hodín.

Zdroj: ASUS

Zbohom nemusíte dávať ani bohatej konektivite, do ktorej spadá aj USB 3.2 Gen 2 Type-C port s podporou pre USB-C Easy Charge. Displej typu OLED má ostré 2,8K rozlíšenie s pomerom strán 16 : 10 a podporuje technológie NanoEdge či Dolby Vision.

Čo sa týka modelu Zenbook S 13 Flip OLED, opäť je hlavným lákadlom 360° ErgoLift pánt pre umožnenie používania za akýchkoľvek podmienok. Konštrukcia je vyrobená zo zliatiny horčíka a hliníka, váži len 1,1 kg a má hrúbku 14,9 mm. Napriek tomu výbava obsahuje 67 Wh batériu, tri Thunderbolt 4 USB-C porty či čítačku microSD kariet.