Optiku do domu zavedú cez vodovodné potrubie: Novinka má obrovské výhody

Ak všetko pôjde podľa plánu, nový spôsob šírenia optického internetu sa naplno rozbehne už v roku 2024.

Na území Spojeného kráľovstva sa chystá nový projekt Fibre in Water, ktorý rozšíri dostupnosť optického internetu bez potreby výkopových prác. Ako naznačuje samotný názov, jeho cieľom je rozširovať sieť optických káblov prostredníctvom vodovodných potrubí. O téme informuje český server Connect.cz.

Vláda Spojeného kráľovstva mala pre tento projekt vyčleniť čiastku vo výške 4 miliónov libier, čo v prepočte predstavuje 4,8 milióna eur.

Technológia sa má v najbližších dvoch rokoch podrobiť testovaniu, na základe ktorého sa určí, či je spôsobilá na komerčnú dostupnosť. Testovať sa bude zapojením optických káblov cez vodovodné potrubie medzi mestami Barnsley a Penistone v severnej časti Anglicka. Z rýchlejšieho internetu sa bude môcť tešiť až 8 500 nových užívateľov a firiem.

Nižšie náklady, nulová byrokracia

Prečo práve vodovodné potrubie? Odpoveď na túto otázku poskytla Julia Lopez, ministerka štátnych médií, dát a digitálnej infraštruktúry. Podľa nej tento spôsob vedenia optiky eliminuje potrebu výkopových prác, ktoré bývajú finančne nákladné a spája sa s nimi kvantum otravných papierovačiek.

TIP REDAKCIE
Netflix zamestnancom: Ak s nami nesúhlasíte, tam sú dvere. Musk firme tlieska

Čo sa týka vplyvu na pitnú vodu, zdá sa, že nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Svedčí o tom rozhodnutie britského Inšpektorátu pitnej vody, ktorý už schválil všetky potrebné testy.

Práve naopak, vďaka optickým káblom sa majú do vodovodných potrubí dostať senzory, ktoré môžu rýchlo informovať zodpovedné subjekty o prípadných únikoch vody či iných nehodách.

Už o dva roky

Ak všetko pôjde podľa plánu, nový spôsob šírenia optického internetu sa naplno rozbehne už v roku 2024. Úspech projektu Fibre in Water je pre britskú vládu veľmi dôležitý. Tá totiž chce, aby do roku 2030 bolo v celej krajine dostupné gigabitové pripojenie.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať