esim

Dve aktívne čísla na jednej eSIM? Možno už v OS Android 13

V eSIM-kách môže byť už teraz nahraných viacero profilov, aktívny však môže byť iba jeden.

SIM karty sú neoddeliteľnou súčasťou mobilných telefónov. Môžeme vďaka nim odosielať a prijímať hovory, textové správy a pripájať sa k všakovakým internetovým službám. SIM karty prešli za svoju existenciu vývojom, čo najlepšie reflektuje ich veľkosť.

Kedysi boli SIM karty obrovské, nemali ďaleko od platobných kariet. Postupne sa zmenšovali, čím vznikli SIM-ky s prívlastkami mini a nano. Ani pri nich to však neskončilo. Výrobcovia začali SIM karty ako komunikačné moduly vkladať priamo do mobilov už pri ich výrobe.

Vloženou SIM kartou, označenou ako eSIM, je dnes vybavených niekoľko smartfónov, ale i múdre hodinky. Technológiu podporujú aj slovenskí operátori. eSIM-ka je skvelá. Šetrí miesto v smartfóne, dá sa jednoducho aktivovať na diaľku a nehrozí, že by ju používateľ stratil alebo poškodil.

esim
Foto: soracom.io

Jednou z nevýhod však je, že v eSIM môže byť aktívne iba jedno telefónne číslo. Do čipu je možné uložiť viacero profilov a prepínať sa medzi nimi, no v jednej chvíli môže byť aktívny iba jeden konkrétny sieťový profil.

Pokiaľ chce spotrebiteľ používať súčasne dve telefónne čísla od rôznych operátorov, napríklad jedno súkromné a druhé pracovné, potrebuje smartfón s dvomi fyzickými SIM slotmi, prípadne jednou eSIM a jednou fyzickou zásuvkou. Výrobcovia by mohli Dual SIM pripojenie vyriešiť i tak, že do smartfónu vložia dve eSIM-ky.

TIP REDAKCIE
Rusko vyvracia americké fakty: Moderné telefóny u nás kúpite aj naďalej!

Google ale vymyslel spôsob, ako sprístupniť Dual SIM funkcionalitu iba v jednej eSIM karte. Informuje o ňom vo svojom blogu Mishaal Rahman. Riešenie sa nazýva MEP (multiple enabled profiles) a funguje na softvérovej úrovni.

Systém eSIM-ku v podstate rozdelí na viaceré logické rozhrania fungujúce ako nezávislé komunikačné kanály pre jednotlivé sieťové profily, teda telefónne čísla. Dobrou správou je, že by sme na túto novinku nemuseli čakať dlho.

Nejaké súčasti už stihol Google vložiť Android Open Source Project (AOSP), niečo sa objavilo aj na stránkach určených pre vývojárov. S trochou šťastia bude touto vymoženosťou vybavený už Android 13, ktorého beta verziu Google predstaví v máji.

Samozrejme, výhodou tohto riešenia je, že v mobilných zariadeniach bude môcť byť vložený iba jeden malý čip obsluhujúci dve aktívne telefónne čísila súčasne. Ušetrený priestor v konštrukcii môžu výrobcovia využiť na niečo iné, napríklad na väčšiu batériu.

Aj keď sa nová funkcia spomína v súvislosti s operačným systémom Android, nejde o jeho devízu. Rovnaké riešenie môže byť implementované do systému iOS od Apple, prípade do ďalších systémov, ktoré majú čo dočinenia s eSIM kartami.

Total
6
Zdieľaní
Total
6
Zdieľať