Hackli Samsung aj Nvidiu: Strojcom útokov má byť iba 16-ročný mladík

„Vždy som si myslel, že hrá hry,” povedal jeho otec.

Skupine kybernetických útočníkov známej pod označeným Lapsus$ sa v poslednom období podarilo nabúrať do infraštruktúry hneď niekoľkých veľkých firiem. Bezpečnostný incident musel riešiť Samsung, Nvidia, Ubistoft a najnovšie aj Microsoft. V minulom roku útočníci napadli i amerického operátora T-Mobile.

Skupina Lapsus$ sa vďaka takýmto zárezom stala behom relatívne krátkej doby známym menom vo svete kybernetického zločinu. Prirodzene, neušla ani pozornosti polície, ktorá sa snažila aktérov hackerských útokov vypátrať. Podľa čerstvých správ sú na dobrej stope.

Spravodajstvo BBC informuje, že londýnska polícia zatkla sedem mladistvých osôb vo veku od 16 do 21 rokov, ktorých podozrieva z prepojenia na hackerskú skupinu Lapsus$. Neskôr boli prepustení na slobodu.

Jednou z hláv hackerskej skupiny má byť iba 16-ročný mladík, ktorý na internete vystupoval pod prezývkou „White“ a „Breachbase“. Údajne sa mu pomocou kybernetických útokov podarilo nazhromaždiť za svoju hackerskú kariéru asi 12 miliónov eur v kryptomenách.

Tínedžer pochádza z britského Oxfordu, kde navštevuje špeciálnu školu. Jeho otec pre BBC povedal, že donedávna o ničom nevedel. Syn podľa neho nikdy nehovoril o žiadnych kybernetických útokoch. Počítačom ale rozumel veľmi dobre a trávil na nich množstvo času.

TIP REDAKCIE
Ďalší veľký úspech NASA: Vedcom sa podarilo vypestovať rastliny z mesačného prachu!

„Vždy som si myslel, že hrá hry,” uviedol otec mladíka. BBC oslovila aj matku mladistvého, tá však situáciu komentovať odmietla.

Lapsus$
Panoráma britského mesta Oxford. Foto: wikipedia.org

Totožnosť 16-ročného mladíka mala odhaliť konkurenčná hackerská skupina, zverejnila jeho meno, adresu a fotky zo sociálnych sietí. Dôvodom mal byť spor medzi oboma hackerskými subjektmi.

Experti v oblasti kybernetickej bezpečnosti však poznali jeho totožnosť už skôr, približne od polovice minulého roka. Spojili ho so skupinou Lapsus$ a ďalšími hackerskými incidentmi. O jeho činnosti pravidelné informovali orgány činné v trestnom konaní.

Osoba s prezývkou „White“ si podľa nich nedávala pozor, keď za sebou nezamietla všetky digitálne stopy. Skúmali jej príspevky v online účtoch na sociálnych sieťach, pričom v tých skôr publikovaných našli jej kontaktné údaje.

Londýnska polícia sa možno naozaj trafila do čierneho. Skupina Lapsus$ komunikuje pomocou aplikácie Telegram, kde ju sleduje viac ako 47 000 ľudí. Poslednú správu zverejnila v stredu, píše BBC.

Skupina informovala, že má niekoľko jej členov do 30. marca dovolenku a možno budú nejaký čas ticho. Poďakovali za pochopenie s tým, že sa čoskoro pokúsia prezradiť viac.