Hranicu medzi USA a Mexikom majú strážiť robotické psy, údajne nejde o vojenské úsilie

Psy však majú len 4-hodinovú prevádzkovú kapacitu, pričom vždy musia byť na diaľku ovádané človekom.

Ministerstvo vnútornej bezpečnosti Spojených štátov zverejnilo sériu fotografií, ktoré zachytávajú robotické psy testované na hliadkovanie v oblasti hranice s Mexikom. Údajne však nemá ísť o akúkoľvek formu vojenského úsilia, informuje portál Business Insider.

Robotické psy môžu byť “potenciálnymi novými najlepšími priateľmi pracovníkov CBP v teréne”, teda aspoň tak ich označuje sobotňajšia publikácia od CNN. Tá mala nadväzovať na správu direktoriátu pre vedu a techniku (S&T), ktorá bola zverejnená začiatkom mesiaca.

Brenda Longová, programová manažérka S&T, uviedla, že oblasť hraníc medzi USA a Mexikom môže byť pre osobu či zviera nehostinná, čo má byť dôvod, prečo tu robotické psy vyniknú. Dodať ich má známa spoločnosť Ghost Robotics, ktorá uisťuje verejnosť, že aj keď sa vždy zameriava na “správnu vec” pre národnú bezpečnosť, nie je sa čoho obávať.

Len prieskumníci

Šéf Ghost Robotics, Jiren Parikh, dodal, že psy majú len 4-hodinovú prevádzkovú kapacitu, pričom vždy musia byť na diaľku ovádané človekom. Budú teda plniť len úlohu akýchsi prieskumníkov.

TIP REDAKCIE
SpaceX píše históriu: Do vesmíru vynesie doposiaľ najťažší satelit!

Nie každý sa však stotožňuje s novým systémom hliadky. Svoj nesúhlas jasne prejavila aj organizácia SBCC, respektíve Koalícia komunít na južnej hranici. Riaditeľka tejto organizácie nový typ technológie pre sledovanie južnej oblasti označila za desivý.

Business Insider požiadal spoločnosť Ghost Robotics, no zatiaľ bezúspešne. Parikh však pre CNN povedal, že psy sú len nosičmi senzorov na snímanie okolitého prostredia, nič viac.

Obecne sú robotické psy naprieč komunitou považované za kontroverznú problematiku. Ďalšia spoločnosť aktívna v tomto odvetví, Boston Dynamics, zrušila zmluvu s newyorskou políciou v hodnote 94 tisíc dolárov, a to kvôli obavám z úloh, ktoré by mohli stroje vykonávať pri policajnej činnosti.